Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dětský domov Permon chce někdo cíleně zlikvidovat, tvrdí jeho ředitel

  18:31aktualizováno  18:31
Kritika ústavu pro děti Permon na Příbramsku je podle jeho ředitele cíleným útokem. Do domova pro děti-cizince se tvrdě opřel ombudsman kvůli špatnému zacházení se svěřenci. Ministerstvo chce navíc zařízení do léta zrušit. Podle ředitele je to nereálné.

Dětský domov Permon ve Vestci – Hříměždicích u Příbrami | foto: DDC.cz

Ombudsmanovu kritiku považuje ředitel zařízení za cílenou zakázku, jak ho poškodit. "Chce to hlubší analýzu, ale já si skládám mozaiku, která mi zapadá. Ano, připadá mi to jako cílená zakázka," řekl MF DNES Luboš Hudec.

Ostrou kritiku s výčtem všech nedostatků zařízení jak po stránce vybavení, tak přístupu personálu a nezákonných výchovných metod zveřejnil veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský v úterý. Ombudsmanovy tvrdé výhrady MF DNES potvrdila i bývalá vychovatelka Ivana Titzová, která zde pracovala v letech 2009 až 2011.

"Docházelo tu především k trvalému porušování práv dětí, ale také zákonů. Třeba dlouhými izolacemi po útěku. A vychovatelé se báli autoritativního vedení," popsala atmosféru Titzová.

Napjatou atmosféru potvrdil i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Ta jezdí do zařízení od počátku jeho vzniku v roce 2004.

Domov Permon

Zařízení vzniklo v osadě Vestec, která spadá pod obec Hřiměždice, v budově zvané Permon v roce 2004. Bývalý odborářský hotel Permon stát koupil a opravil za 72 milionů korun, aby sem nastěhoval ústav sociální péče pro mentálně postižené dívky, ale k tomu nikdy nedošlo.

Do zrekonstruovaného a zkolaudovaného objektu se pak nastěhoval dětský domov se školou a výchovný ústav pro děti-cizince. I proto je budova v zachovalém stavu, stejně jako interiéry, v nichž děti žijí a vzdělávají se.

"V posledním roce se stupňovala neochota nás tam pouštět, sociální pracovnice tu měly konflikty. Jsme rádi, že ombudsman na problémy upozornil. Nechtěli jsme o tom veřejně mluvit, důležitější pro nás byly zájmy konkrétních dětí," řekl Rozumek.

Spojily se bezproblémové děti s malými delikventy

Zařízení bylo původně určeno pro děti-žadatele o azyl bez doprovodu. Jedním z iniciátorů vzniku zařízení v roce 2004 bylo i Sdružení pro integraci a migraci. "Od začátku nebylo ideální, že se spojil dětský domov, do kterého přicházely děti-cizinci, s výchovným zařízením s dětmi, které páchají trestnou činnost," řekla ředitelka sdružení Magra Faltová.

Ta potvrdila i Hudcova slova, že ministerstvo školství jako zřizovatel problém dlouho neřešilo. A kvituje, že zařízení, které má sloužit i k integraci, ale nachází se na odlehlém místě, skončí.

Bývalý ministr školství Josef Dobeš totiž rozhodl o ukončení činnosti zařízení ke konci června. Překonalo svůj původní účel, pro který bylo zřízeno. Podle Hudce je však toto datum nereálné, počítá s postupným utlumením činnosti, ale do léta se podle něj zařízení uzavřít nestihne.

"Z hlediska 48 dětí, které tu máme, to není možné udělat do konce června. Jestli to bude do listopadu, tak budu velmi rád. Musí se změnit rozsudky pro děti a to je velmi komplikované. Po odchodu ministra Dobeše je na ministerstvu jiný názor, už jsme několikrát jednali o nové koncepci," tvrdí ředitel zařízení.

Ministerstvo školství však MF DNES opět potvrdilo, že počítá se zrušením zařízení do konce června.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Dolínek pražským radním navrhne, aby se Libeňský most zboural

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) předloží v úterý radním ke schválení plán na zbourání Libeňského mostu...

Tisícům Pražanů od středy do čtvrtka kvůli odstávce nepoteče pitná voda

Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám.

Kvůli rekonstrukci přivaděče budou od středy do čtvrtka tisíce lidí v Praze a některých okolních obcích bez tekoucí...

VIDEO: Dupnutí na hlavu i kopance. Opilí mladíci zbili ostrahu obchoďáku

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Brutální útok na dva pracovníky bezpečnostní agentury se odehrál u obchodního domu v Praze-Butovicích. Muži chtěli...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz