Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Politici chtějí regulovat internet, v Praze proto bude demonstrace

  • 25
Česká pirátská strana svolala v Praze na sobotu protest za svobodu internetu kvůli snaze některých politiků o jeho regulaci. Vzniknout by u nás vůbec poprvé mohl například seznam zakázaných webových stránek.

Historie se opakuje. Podobné protesty se v Praze objevily již před čtyřmi lety. Jen mezinárodní tlaky na omezování internetu, které je v minulosti zapříčinily, vystřídaly podobně zaměřené snahy některých českých politiků.

V roce 2012 vyvolala širokou diskusi mezinárodní smlouva ACTA, která měla omezit růst globálního obchodu s padělaným zbožím. Omezení měly mimo jiné zajistit i státní zásahy do využívání internetu, jehož prostřednictvím často dochází k porušování autorských práv.

Kvůli hrozbě podepsání smlouvy českou stranou odpůrci zorganizovali v Praze sérii demonstrací. První z nich přilákaly jen několik účastníků, ale jejich počet se časem zvětšoval, až se nakonec na demonstracích sešly tisíce lidí.

Svolávání přes Facebook

Sobotní protest se odehraje na pražském Klárově na Malostranském nábřeží a bude pokračovat pochodem k budově ministerstva vnitra.

„Před čtyřmi roky jsme i díky masovým demonstracím zabránili přijetí problematické smlouvy ACTA. Několikrát jsme také zastavili cenzurní přílepky z dílny Poslanecké sněmovny. Útoky na svobodný internet ale bohužel neustávají,“ řekl pirát Mikuláš Ferjenčík.

Účast na akci zatím na Facebooku potvrdilo více než pět set lidí. Organizátoři předběžně počítají s tisícem podporovatelů. Zkušenosti z minulosti však napovídají, že počet účastníků, kteří se skutečně dostaví, bývá proti Facebooku přibližně poloviční.

Demonstrace se zúčastní i několik osobností, které se dlouhodobě k otázce svobodného internetu vyjadřují. Mezi nimi například český spisovatel science fiction Ondřej Neff.

„Jsem trvale velice zneklidněn pokusy o zavádění cenzury internetu. Nejde jen o nějaké vzedmutí mých citů. Uvědomuji si, že se na internetu objevují i nechutné věci, ale těch se rozhodně nezbavíme tím, že je zakážeme. Takovým cirkusem jim jen dodáváme váhu,“ vysvětluje. Pozvání přijal také Jan Vobořil, ředitel neziskové organizace na ochranu lidských práv IuRe.

„Hlavním důvodem pro mou účast je směřování některých politiků k většímu sledování uživatelů internetu, které dokládá například nedávný výrok pana Chovance,“ říká Vobořil. Ministr vnitra totiž na začátku roku řekl, že podle něj nastala doba, kdy je potřeba debatovat o možnosti identifikace všech českých uživatelů internetu.

Uvedl to po útocích hackerů na e-mail premiéra Bohuslava Sobotky. Na jeho výrok upozornila MF DNES v článku z 19. ledna. Ministr se však vůči němu ostře ohradil s tím, že mu jde pouze o zahájení debaty o způsobu lepší ochrany uživatelů internetu před kriminálním jednáním.

Chovancův výrok je i přesto jedním z důvodů, proč piráti vůbec demonstraci pořádají. „Nechceme skončit jako v Číně, proto říkáme jasné ne všem takovým nápadům,“ uvedl Ferjenčík. Druhým politikem, který se ocitl ve středu zájmu demonstrantů, je ministr financí Andrej Babiš.

Vicepremiéra kritizují za návrh změny loterijního zákona. Ten umožňuje cenzuru hazardních webů a poprvé v historii by u nás dal vzniknout seznamu zakázaných internetových stránek.

Pandořina skříňka?

Podle novely by čeští poskytovatelé internetu, jako například O2 nebo UPC, byli povinni znemožnit přístup uživatelů k nepovoleným on-line loteriím i ke stránkám, které na ně odkazují. Důvodů pro takové opatření je několik. Řada zejména zahraničních provozovatelů on-line hazardních her je na našem území nabízí bez licence a ani zde nezdaňuje své příjmy.

Problémy s licencemi se podle odpůrců regulace dají řešit například zablokováním plateb z českých bank na účty nepovolených provozovatelů hazardu. Zároveň se obávají, že by ministerstvo svým postupem otevřelo Pandořinu skříňku a vytvořilo tak precedens pro další omezování přístupu k internetu.

„Vytváření seznamu zakázaných stránek i z bohulibého důvodu, ať kvůli boji proti extremismu, dětské pornografii nebo ochraně loterijního trhu, je cesta do pekel. Na tom seznamu se dříve nebo později začnou objevovat i stránky, které s ničím z toho nesouvisí,“ tvrdí Jan Vobořil.