Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Pražané nemají kde parkovat. Radnice chtějí usilovat o zavedení modrých zón

Pražané na mnoha místech Prahy řeší problém, kde zaparkovat. Přestože v hlavním městě bydlí a parkovací místo potřebují, před jejich domy parkují například Středočeši nebo mimopražští návštěvníci O2 areny. Zastupitelé jednotlivých městských částí by svým obyvatelům rádi pomohli. Vytvořením parkovacích zón.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Drtikoll

Mizerný tendenční článek

který má navodit pocit, že zóny jsou všespasitelné. Ne, nejsou! On by se například citovaný anonymní :) obyvatel ulice Generála Píky v Dejvicích měl podívat do městských částí, kde zóny "fungují". Stejně je tam narváno a za to, že bude mít kartu mu úřad nevyhradí místo před jeho vchodem do domu!!

Zóny způsobují několik věcí a ani jedna není pro občany dobrá:

1) návštěvy, drobní řemeslníci, podnikatelé atd nemají kde zaparkovat a nebo zaplatí neskutečné peníze za parkovné a to jsou rádi, že na placenym stání, které je X bloků od místa kam chtěli jet vůbec místo našli. Takže ty návštěvy s kuframa, dárkama, kočárkama, nebo malíři pokojů se štaflema, barvama atd maj hned veseleji

0/0
4.4.2011 18:12

Drtikoll

Re: Mizerný tendenční článek

2) obyvatelé, kteří nemají trvalý pobyt, ale trvale na určité praze

žijí, nemají šanci získat parkovací kartu. To vede k několika následkům -

lidé riskují a parkují tam kde se to nesmí; nebo parkují v riskantních

tmavých zákoutích; dlouho jezdí než se jedno z mála takových míst uvolní

tj. spotřebují více paliva a víc čmoudí do ulic; atdatd

0/0
4.4.2011 18:12

Drtikoll

Re: Mizerný tendenční článek

3) na tomto systému vyděljí hlavně firmy napojené na politiky, kteří (samozřejmě v zájmu ovčanů) tyto vyhlášky prosazují. Tj. odtahy, odtahová parkoviště, právníci, i ti co malují čáry nebo vyrábějí cedule si přijdou na své,..Zkrátka zóny zrušit a nechat je jen v historickém centru a hned by se zas stav narovnal. Jistě přeji rezidentům možnost zaparkovat, ale musí se na to jít jinak. Například vybudováním podzemních parkovišť.

0/0
4.4.2011 18:14

kenx

městské mýto

Problém je podle mě možné řešit zavedením městského mýtného systému. Přínos vidím hlavně v lepším a spravedlivějším způsobu preferování obyvatel města ekonomicky i službami (omezení vjezdu, méně vozidel ve zpoplatněné zóně, větší šance někdě zaparkovat). Jeden centrální provozovatel systému by zjednodušil současnou režii kolem kontrolování a výběru parkovného v parkovacích zónách. Podobný režim v Praze už nyní úspěšně funguje v mnoha areálech třeba nemocnic. Souhlasím s názory, že vyznačování modrých zón problém nevyřeší, jen odsouvá do okrajových částí. Peníze z výběru mýta by pak měly prioritně směrovat do dalšího zlepšování dopravní infrastrktury ve městě, od parkingů po preferenci MHD.

0/0
11.1.2011 21:54

Beechcraft

Zrušit!!

Modrý zóny se musí zrušit. Bydlím na Libuši a nemůžu zaparkovat úplně stejně jako ten v Dejvicích (Dejvice dobře znám). Ale nevím, proč má mít obyvatel Holešovic nebo Dejvic vyhrazený stání a lidi z Libuše, Modřan, Chodova apod. ho ve svý ulici mít nemají? Proč? Je ten z Dejvic nějakej významnější? Je to strašně nefér.

0/0
11.1.2011 19:49

RedSquirrel

Jsem pro rezidenční zóny,

ale ať parkovací karty platí jednotně po celém území Prahy! Takhle zaplatím na svém obvodě 700 ročně a když chci něco zařídit v jiné část Prahy, je mi karta nanic. Úředníci by měli víc myslet... snad není tak těžké pochopit, že auto je k tomu, aby jezdilo, ne aby bylo trvale zaparkované před domem.

0/0
11.1.2011 15:47

kvocna

Re: Jsem pro rezidenční zóny,

Asi přijdu o dukáty, ale chtít, aby úředníci mysleli??? Zřejmě jen zbožné přání... Ano, řemeslník z Prahy (nebo v Praze dělající) by měl mít možnost parkovat kdekoliv, byť za "symbolický" poplatek, a zaměstnanci firem, kteří mají možnost se služebním autem parkovat v podzemí či parkovacích domech, by v místě sídla firmy neměli na ulici stát vůbec. Domácí tam pak během dne nemají šanci zaparkovat. Mluvím sice jen za těch asi 6 ulic v okolí svého bydliště, ale zato je to o tom, co se mne a mých sousedů týká a radnice na naše podněty nereaguje.

Pak by možná místo k parkování našli i zaměstnanci, kteří do práce jezdí soukromým autem a leckdy z místa bydliště jinou možnost dopravy nemají, oni opravdu nemusí mít ve směru své cesty parkoviště, odkud se rychle MHD dostanou do práce a tím autem prostě jet až do práce musí.

0/0
11.1.2011 20:32

kvocna

Re: Jsem pro rezidenční zóny,

A k té Vaší poznámce, že vlastně není možnost si autem cokoliv na těch "modrých" zónách vyřídit, mne bohužel rozumné řešení nenapadá. Na Žižkově už některé obchody dávají pár % slevy zákazníkům, kteří prokáží, že v konkrétní dobu nákupu dostali pokutu za nedovolené parkování. Od firem hezké, ale toto není řešení, slevu stejně rozpočítají mezi všechny (každá sleva něco stojí), a taková kamna nebo štafle opravdu jinak než autem neodvezete, no a proč si platit dovoz od firmy, když mám auto?

Nejezdím autem po Evropě, nevím tedy, jak to řeší jinde, ale mám pocit, že jdeme svou cestou, ať to stojí, co to stojí.

0/0
11.1.2011 20:41

Briťák

chodníky široké 3 metry!!!!!!

Nechápu proč jsou 3 metry široké chodníky a auto stojí podélně! V zimě se uklízí celé 3 metry?? Ne jen metr a všichni projdou, takže bych začal revizí takových to chodníků a nastavil stání kolmé. Místa by bylo všude dost. Typický příklad je ten parčík na Praze 6 jak je na roku prodejna kol. Obrovské chodníky na nic! Samozřejmě, že na chodníku se musí zachovat určitý prostor pro chodce a kočárky! Místa je všude dost, jen se nevyužívá. A když je tak tam zasadíme strom, dáme obrovské dlaždice na nic a strom tam přímo zabetonujem a protože ho nikdo nezalívá, tak stejně chcípne!

0/0
11.1.2011 14:21

Akire

na 7 je spousta

příjemných obchodů (oproti velkým neosobním nákupním centrům.)kam jsme s mužem rádi zavítali  po zavedení zon ale mají nákupní centra přednost protože neřešíme problém s parkováním. bohužel jsme s rodinou omezili i  návštěvu příjemné a námi oblíbené restaurace právě kvůli nemožnosti zde zaparkovat  než se sem složitě hrcat  MHD s několika přestupy dojedem jinam kde tento problém není...myslím, že i obchodníci musí pocítit omezenou návštěvnost....

0/0
11.1.2011 12:56

Drtikoll

Re: na 7 je spousta

R^

0/0
4.4.2011 18:18

pavlik12

Preference MHD

Tak na jednu stranu se vsichni rozciluji ze je centrum Prahy plne aut a necht se jezdi metrem...

A pak se zacnou rozcilovat dalsi, ze se u konecne metra parkuje a lidi dal jezdi MHD....

0/0
11.1.2011 12:38

kvocna

Re: Preference MHD

Metro Křižíkova, o kterém mluvím, není na okraji města a není u něj žádné parkoviště, je to 20 minut pěšky od Václavského náměstí, ale 20 minut na konečnou metra na okraj Prahy na Černý most, kde parkoviště jsou.

0/0
11.1.2011 12:48

pavlik12

Re: Preference MHD

Myslel sem tu Dejvickou...

0/0
11.1.2011 13:14

kvocna

Re: Preference MHD

To jo, tam nic blíž ke kraji města není. Jenže ona se většina snaží jet autem fakt až co nejblíž k centru ;-O Já jsem ovšem nejvíc naštvaná na pracovníky firem u nás v Karlíně, kteří mají svá podzemní parkoviště, ale nevyužívají je, tady by "modrá zóna" pomoci mohla. A vidět řidiče, který zamyká auto a míří tunelem na Žižkov, kde "modro" už je, není nic neobvyklého...

On totiž ne každý "rezident" pracuje od 9-17, kdy je autem v práci, těch se ty obsazené ulice "doma"  tolik nedotýkají... Ale když přijedete z nákupu, jste starší nebo třeba míň pohybliví a taháte to přes dvě ulice, to nepotěší ;-(

0/0
11.1.2011 13:36

ukasek

Praha 7

Jsem typická náplava z jižních Čech, která už přes rok žije v podnájmu na Praze 7. Jelikož zde ale nemám trvalé bydliště, nemám možnost zde parkovat. Tudíž musím pokaždé své auto odstavit na Praze 6 a domů jet tramvají. Nepřijde mi to logické a je to opravdu velmi nepříjemné, protože nemám auto na očích a každé ráno se modlím, aby stálo tam, kde jsem ho večer zaparkoval. Úřednice na magistrátu mi sdělila, že výjimku nedostranu a že to je můj problém. Chápu, že modré zóny jsou řešením, jak zajistit parkování residentům, ale celá věc má tolik much, že by bylo lepší je zrušit.

0/0
11.1.2011 12:18

Natramn

Re: Praha 7

:-/R^

0/0
13.1.2011 3:53

Tobinka

Re: Praha 7

To není problém úřednice. To si musíš vyřídit se svým domácím.

0/0
26.1.2011 12:19

hermína

modré neštěstí

jezdím do prahy tak jednou týdně, i po Praze autem - vozím vybavení či materiál pro svoji práci. Parkovat potřebuju přes den (10:00- 16:00 max 18:00). Např. Holešovice, Žižkov - celé modré ulice zejí prázdnotou a "cizinci" se perou o pár míst podél hlavní a dělají jeden přestupek za druhým. Zaparkovat na chvíli na modré je šílenství, důchodkyně se baví voláním policie k černému parkování. mylsím si třeba, že by obchody mohly mít pár míst pro zákazníky přes den.

Už teď účtuju pražským vyšší taxu - víc času v zácpě, problém s parkováním. Tak si vyberte.

Když jdu na nákupy nebo posedět s kamarády, strčím auto do některého nákupního centra a případné přečerpané hodiny zaplatím. Takže před domem vám nestojím.

0/0
11.1.2011 11:19

saab

jsem pro!!

taky bydlim v Dejvicich a misto hledam treba 20 minut!

0/0
11.1.2011 10:41

Mysel

Re: jsem pro!!

Pak ho budete hledat jeste dele. K tomu budete potrebovat kartu. Pribuzni, kamaradi, remeslnici... ti vsichni uz k Vam autem neprijedou. Fakt tuhle paradu chcete?

rochu premyslejte, nez zacnete propagovat spatna reseni!

0/0
11.1.2011 10:51

robo2010

Perpetuum mobile

Neustálé rozšiřování modrých zón je důkazem toho, že perpetuum mobile v tomto případě funguje. Rozšíříte zóny a řidiči se jen posunou o kousek dál, kde začne zcela stejný problém. A tak se situace stále opakuje. Nebylo by vhodnější se spíš zamyslet nad tím, aby měli řidiči kde zastavit, než kde nezastavit? Proč je tak málo parkovišť po naší metropoli kde se dá zaparkovat? Proč jsou tak drahé? Proč, velmi zorumné řešení parkovišť P+R je tak přeplněné?

0/0
11.1.2011 10:06

Dr. Fe(1)

Re: Perpetuum mobile

Přesně jste to popsal R^ Parkovací zóny nejsou žádné řešení, přirovnal bych to k házení odpadků sousedovi přes plot, který to zase následně přehodí dalšímu sousedovi a tak dál. Kromě toho toto opatření znemožňuje normální fungování ve městě, za chvíli nebudete moci zaprkovat nikde jinde než před svým domem. Další věc je, že ve většině míst vytvářejí přetlak na parkování sami rezidenti, takže jim ani žádné zóny nepomůžou, akorát to znepříjemní život několika návštěvníkům, opravářům atd. kteří nebudou smět v místě zaparkovat. Přitom přes den ve většině míst problém s parkováním není  ten problém nastává večer, když se vrací rezidenti domů :-/

0/0
11.1.2011 10:24

kvocna

Re: Perpetuum mobile

To, co popisujete, platí na většině sídlišť, ale například u nás v Karlíně je problém s parkováním přes den, stačí ráno v 8 odjet k lékaři či na nákup a za 2 hodiny už nemáte kde zaparkovat, situace se uklidňuje až kolem 16. hodiny nebo o víkendu. S řemeslníky máte pravdu, už se nám párkrát stalo, že raději přijel právě o víkendu, protože během pracovního týdne je parkování víc než složité. Zavedením zóny na Praze 9 se to u nás pravděpodobně zhorší, každý se bude snažit dojet blíž k centru, než by zaparkoval na okraji Prahy :-/

0/0
11.1.2011 10:55

tx999

Re: Perpetuum mobile

Modre zony mely smysl mozna v dobe sveho vzniku, kdy se tykaly opravdu centralni casti Prahy, Pote, co se zacaly rozsirovat, jenom komplikuji lidem zivot. Protoze ted uz se pres den neda v sirsim centru nejak rozumne zaparkovat. A vetsina obyvatel tam preci jen obcas potrebuje.

Urcitym resenim by bylo udelat modrou zonu z cele Prahy, zony by byly oznaceny cisly. Kazdy obyvatel Prahy by mel narok na bezplatne parkovani ve sve domovske zone a kazdou dalsi zonu by si mohl za nejaky poplatek prikoupit.

Mimoprazsti by nemeli narok na zonu zdarma a za kazdou zonu by zaplatili treba dvojnasobek taxy pro prazany.

0/0
11.1.2011 11:06

Podrazza

To problém nevyřeší

Tohle není řešení. Sice budou mít kde parkovat místní, ale parkující auta "Středočechů" zahltí parkoviště jinde. Chce to stavět parkovací domy, ne zóny...

0/0
11.1.2011 9:47

kvocna

Re: To problém nevyřeší

Bydlím u metra Křižíkova, kde jsou kancelářské budovy s podzemními parkovišti, přesto tamní firemní auta parkují i ve dvou řadách a na chodnících téměř všude v okolí, zřejmě proto, že za ty garáže se na rozdíl od stání na ulici platí. Takže parkovací domy ani podzemní parkoviště v nově stavěných budovách bez  vymezení "modrých zón" pro rezidenty moc nevyřeší. Situace je tady neúnosná zvlášť poté, co vznikly parkovací zóny na Žižkově a Praze 7, řidiči prostě odstaví auto u nás a dál do práce pokračují MHD. Teď o zónách uvažuje i Praha 9, jen radnice Osmičky na situaci dlouhodobě kašle. RvRv

0/0
11.1.2011 10:04

Petang01

Ve Vídni

Jsou v centru na každém druhém rohu velké parkovací domy.  Když tam jedete není problém v centru zaparkovat.  Tady nic takového není a ty směšná záchytná parkoviště u metra pro 30 aut to nevyřeší.

AŤ teda vytvoří několik parkovacích domů u zastávek metra.

Dále ať udělají modré zóny všude, ale

1) A´t je to pro celou prahu. Jako obyvatele 11ky mě štve když potřebuju zajet pro něco většího na 7ku, že tam nesmím zaparkovat ani na chvíly.

2)  udělat karty pro návštěvy - když mi přijedou příbuzní a tak. ( V Hraci to mají) 

0/0
11.1.2011 9:05

soudruh.malina

Já problém nemám

protože nevlastním automobil. Radši pojedu 30min mhd než hodinu a půl autem. Nechápu, že někoho denodenně baví postávat v hodinových kolonách. Vlastně už chápu cesta autem = o 300% vyšší životní úroveň ;-D

0/0
11.1.2011 7:33

honzagm

Re: Já problém nemám

To je zase hloupe zobecneni. Jezdim do prace vetsinou na kole (25/10 minut - tam/zpet) nebo autem (10 minut), vyjimecne MHD (30 minut).

0/0
11.1.2011 9:28

pavlik12

Re: Já problém nemám

U me zase MHD 1,5 hodiny, autem 20 minut.

A to nepocitam, ze do MHD v ranni spicce v obleku a brasnou s notebookem je hazard.

0/0
11.1.2011 12:42

Leinad

A co magistrát s tím?

1) Parkování obyvatel je problémem majitele nemovitostí. Nechci parkovací pruh na Jižní Spojce (=v Olšinách=na Černokostelecké,...=snížení propustnosti a podpora zpožďování busů MHD) když k bytovkám existují družstva a jsou stavěny rodinné domky bez garáže. I barák magistrátu má mít svoje parkoviště.

2) Pokud může magistrát něco udělat, je to rozšíření zákazu stání (mimo silnice k parkování určené - U Trati, Kruhová,...) a zdražení parkovacích míst.

0/0
10.1.2011 23:44

habr

Re: A co magistrát s tím?

Barák magistrátu v Jungmance parkoviště má. Pro své zaměstnance ve sklepě, pro návštěvníky 4 místa před budouvou a zbytek parkovacích míst je po celé Praze vždy poblíž MHD- jak se komu povede.

Ale fakt je, že počet aut v Praze neúměrně narostl. na jednom sídlišti myslím v Libuši před lety stály auta po jedné straně ulice. během asi 8 let, obě strany jsou plné, + další parkoviště. Ráno a večer než se rozjedou do svých kanceláří se ulici nedá projekt nákladním vozem - a až tam chytne byt, mohou se všichni s klidem odstěhovat mezi bezdomáče, protože hasiči k nim nepřijedou - nemají šanci se mězi auta s cisternou či větším autem dostat.

0/0
11.1.2011 0:29

Leinad

Re: A co magistrát s tím?

Parkování okolo značky zákaz zastavení doplněné textem "Nástupní plocha pro požární techniku" je častější.

Počet aut na našem sídlišti je velký a často lidé používají auto jenom v dešti a jenom na cestu od sídliště na metro (pěšky 5 min na zastávku+7min busem(interval ve špičce 5 min) = autem jenom 7 min + hledání parkovacího místa)

0/0
11.1.2011 1:57

řehoř z řep

Já jsem třeba také Pražan

a s parkováním nemám nejmenší problémy:-)

0/0
10.1.2011 23:13

Leinad

Re: Já jsem třeba také Pražan

Problémy mají zejména ti, kteří ještě nepochopili, k čemu je metro. :-) Jejich věc.

0/0
11.1.2011 1:49

Trupman

Nadpis

Pražané, nemají, kde, parkovat.,.,., :-P

0/0
10.1.2011 23:01

Keni

Re: Nadpis

Ano souhlasil bych s tim, aby v okoly stanic Metra byly rezidentni zony. Ale meli by se Prazaci konecne domluvit a udelat jednu kartu pro cele mesto. A pokud bude P1,P2,P3 tak jen pro obyvatele zon, kteri jeji platnost akceptuji. Tedy ze si vsichni z P4,P5,P6,P8,P9,P10 zaparkuji kdekoliv v teto zone.

Ja nastesti byslim asi 10min od metra, takze se mne to netyka. Ale pokud jsem u kamose, tak najit vecer misto nejde.

Parkovaci domy jsou bezva napad, ale nekde uz hold je neni jak postavit.

0/0
11.1.2011 4:07Najdete na iDNES.cz