Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dětský domov Permon chce někdo cíleně zlikvidovat, tvrdí jeho ředitel

  18:31aktualizováno  18:31
Kritika ústavu pro děti Permon na Příbramsku je podle jeho ředitele cíleným útokem. Do domova pro děti-cizince se tvrdě opřel ombudsman kvůli špatnému zacházení se svěřenci. Ministerstvo chce navíc zařízení do léta zrušit. Podle ředitele je to nereálné.

Dětský domov Permon ve Vestci – Hříměždicích u Příbrami | foto: DDC.cz

Ombudsmanovu kritiku považuje ředitel zařízení za cílenou zakázku, jak ho poškodit. "Chce to hlubší analýzu, ale já si skládám mozaiku, která mi zapadá. Ano, připadá mi to jako cílená zakázka," řekl MF DNES Luboš Hudec.

Ostrou kritiku s výčtem všech nedostatků zařízení jak po stránce vybavení, tak přístupu personálu a nezákonných výchovných metod zveřejnil veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský v úterý. Ombudsmanovy tvrdé výhrady MF DNES potvrdila i bývalá vychovatelka Ivana Titzová, která zde pracovala v letech 2009 až 2011.

"Docházelo tu především k trvalému porušování práv dětí, ale také zákonů. Třeba dlouhými izolacemi po útěku. A vychovatelé se báli autoritativního vedení," popsala atmosféru Titzová.

Napjatou atmosféru potvrdil i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Ta jezdí do zařízení od počátku jeho vzniku v roce 2004.

Domov Permon

Zařízení vzniklo v osadě Vestec, která spadá pod obec Hřiměždice, v budově zvané Permon v roce 2004. Bývalý odborářský hotel Permon stát koupil a opravil za 72 milionů korun, aby sem nastěhoval ústav sociální péče pro mentálně postižené dívky, ale k tomu nikdy nedošlo.

Do zrekonstruovaného a zkolaudovaného objektu se pak nastěhoval dětský domov se školou a výchovný ústav pro děti-cizince. I proto je budova v zachovalém stavu, stejně jako interiéry, v nichž děti žijí a vzdělávají se.

"V posledním roce se stupňovala neochota nás tam pouštět, sociální pracovnice tu měly konflikty. Jsme rádi, že ombudsman na problémy upozornil. Nechtěli jsme o tom veřejně mluvit, důležitější pro nás byly zájmy konkrétních dětí," řekl Rozumek.

Spojily se bezproblémové děti s malými delikventy

Zařízení bylo původně určeno pro děti-žadatele o azyl bez doprovodu. Jedním z iniciátorů vzniku zařízení v roce 2004 bylo i Sdružení pro integraci a migraci. "Od začátku nebylo ideální, že se spojil dětský domov, do kterého přicházely děti-cizinci, s výchovným zařízením s dětmi, které páchají trestnou činnost," řekla ředitelka sdružení Magra Faltová.

Ta potvrdila i Hudcova slova, že ministerstvo školství jako zřizovatel problém dlouho neřešilo. A kvituje, že zařízení, které má sloužit i k integraci, ale nachází se na odlehlém místě, skončí.

Bývalý ministr školství Josef Dobeš totiž rozhodl o ukončení činnosti zařízení ke konci června. Překonalo svůj původní účel, pro který bylo zřízeno. Podle Hudce je však toto datum nereálné, počítá s postupným utlumením činnosti, ale do léta se podle něj zařízení uzavřít nestihne.

"Z hlediska 48 dětí, které tu máme, to není možné udělat do konce června. Jestli to bude do listopadu, tak budu velmi rád. Musí se změnit rozsudky pro děti a to je velmi komplikované. Po odchodu ministra Dobeše je na ministerstvu jiný názor, už jsme několikrát jednali o nové koncepci," tvrdí ředitel zařízení.

Ministerstvo školství však MF DNES opět potvrdilo, že počítá se zrušením zařízení do konce června.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Mladý řidič přejel chodce v Kosmonosech a ujel, pak se policii přiznal

Mladý řidič zabil chodce na silnici v Kosmonosech. (24.9.2018)

Mladoboleslavská policie vyšetřuje tragickou nehodu, která se stala v neděli ve večerních hodinách v Kosmonosech. Mladý...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Najdete na iDNES.cz