Kontaminaci v Dejvicích mohla způsobit voda ze slepého ramene z roku 1925

Kontaminaci v Dejvicích mohla způsobit voda ze slepého ramene z roku 1925 | foto: PVK

Kvůli kontaminované vodě musí děti z Dejvic na očkování proti žloutence

  • 67
Kvůli problémům s kontaminovanou vodou z minulých dnů nařídili hygienici plošné očkování dětí z pražských Dejvic a Bubenče proti hepatitidě typu A, lidově řečeno žloutence. Lékaři budou očkovat zdarma od pátku děti ve věku od 1 do 15 let. Řekl to hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Podle hygieniků by se očkování mělo týkat přibližně čtyř tisíc dětí ve věku od 1 roku do 15 let, které ve dnech 22. - 24. května pobývaly v objektech a zařízeních v kontaminovanou vodou zasažené oblasti.

Tyto děti „jsou v době od 5. do 15. června povinny podrobit se mimořádnému očkování proti virové hepatitidě A,“ píše se v nařízení Hygienické stanice hlavního města Prahy. Rodičům z Dejvic, kteří nenechají děti očkovat, však žádný postih nehrozí. Dospělí očkováni nebudou.

„Nepředpokládáme, že by v lokalitě Prahy 6 mohlo dojít k výskytu žloutenky. Voda ale byla kontaminovaná fekáliemi a virus žloutenky se vylučuje stolicí,“ vysvětlila hygienička Zdeňka Jágrová. Podle ní bylo v inkubační době 19 výskytů žloutenky v celé Praze, v oblasti Dejvic, Bubenče ani Střešovic, kde leží slepé rameno vodovodu, kudy splašky do vodovodu pronikly, ale nebyl žádný z nich.

Lokalita, které se týká očkování

Je ohraničena ulicemi:

Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, GoetHeho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

První dávky vakcíny proti hepatitidě A budou mít lékaři k dispozici v pátek v 9:00 ráno. Další dny bude očkovací látka distribuovaná podle objednávek lékaře.

Kontaminovaná voda před více než týdnem tekla z vodovodů asi 32 tisícům obyvatel. Způsobila jim střevní potíže, rozbory ukázaly koliformní bakterie a noroviry. Žloutenka v žádném vzorku odhalena nebyla. Podle hlavního hygienika jde pouze o předběžnou opatrnost.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula by v tomto případě očkování spíše nenařídil. „Pravdou je, pokud v lokalitě Prahy 6 nebyly problémy se žloutenkou, tak by se tam hypoteticky dostat neměla, pak by očkování bylo zbytečné,“ řekl ČTK s tím, že podle něj riziko velké epidemie není reálné a rozhodnutí hygienika je „odborně na hraně“.

Mimořádné očkování podle Valenty zaplatí stát. „Očkování je zaměřeno na nejvíce ohroženou skupinu obyvatel vzhledem k její imunitě a chování,“ vysvětlil. Žloutenka má inkubační dobu 15 až 50 dní, voda byla prohlášena za pitnou teprve před týdnem.

Očkování je podle Valenty povinné pro děti, které se vyskytovaly minulý týden v postižené oblasti Dejvic a Bubenče. „Nepředpokládám ale, že by ho bylo nutné vymáhat,“ dodal hlavní hygienik.

Podle zástupkyně ředitele pražské hygienické stanice Zdeny Jágrové je mezi čtyři tisíci dětí v oblasti asi 2200 žáků základních škol, přibližně 860 předškoláků, kteří navštěvují mateřské školy, a zbytek jsou děti mladší.

Děti budou očkovat praktičtí lékaři pro děti a dorost, kterých je v oblasti 24.

Rodiče mohou své potomky nechat očkovat také v ambulanci Zdravotního ústavu v Rumunské ulici v Praze 2.

Zpráva o hrozbě žloutenky se šířila ve středu večer

Zpráva o hrozbě hepatitidy typu A se šířila ve středu večer. Zakládala se na větě městské hygieničky, kterou odvysílala Česká televize. Tuto hrozbu však ještě večer hygienici vyvrátili.

„Byť v tom nálezu nebyla, tak nelze říct, že ta možnost vůbec neexistuje,“ uvedla pro Českou televizi k otázce žloutenky hygienička Zdeňka Jágrová. Opírala se o zkušenosti z předchozích epidemií v zahraničí, při kterých se hepatitida typu A objevila.

„Jakmile jsme se to dozvěděli, byli jsme z toho hodně špatní. Začalo se to hned řešit,“ uvedla vedoucí tiskového odboru městské části Prahy 6 Libuše Stoklásková. Ještě večer však tuto informaci hygienická stanice vyvrátila.

„Hygienická stanice hlavního města Prahy nepředpokládá, že by u obyvatel Dejvic postižených kontaminací vody mohlo dojít k onemocnění žloutenkou A. V kontaminované vodě byly zachyceny pouze noroviry a bakterie. Informace ČT1 nebyla úplná,“ uvedla v prohlášení Jágrová.

To potvrdila i mluvčí městské části. „Chtěli jsme po hygienické stanici samozřejmě vysvětlení. Oni v prvotních testech kultivovali i virus žloutenky. V žádném z odebraných vzorků ale nebyl,“ řekla Stoklásková.

Také Magistrát hlavního města Prahy se proti informacím o žloutence ohradil. Jeho vedení svolalo jednání krizového štábu a na odpoledne chystá tiskovou konferenci. To však kritizuje opozice, protože v době, kdy z kohoutků tekla závadná voda, magistrátní krizový štáb nezasedal.

„Je to naprosto k ničemu,“ řekl podle ČTK bývalý primátor, dnes opoziční zastupitel Tomáš Hudeček. Podle něj je to ukázka neschopnosti koalice složené z ANO, ČSSD a Trojkoalice.

,