Proti uprchlíkům demonstrovalo zhruba pět set lidí (1. července 2015)

Proti uprchlíkům demonstrovalo zhruba pět set lidí (1. července 2015) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Radikálové v Praze pořádají demonstrace a protesty. Jejich akcí přibývá

  • 44
V Praze se zhoršuje situace, akcí radikálů totiž v metropoli přibývá. Jen v druhém čtvrtletí roku se jich tam konalo osmdesát. Demonstrace proti imigrantům aktivizovala krajní pravici.

„Měli by je v tom moři potopit i s těma loděma,“ hřímala před pár dny na demonstraci proti uprchlíkům asi čtyřicetiletá žena. Do mikrofonu v tu chvíli na Václavském náměstí obdobně hovořil extremista a autor seznamů Židů Adam B. Bartoš, čímž přiléval olej do už rozčileného davu.

V Praze nyní přibývá podobných protestů pravicových i islamofobních a také levicových extremistů. Podle poslední Souhrnné situační zprávy o stavu extremismu v druhém čtvrtletí roku 2015 se v Praze od ledna konalo osmdesát nejrůznějších akcí radikálů.

Akce radikálů (za pololetí)

Praha 80 akcí

Jihomoravský 25

Olomoucký 15

Jihočeský, Ústecký 11

Plzeňský 7

Vysočina 6

Moravskoslezský, Zlínský 4

Středočeský 3

Karlovarský, Královéhradecký 2

To je zdaleka nejvyšší číslo ze všech krajů. Na druhém místě skončil s pětadvaceti akcemi Jihomoravský kraj. V celé zemi mimo Prahu se jich ve stejném období událo 92.

„Zpráva je velmi podrobná a vychází mimo jiné z podkladů a informací policie a místních samospráv. Proto se s informacemi o nárůstu extremistických akcí, zejména levicového spektra, v Praze zcela ztotožňujeme,“ dodala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Nejvíce akcí pořádali anarchisté, kteří zkraje roku protestovali proti zadržení svých kolegů v kauze Fénix, kdy měl být údajně plánován útok na nákladní vlak. Nyní jsou zástupci levice častěji vidět, jak demonstrují na podporu uprchlíků.

Druhé dvě skupiny se často podle zprávy prolínají - jedná se totiž o pravicové a islamofobní extremisty, jejichž protestů se účastní i neonacisté. Ti vyměnili protiromské akce za protimuslimské. Zpráva ministerstva vnitra říká, že se rétorika islamofobních uskupení mnohdy pohybuje na hraně zákona a příliš se neliší od projevů krajní pravice.

Krajní pravice se mobilizuje, míní politolog

Podle experta na extremismus, politologa Miroslava Mareše, se tak mobilizuje krajní pravice, která byla poslední rok v útlumu. „To jim nyní nalévá krev do žil, aktivizuje to i tradiční struktury krajní pravice, která si tak nyní získává veřejnou popularitu,“ varoval Mareš.

Jen v červenci se uskutečnily v metropoli minimálně dvě větší demonstrace islamofobních radikálů a současně proti nim vystupovala i levice. Další protest ohlásila Dělnická strana sociální spravedlnosti Tomáše Vandase na 8. srpna, což je mimochodem datum důležité pro řadu neonacistů, kteří se kolem Vandase shlukují. Cifra 88 totiž symbolizuje nacistický pozdrav Heil Hitler.

Vandas sám říká, že to je jen náhoda. „Nikdo se nedívá na nějaké datum,“ řekl. Už minulou akci však Bartoš (Národní demokracie) svolal na Václavské náměstí na 18. července, i číslo 18 je pro neonacisty podobně důležité jako 88, symbolizuje jméno Adolf Hitler.

Vlna demonstrací krajní levice i pravice se uskuteční ještě 15. srpna a další v září. V půli srpna vyjde do ulic Bartoš a stejné datum si vybral na protest proti Prague Pride Pavel Matějný (ten podle organizace Antifa svolával protiromské pochody).

Magistrát, jak uvedl jeho mluvčí Vít Hofman, nemůže počty demonstrací bez vážných důvodů omezovat. Akce obvykle monitorují jeho úředníci a policie. Od začátku roku do konce června zaznamenali kriminalisté v Praze deset trestných činů spojených s extremismem.

„Ukazuje se, že bezpečnostní složky nereagují stejně citlivě jako před pěti či šesti lety. Současná rétorika vůči přistěhovalcům nebo islámu by vůči jiným menšinám takto tolerována nebyla,“ kritizoval v úterý přístup státu Mareš.