Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Spoluautor poškozeného památníku v Lidicích brání jeho obnově, chce peníze

Kopie sochy děvčátka, která bude vsazena na prázdné místo v sousoší připomínajícím vyvraždění lidických dětí nacisty, bude brzy hotová. Původní bronzovou plastiku ukradl v listopadu neznámý pachatel. Novou sošku vytvořil sochař Oldřich Hejtmánek. Její instalaci ale zatím brání spoluautor lidického pomníku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

t.varga

celé je to trochu jinak

Jiří V.Hampl je regulérním spoluautorem sousoší

Duo Červencl Hejtmánek informovali Hampla o ztrátě sochy až když měli náhradní sochu vyrobenou ''na vlastní pěst''. k podivu je, že si k tomu dokázali bez autora opatřit formu. vede to totiž na možnou spekulaci, že se takhle někdo snaží si ty sochy dubblovat na kšeft.

to že si přece nikdo do zahrady nedá sochu dítěte z Lidic jak tady zaznělo v diskusi je nesmysl, platí úplný opak

vyhledejte si video rozhovoru se sochařem Hamplem na Youtube

piece V

0/0
14.4.2011 22:06

Šerlok Homeless

Jiřímu Hamplovi soud autorský honorář nepřizná

dle mého názoru. Šlo o opravu sousoší. Sousoší bude na světě jedno a ve finále bude od každé jeho části na světě jedno paré. Tu ukradenou sošku si ten poberta (ani případný jeho kupec) nemůže dát ani na zahrádku, vždyť by ho zavřeli. Dost si nedovedu představit snoba (ani v zahraničí), který by si tu sošku dal dejme tomu do pracovny a svým známým se chlubil: Podívejte se, to je socha dítěte z Lidic, které skončilo v koncentráku!

Takže - socha s nejvyšší pravděpodobností skončila ve slévárně a ve finále bude jedno sousoší a od každé sochy jeden exemplář. To tedy nezakládá nárok na autorský honorář pro dědice původního sousoší.

0/0
17.1.2011 18:44

beda venerabilis

Jak jsem koupil, tak prodávám:

Fantom sochařství- štukatér Oldřich Hejtmánek opět řádí. Notorický „dobrodinec a sochař“ známý z kauzy památníku W. Wilsona opět balamutí novináře a ti pak veřejnost. Tato výtvarná inkarnace skladatele Foltýna z Čapkova románu nikdy žádnou sochu neudělala, stejně jako Foltýn nenapsal žádnou operu.Nechává si je dělat na zakázku jako Foltýn, či odlít do bronzu cizími osobami. Výsledkem pak pod svým jménem obdarovává USA, Prahu 1, obec  Lidice a uvažuje i o mateřské školce.Porušuje tím autorská práva hned dvakrát najednou a ještě zůstává dlužen skutečným autorům modelů peníze (skuteční autoři Daniel Terč, Zdeněk Preclík)..

0/0
6.1.2011 18:30

beda venerabilis

Re: Jak jsem koupil, tak prodávám:

Co se týče kvality, tak kopie „jeho“ Wilsona byla tak strašná, že americká strana raději vyhlásila soutěž na její zhotovení, než by ji přijala zadarmo. Původní spoluautor sousoší pro Lidice pan Hampl pak žádá právem satisfakci, neboť Hejtmánek porušil jeho práva tím, že udělal více odlitků, stejně jako v případě hlavy W.Wilsona, které hodlá opět darovat. Mediálně se pro národ sochařem a velkým dobrodějem stal už dávno.

Podpis: Michal Blažek, akademický sochař, hastal@centrum.cz

0/0
6.1.2011 18:31

Mistiaen

Zastávám se také pana Hampla

Jsem bývalá studentka paní profesorky Uchytilové na Hollarce. Ona pomník vytvořila téměř na hranici bídy, nikdo jí za to nikdy nic nedal a věnovat se při tak velkém díle ještě jiným projektům asi moc nemohla.... Jsem ráda, že pan Hampl pomník nakonec realizoval, ale jak je napsáno, NE za prostředky státu či obce. Vůbec se mu nedivím, že nyní vystupuje proti obci apod., protože určitě nevím všechno kolem toho. Musí se cítit hrozně ukřivděný. A co by tomu říkala paní profesorka ? Těžko říci, asi by taky byla naštvaná, pokud by obec dílo tak vysoké hodnoty (umělecké, materiální, ale hlavně DUCHOVNÍ!) nedovedla ostrážit a jedna socha by zmizela bez potrestání viníků........ Je mi smutno. ;-(

0/0
17.1.2011 21:17

Standa.Trn

Když má nárok ať peníze seženou.

100 tisíc v této souvislosti není zase tak mnoho. Je to necelých 4 tisíce Euro. Podle mne by tuto částku měli někde schrastit Němci, takže na ně bych se v prvé řadě zdvořile obrátil aby udělali mezi sebou dobrovolnou sbírku.

0/0
1.1.2011 11:26

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

Re: Když má nárok ať peníze seženou.

nic bych mu nedal, fašistovi, už dostal zaplaceno při stavbě, tohleto vydírání je stejný hyenismus jako ta krádež

napích bych tam na kůl jeho hlavu

0/0
4.1.2011 18:22

pingu1

..me by spis zajimalo jak daleko pokrocilo vysetrovani a

..jestli pachatel sberatel pujde brucet;-)

0/0
1.1.2011 11:23

dogi

Já bych spoluautora až zas

tak příkře neodsuzoval, jak to tady dělají jiní. Samozřejmě, má na odměnu nárok, tak co. Autorské odměny se dožadují umělci za daleko horší umělecké počiny, např. za různé divadelní hry a jejich uvádění, písně, které nikdo neposlouchá, filmy, na které nikdo nechodí... Tak proč by ji neměl žádat člověk, který vytvořil, resp. spoluvytvořil dílo, které je skutečně uměleckým počinem? Jen si vezměte jistého Černého a jeho Entropu či jak se ten paskvil jmenoval! Tleskala mu údajně celá Evropa, byť jsem přesvědčen, že to bylo hlavně proto, že větší kýč ještě k vidění nebyl.  

0/0
31.12.2010 6:13

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

Re: Já bych spoluautora až zas

a nedostal za to už zaplaceno?

možná to taky ukradl sám, aby mohl vydírat a nemusel náhodou začít pracovat

jinak jsou všechny tyhlety autorskoprávní kraviny fašistický

0/0
4.1.2011 18:26

Šerlok Homeless

Re: Já bych spoluautora až zas

Autorský honorář - za co? Na světě je přesně tolik kopií, kolik jich bylo při předání díla, za které už byl autorský honorář zaplacen. Kdyby šlo o vytvoření repliky sousoší, která by pak byla někde umístěna - prosím. Kdyby šlo o vytvoření repliky sochy, takže na světě by byly vystaveny sochy dvě - prosím. Ale tohle je uvedení díla do stavu, za který už byl autorský honorář zaplacen. Původní socha s nejvyšší pravděpodobností skončila ve slévárně a pokud ne, pak není problém, aby byla umístěna na své původní místo a kopie byla zničena (nebo radši ukryta - kdyby ...)

0/0
17.1.2011 18:51

martin_simek

Chtel bych idet jedinyho policistu co navstivi zdejsi sberny

Kdyz nam ukradli spoluobcane kabely, byly ve sberne naprti nasemu podniku v Kladne > nikdo z Policie tam i pres upozorneni nezasel, ze pry je to "zbytecne" > socha se jiste takhle "zbyecne" nekde vali a prave proto, ze nase Policie nejedna a tim tyhle smejdy "ochranuje a pomaha" jim ;-(;-(;-(

0/0
30.12.2010 17:04

dogi

Re: Chtel bych idet jedinyho policistu co navstivi zdejsi sberny

No, asi takhle: Jak poznáte, že se v té sběrně nacházejí právě ty vaše kabely? A pokud se týká té sochy, tak jsem přesvědčen, že ta rozhodně neskončila ve sběrně, ale má ji někdo, kdo si její krádež objednal, za vysokou zdí či v hale svého barokně-podnikatelského sídla.

0/0
31.12.2010 6:07

Šerlok Homeless

Re: Chtel bych idet jedinyho policistu co navstivi zdejsi sberny

Za tu zeď ale nesmí pozvat návštěvu a tu halu ale nesmí ukázat návštěvám.

0/0
17.1.2011 18:53

mirekzelen

dvacet let demokracie

ho naučilo!!

0/0
30.12.2010 16:53

spatřil jsem kometu

Rozpaky...

...nějak se mi postoj pana sochaře nelíbí:-(:-(:-(

0/0
30.12.2010 14:22

Quazi

tak tomuhle

se říká Mediální Masáž. Goebbels by vás pochválil.

0/0
30.12.2010 12:25

_Zuzka

Re: tak tomuhle

Jděte do háje, Vám to připadá normální? Chtít sto tísíc korun za to, že někdo jiný opraví dílo Vaší mrtvé manželky (aby vypadalo jako předtím), které darovala památníku úplně zadarmo? Mně to připadá velmi sprosté, potažmo jako nehorázná nenažranost. Památník je krásný, vandalům by opravdu patřilo usekat ruce. To, že to někdo chce bez nároku na honorář danou věc opravit jenom aby byla opět pěkná, považuji za ušlechtilé (v tom nejlepším smyslu tohoto slova). Neměl by mu házet klacky pod nohy, ale spíš tleskat!

0/0
30.12.2010 12:50

marla

Re: tak tomuhle

Až na to, že to není dílo jen jeho manželky, ale i jeho, protože ho dokončil až po její smrti a dělal to taky zadarmo(peníze sháněl v Dánsku).Je ubohost, že se tady nadává sochaři, který vše dělal zadarmo a teď chce za jednu sochu zaplatit autorská práva, a né prašivým zlodějům nebo líným pitomcům, kteří "hlídali" památník tak dobře, že si "mysleli", že alarm opět spustilo nějaké zvíře.Rv

0/0
30.12.2010 13:35

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

Re: tak tomuhle

za co by jako měli platit, když tam jen vrací to co tam bylo, nic nikam neprodávají, nic z toho nikdo nemá, ale někdo se holt chce napakovat BEZ PRÁCE

0/0
4.1.2011 18:28

Šerlok Homeless

Re: tak tomuhle

Přesně tak, jak píše Zuzka: Je to oprava díla, uvedení do původního stavu. Na světě je nyní tolik jeden originál díla a tolik exemplářů od každé sochy, kolik jich bylo před krádeží. Jde o opravu poškozeného díla.

0/0
17.1.2011 18:57

danny47

Soudruh umělec

se projevil .... Rv

0/0
30.12.2010 11:02

halalik

Re: Soudruh umělec

Pokud čtu dobře, tak toho Hampla, když chtěl peníze kdysi na dokončení památníku, tak ho poslali do pr...., a musel jít o ně žebrat do Dánska. Takže to zase tak černobílé není.

0/0
30.12.2010 12:01

danny47

Re: Soudruh umělec

Jeho žena, která to vytvořila, to dělala bez nároku na honorář ..... o tom, proč ty peníze nedostal, se v článku ale vůbec nic nepíše...

0/0
30.12.2010 12:31Najdete na iDNES.cz