Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Defibrilátor, jenž měl zachraňovat životy, potichu zmizel z Václaváku

  18:23aktualizováno  18:23
Sloup s obrazovkou, vyvíječem kyslíku a defibrilátorem, o němž psala MF DNES minulou středu, už na Václavském náměstí v Praze nestojí. Za historií zařízení s technikou, kterou kritizovali pražští záchranáři, je nevydařený podnikatelský záměr.

Sloupek s defibrilátorem na Václavském náměstí. (14.8.2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle zjištění redakce sloup z místa zmizel v pátek, tedy tři dny poté, kdy defibrilátor (AED) údajně prošel pravidelnou kontrolou. Kvůli servisu také v posledních dnech schránka s AED na sloupu chyběla.

Majitel sloupu s přístroji Antonín Šimek, bývalý honorární konzul středoamerického Belize a vlastník sítě kasin Happy Day, podle svých slov změnil ohledně sloupu názor.

„Vše jsme zrušili a odvezli pryč do servisu. Nevíme, jestli to dáme zpátky. Jsou okolo toho starosti, je to nákladné, pořád o tom píší v novinách, někomu se to nelíbí a nevidím důvod, proč bychom to řešili. Defibrilátor máme nahoře v kanceláři,“ říká Šimek a ironicky dodává, že lidé v Česku mají silná srdce a defibrilátory tedy nepotřebují.

Sloup byl na Václavském náměstí zhruba od prosincce 2016, zdravotnické technologie dodala kladenská společnost Ankaba.

Fotogalerie

Jak říká její ředitel Eduard Urminský, byl to geniální nápad, který se měl objevit po celé Praze. Neví ale, proč se tak nakonec nestalo. „Na jednáních (s pražskými politiky, pozn. red.) jsem nebyl ani jednou,“ vysvětluje Urminský.

Schůzek se účastnil Šimek. „Mysleli jsme si, že to bude po celé republice a že tam radnice (na obrazovkách na sloupech, pozn. red.) budou mít informace a že u toho budou defibrilátory. Na Václavském náměstí to byl pilotní projekt,“ popisuje svůj záměr podnikatel Šimek.

Nebylo ale jasné, kdo by sloupy zaplatil. „Buď by to financovalo město, nebo nějaká firma. Byla to myšlenka, která se mohla realizovat, ale nevyšlo to,“ říká Šimek.

Dodává, že je logické, že by z toho chtěl mít zisk. O sloupy projevila zájem například Praha 3 a podle dřívějších informací se měly objevit i na více místech v Praze 1.

Záchrance se defibrilátory nelíbí

Šimek teď plánuje, že dva ze svých defibrilátorů daruje pražské městské policii. Ještě ji ale neoslovil. Pokud je strážníci nepřijmou, dá si je do svého auta. Uvádí, že už dříve zapůjčil přístroj fotbalistům a škole. Podle něj by provoz záchranných sloupů mohla převzít jiná firma, je prý připraven jednat.

Zmíněné vyvíječe, které produkují kyslík ze stlačeného vzduchu a jsou podobné těm v letadlech, vadí Zdravotnické záchranné službě hl. m. Prahy. 

„Nemá to praktický význam pro resuscitaci a může to mít potenciální rizika,“ uvedl pro MF DNES minulý týden mluvčí a primář pražské záchranky Ondřej Franěk. „Je to jednoznačně podvod. Nabízí se to jako zdravotnický prostředek, ale přitom není. Zneužívají neznalosti laiků. Prodávají vám věc, která je naprosto k ničemu,“ upozorňuje Franěk.

Vyvíječ kyslíku pochází od zmíněné firmy Ankaba, která s Fraňkovými závěry nesouhlasí. „Není to názor odborníka. Mám protokoly, posudky, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ říká ředitel Urminský. „Ve Středočeském kraji jich je možná 130 a každý rok zachrání jednoho až dva lidi,“ tvrdí ředitel.

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje nemůže údaj o zachráněných lidech potvrdit. „Nejsme záchranka, která vybavuje defibrilátory kyslíkovým zdrojem. Co je důležité, je defibrilátor, kyslík je přidaná hodnota, záleží případ od případu,“ říká mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová a dodává, že většina defibrilátorů je bez vyvíječe kyslíku.

Automatické defibrilátory se skrze záchranáře dostávají například k policistům, kteří je pak podobně jako v hlavním městě vozí v autech. Nedávno tak státní policie obdržela 14 batohů s defibrilátory. „Kupujeme a půjčujeme je různým organizacím. Dáváme jim i školení. Spravujeme síť, měníme baterie či elektrody,“ popisuje Effenbergerová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

Najdete na iDNES.cz