V Rakovníku proti ředitelce Radce Soukupové demonstrovaly stovky lidí. Vadí jim její kroky ve vedení školy i to, že ji kraj zvolil navzdory prohře v konkurzu (22.6.2017). | foto: Daniel Kouba

Vytratila se radost, zdůvodnili studenti demonstraci proti ředitelce

  • 1
Přes čtyři sta studentů, jejich rodičů a prarodičů ve středu protestovalo v Rakovníku proti ředitelce Masarykovy obchodní akademie (MOA) Radce Soukupové. Studenti jí vyčítají především propouštění zkušených pedagogů a šíření špatné atmosféry. Hejtmanství uvažuje o propuštění až jako o krajním řešení.

Spor přijel uklidňovat i krajský radní pro školství Jan Skopeček (ODS). Prohlásil, že případné odvolání ředitelky je krajní a komplikované řešení. Nevyloučil ho však.

„Preferujeme cestu dohody. Situaci sledujeme, protože někteří pedagogové byli odhodláni podávat hromadné výpovědi. Teď je míč na straně ředitelky, která musí situaci rychle vyřešit,“ prohlásil radní.

Nespokojenost studentů není ničím novým. S nástupem Radky Soukupové do ředitelského křesla nesouhlasí od počátku. Šéfkou školy se totiž stala, ačkoli nevyhrála výběrové řízení. Po skončení školního roku 2014/2015 odešel do důchodu dosavadní ředitel školy Miloslav Blecha a do výběrového řízení se přihlásilo sedm lidí, mezi nimi i učitel Emanuel Vambera, který působil na škole také jako zástupce ředitele Blechy. Dobře ho hodnotili i sami studenti.

Právě Vamberu doporučili radní Rakovníka hejtmanství, které je zřizovatelem MOA, jako nejvhodnějšího kandidáta na ředitele. Krajská rada ale nakonec dosadila od září 2015 na pozici Soukupovou.

„Postupem roku se ze školy začala vytrácet radost, přátelská atmosféra a chuť do vzdělání. Začala také rychle ztrácet dobré jméno, kvalitní výuku, a co je nejhorší, i kvalitní kantory,“ popisuje jeden z mluvčích hnutí studentské nespokojenosti, sedmnáctiletý Daniel Kouba.

Studentům se nelíbí ani zrušené třídnické hodiny, kde mohli sdělovat třídnímu kantorovi své podněty či názory na náladu ve škole, dále zkrácené třídní výlety či zrušené zdravotní cvičení. S kritikou ředitelky souhlasí i někteří lidé z vedení města. „Prestiž školy během velmi krátké doby rapidně poklesla,“ říká rakovnický zastupitel Jan Švácha.

Důvodem může být také to, že podle studentů některé předměty začali vyučovat pedagogové, kteří to dosud nedělali. Je to kvůli odchodům. Třeba konkurent Soukupové z výběrového řízení Emanuel Vambera je jedním z učitelů, které ředitelka nyní v červnu propustila pro nadbytečnost.

Spolu s ním musí školu opustit také učitelka účetnictví Irena Jiráňová. Rok předtím byl navíc odejit zkušený a oblíbený kantor na informatiku Josef Podpěra. Ředitelka Soukupová si za personálními kroky stojí.

„Při svém rozhodování o snižování počtu zaměstnanců jsem vycházela z rozpočtu na kalendářní rok a také z aktuálního vývoje počtu žáků. To vše samozřejmě s ohledem na zajištění výukových potřeb školy,“ sdělila v prohlášení k situaci s dodatkem, že se nikdo nemůže zavděčit všem a že pedagogům pomohla s hledáním nové práce. „Chápu, že propouštění kantorů je vždy velice nepopulární a citlivé téma,“ dodala.

Zvolení ředitelkou je v pořádku

Podle současného krajského radního pro školství Skopečka je postup bývalého vedení kraje sice zvláštní, nicméně Soukupová skončila ve výběru druhá, ztratila na Vamberu jeden bod, a radní měli zákonné právo ji jmenovat.

Skopeček jako největší problém vidí nefungující komunikaci mezi vedením školy, pedagogy a studenty. Právě na ní doporučil Soukupové zapracovat. Rozvířené emoce by podle něj mohly školu přivést do záhuby, pokud by se toho studenti, kteří sem od září chtějí nastoupit, zalekli.

Ředitelka si po protestu pozvala tři studenty do ředitelny, aby s nimi jejich požadavky prodiskutovala, a pokračovat v tom bude i dnes. Kromě jejího odstoupení jsou studenti ochotni přistoupit i na zásadní opatření, která zvrátí zavedené změny a přivedou dobré pedagogy zpět.