Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dětská hřiště jsou mnohdy nebezpečná. Třetina jich neprošla kontrolou

  • 5
Především na bezpečnost se zaměřili kontroloři České obchodní inspekce, kteří v uplynulých dnech procházeli dětská hřiště ve Středočeském kraji. A výsledky nejsou příznivé. Pochybení našli u 37 procent hřišť. Mezi závadami nejčastěji objevovali ostré hrany, hroty, nízké bariéry a špatná sedátka.

"Zařízení dětských hřišť musí splňovat podmínky bezpečnosti pro celou věkově nesourodou komunitu, což není vždy plněno," řekl Jan Štěpánek, pověřený vedením kontroly České obchodní inspekce (ČOI).

Hřiště a bezpečnost

Počet kontrolovaných

hřišť: 33

Nedostatky zjištěny

na: 12

Nejčastější místa vzniku úrazů

Školní hřiště 9 %

Veřejná plocha 23 %

Domácí hřiště 1 %

Veřejné hřiště 65 %

Zdroj: ČOI a Centrum úrazové prevence FN Motol

To potvrzují i výsledky kontrol jejích inspektorů, kteří zjistili porušení bezpečnostních požadavků ve více než třetině případů. Konkrétně byla pochybení nalezena na dvanácti hřištích z třiatřiceti.

"Nejčastěji nevyhovovala výška bariéry, herní prvky měly nebezpečně ostré hroty a hrany, sedadla byla moc blízko sebe nebo zařízení hřiště neodpovídalo technickým předpisům," vyjmenovává pochybení Štěpánek.

Seznam nebezpečných hřišť inspektoři nezveřejní

Která hřiště jsou nebezpečná, se rodiče nedozvědí. Seznam nebezpečných hřišť ČOI nezveřejňuje, upozorní provozovatele a ten je povinen nedostatky odstranit. Provozovateli hřišť jsou ve většině případů města a ta pochybení dobrovolně nepřiznají. Shodně tvrdí, že hřiště řádně kontrolují.

"Hřiště jsou denně kontrolována strážníky. Ti sledují hlavně to, jestli na nich nejsou psí exkrementy nebo se na nich nezdržují narkomani. Bezpečnost herních prvků ale kontrolují jen pohledem," říká mluvčí Městské policie v Kolíně Viktor Prokeš.

V Kladně na bezpečí dohlížejí také strážníci a kromě nich i najatá firma. "Její zaměstnanci chodí na každé hřiště a kontrolují jeho bezpečnost. Na některé denně, na jiné obden," vysvětluje mluvčí městské policie v Kladně Olga Oliveriusová.

Firmu mají i v Berouně. "Spravujeme ve městě asi 15 hřišť, mají je na starosti technické služby Beroun. Ty také zajišťují, aby bezpečnost hřišť jednou za rok zkontrolovala speciální firma. Ta se zaměřuje na bezpečnost, herní prvky a podobné věci. Pravidelně vyměňujeme na hřištích písek," poznamenává mluvčí Berouna Pavla Švédová.

Hřiště by měl zkontrolovat i rodič

Podobně je to i v dalších městech. Města si firmy za poplatek nenajímají jen kvůli bezpečnosti, ale také kvůli právní ochraně. Kdyby se na hřišti někomu něco stalo, mají v ruce doklad o bezpečnosti.

Firem, které mohou vydávat certifikáty bezpečnosti, je mnoho. Liší se i intervaly, ve kterých chodí jejich zaměstnanci hřiště kontrolovat. Nově je možné získat také certifikát Bezpečný provoz, vydávaný nezávislou technickou kontrolou SOTKVO.

"Před udělením certifikátu hledíme nejen na technický stav herních prvků, ale například i na rostliny v okolí. Pokud by mohly způsobovat alergie, známku kvality od nás hřiště nedostane," ujišťuje Zdenka Houžvičková ze SOTKVO.

Tyto certifikáty jsou vydávány od června a zatím je vlastní jen několik hřišť v Praze. Další jsou podle Houžvičkové v jednání.

Rodiče by vždy měli i sami zkontrolovat stav hřiště. "Měli by odhadnout, zda je určitá prolézačka, bariéra, lavička vhodná pro určitý věk, podívat se, zda je konstrukce stabilní, zda na ní nevystupují ostré hrany či hřebíky a podobně," dodává Jan Štěpánek z ČOI.