Černínský palác na Loretánském náměstí v Praze, ve kterém sídlí ministerstvo...

Černínský palác na Loretánském náměstí v Praze, ve kterém sídlí ministerstvo zahraničí. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ministerstvo na den otevírá Černínský palác včetně bytu Jana Masaryka

  • 7
Do Černínského paláce na Loretánském náměstí se běžně lidé podívat nemohou, neb zde sídlí ministerstvo zahraničí. V neděli ale mají výjimečně tuto příležitost všichni, a to v rámci Dne otevřených dveří. Lidé si prohlédnou salonky, obrovský konferenční sál či byt Jana Masaryka, který tu za podivných okolností zahynul.

Věru je nač se těšit. Barokní palác přestavěl za první republiky věhlasný architekt Pavel Janák. "Střet" různých slohů ale uvnitř působí harmonicky.

"Zajímavý je obrovský prostor, kde se pořádají konference. Ale třeba za protektorátu tu zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich pronesl svou první řeč," vysvětluje Robert Janás z tiskového odboru ministerstva.

Co je mimo jiné k vidění

O kousek vedle pak návštěvníky uchvátí několik tematicky laděných salonků. Právě tady se scházejí diplomaté a velvyslanci. Za pozornost stojí zejména dobové gobelíny na stěnách.

"V paláci je rozsáhlá sbírka, takže tu máme i gobelínovou dílnu," upozorňuje Janás a radí lidem, aby čas od času zvedli hlavu. Architekt Janák totiž použil v některých místnostech malované renesanční dřevěné stropy, které přenesl z jiných částí budovy.

Otevřený palác

Černínský palác bude přístupný 23. září od deseti do šestnácti hodin. Vstup je zdarma z Loretánského náměstí. Od sedmnácti hodin bude v palácové zahradě koncert skupiny AllStar Refjúdží Band, věnovaný uprchlictví. Lidé by neměli mít rozměrná zavazadla či kočárky. Virtuální prohlídka paláce je možná na www.mzv.cz.

Patrně největším lákadlem však zřejmě bude byt Jana Masaryka, ministra zahraničí, který tu v roce 1948 za podivných okolností zemřel po pádu z okna na dlažbě nádvoří.

Veškerá výbava bytu se pořizovala až po roce 1989, protože za vlády komunistů tu byly kanceláře. Jediným skutečným originálem, který tu stával za Masarykova života, je takzvané americké rádio v ložnici.

Další výjimkou je pak výjimečně zachovalá koupelna. Osudná místnost ve třetím patře, odkud se před 64 lety Masaryk zřítil. Vše je originální, masážní sprcha, umyvadla i zelené obklady.