Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Převezená plátna Slovanské epopeje z Prahy zpět do Krumlova nepojedou

Pět pláten Muchovy Slovanské epopeje, která dorazila v úterý do Prahy, tady zůstanou a do Moravského Krumlova se vracet nebudou. Zbylých patnáct pláten zůstane v krumlovském zámku a do hlavního města budou převezena na podzim letošního roku. Dohodli se na tom pražský primátor Bohuslav Svoboda a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pragina

sliby - chyby

- to se dalo čekat - pražákům NIKDY - N E V Ě Ř I T - doufám , že se starosta z Moravského Krumlova dostatečně poučil ... a co na to PRÁVÍCI ?? ;-D!!;-D!!;-D!!!!!!

0/0
11.2.2011 13:11

kahoona

hamouni

Nenažraní cajzli,v čele s k...ndokukem Svobodou,už neví co by,asi mají v Práglu,turistických lákadel málo,ať se jdou bodnou - My Prahu nedáme - radši ji zbouráme....:-P

0/0
11.2.2011 11:43

atul

Zámek

Krumlovský zámek - a to se obecně málo ví - nejsou jen výstavní prostory pro epopej (tzn. rytířský sál a zámecká kaple), ale taky unikátní renesanční dvoupatrový arkádový dvůr s vysokou věží. Celý areál je kulturní památkou, Incheba by tedy měla být podle zákona o státní památkové péči donucena k opravě, pokud ne, měl by opravy udělat stát a na Inchebě je vymáhat. Zákonné prostředky tedy jsou, jenom politická vůle není.

0/0
11.2.2011 8:24

capro

Re: Zámek

Incheba je jen pomocník pro odvoz Epopeje do Prahy. Řadu let se "vzorně" starala o investici, která se nakonec dostala do havarijního stavu. A to je ten hlavní argument pražáků. Nikoho nezajímá, že za celou dobu nebyly prdlácipražáci schopni postavit důstojný stánek pro toto dílo, jediná podmínka aautora. Jen kecy a kecy. Pro budoucí generace - převoz Epopeje do Moravského Krumlova na výstavy nebudou peníze, nebude prostor pro výstavu, prostě NIKDY!!!!!!!!!!

CO PRAHA SCHÁTÍ, UŽ NIKDY NEVRÁTÍ!!!!!!!!!!!!

0/0
11.2.2011 18:46

becka

krumlov

 Třetina je špatný starosta. To, že Pražáci epopej nevrátí věděl každý, mimo pana Třetiny. Pani bývalá poslaně Kočí ČSSD neudělal pro Krumlov nic.  Pan Třetina ji chtěl za místostarostku. Co si v Krumlově navolili mají.Pražáci mají málo památek. Moraváci zase ostrouhali.

0/0
11.2.2011 6:48

jarno3

Na hodnocení

starosty je myslím příliš brzo. Nicméně to poraženecké prohlášení si mohl odpustit. Jeho  "optimismus" je stejně trapný jako bezzubý. Ale na vyhlášení pražského primátora Svobody mně zaujalo něco jiného. Citace "až bude mít Praha vyřešena vlastnická práva", kterou stanovil jako jednu ze dvou podmínek pro vytvoření iluze, že by Praha ještě někdy v budoucnu mohla Krumlovu plátna zapůjčit. Tímto výrokem jasně prokázal, že  otázka vlastnictví pláten je dosud otevřená a Praha jednala jen z pozice síly. Možná proto tady ubylo diskutérů, jejichž jediným argumentem bylo neustále papouškované vlastnické právo. A že se jich v minulé diskusi v předtuše tučné kořisti vyrojilo! Druhá podmínka pražského primátora jen potvrzuje úmysl Prahy Epopej nikdy nevydat. Namísto požadavku "opravit zámek dle požadavku památkářů"  mohl stejně tak Krumlovu uložit vybudovat metro. Myslím, že by bylo poctivější bez obalu přiznat barvu. Jenže právě to zřejmě pan primátor a potažmo ani pan starosta Třetina nedokáže.

0/0
11.2.2011 9:07

kocourek25

Co se dá čekat od Cajzlů ?

 Podrazy, podrazy ,podrazy . Můžete se přesvědčit denně a ve všech oborech lidské činnosti . Viz sport , politika ,

soustřeďován všeho do Cajzlova. nemám raá Cajzlov , táto šmoulo. Je tam Garganel.;-O;-O;-O 

0/0
10.2.2011 20:16

Cartagena

Re: Co se dá čekat od Cajzlů ?

Co se dá čekat od Moraváků jako jseš ty kocourku? To,co tu předvádíš je upřímná,přátelská,lepší (jak vy se tak rádi titulujete) ŽLUČ..bohužel...

Věř tomu,že drtivá většina obyčejných Pražanů nebaží po tom,jak ukořistit "vaši" Slovanskou epopej-naopak,vůbec jim nevadí že je v Mor.Krumlově,kde by taky měla zůstat8-o

0/0
11.2.2011 11:33

kocourek25

Co se dá čekat od Cajzlů ?

0/0
10.2.2011 20:13

antigogo

Incheba potřebuje prachy, Svoboda taky a starosta se veze..

0/0
10.2.2011 18:52

Morava69

Lide moravský ...

... už se konečně probuď. Toto je další z případů české, potažmo pražské, věrolomnosti. Sliby dané nám pány z Čech nebyly nikdy v historii naplněny a proto jsme ve své tisícileté historii nyní na nejnižím stupni své existence !

Mucha(Crane) věnoval dílo slovanskému Československu (čechoslovákům) a jeho hl.m. Praze, pod podmínkou zbudování důstojného stánku. ČSR a čechoslováci neexistují, Praha je hl.m. jakéhosi Česka vzniknuvšího díky s. Husákovi federalizací ČSSR v roce 1969 a důstojný stánek je v nedohlednu... tož tak.

0/0
10.2.2011 17:34

NovoCZ

Jasný že je nepovezou zpět

Vždyť to ani nejde, auto s nima je na Moravský Krumlov moc těžký a mohlo by k zámku špatně odbočit. To přece není v zájmu Krumlova, aby se tam děly takový zvěrstva.

0/0
10.2.2011 17:31

danny47

Re: Jasný že je nepovezou zpět

R^ ;-D!

0/0
10.2.2011 17:48

Matematik

Nenažraní Pražáci

Je neskutečné, jak je Praha nenažraná (ano, expresivní slovo, leč na tuto situaci více než dostačující). Pražáci si asi myslí, že jsou pupkem světa. Že musí všechno mít. Vždyť v M. Krumlově to bylo jedno z hlavních turistických lákadel. V Praze toho mají tolik, že to tam zapadne a nikdo si na epopej nevzpomene. A Krumlov ostrouhá, zůstane bez turistů.

0/0
10.2.2011 17:17

Equites Caesaris

čekal jsem to

Praha to nepotřebuje a MK by to pomohlo :-( je to škoda ...............

0/0
10.2.2011 16:42

jarno3

Dalo se to čekat.

Co Praha schvátí, nikdy nenavrátí. Řeči o "když, možná, snad..." jsou jen účelové kecy a pan Třetina dobře ví, že vyměkl. Jak může chtít opravovat zámek, který je v majetku soukromé firmy? O těch desítkách milionů nákladů ani nemluvím. Kde by na ně město vzalo? RvRvRv Pražáci jen potvrdili svou pověst.

0/0
10.2.2011 16:23

savanah555

Re: Dalo se to čekat.

Jistě soudíte, jarno3, že pro Epopej by bylo lepší, kdyby shnila v té inchebácké zřícenině v M. Krumlově? 8-o

Já jsem ráda, že se Praha konečně ujme svého majetku - za Němců ani za totáče k tomu příležitost neměla, oba ty režimy měly k Alfonsi Muchovi a jeho dílu stejný "vztah". Mimochodem, Epopej maloval A. Mucha na zakázku svého sponzora Cranea – a ten ji věnoval Praze. Zatím se to nepovedlo zpochybnit ani dědicům obou pánů, i když snaha by byla. Muchovo dílo je dneska ve světě (opět) daleko uznávanější než v jeho vlasti. :-/

0/0
10.2.2011 16:42

jarno3

Re: Dalo se to čekat.

Myslím, že jste v té inchebácké zřícenině nebyla, jinak byste tohle nenapsala. A už vůbec není pravda, že by Praha neměla možnost se " ujmout  svého majetku" za Němců a za totáče vůbec.  Byl to naopak Krumlov, kdo  se díla ujal, když ho nikdo nechtěl a zachránil ho před Němci  tj. před pravděpodobným zničením. Ty plátna mohly opravdu chátrat navinuté  na špulkách až do dnešní doby. Byl to zase jen Krumlov, který pro ně našel v rámci svých možností výstavní prostory a umožnil lidem poznat Muchovo dílo.Mouřenín však už svoji úlohu  splnil, takže může jít. S tím vlastnictvím bych nebyl až tak rezolutní- rozsudek jednoho ( že by "zainteresovaného"?)soudce nic neznamená. I kdybychom přijmuli jeho právní výklad, pak by Praha stejně neměla oprávnění Epopej vystavovat, protože Muchovu stěžejní podmínku samostatného pavilonu nesplnila. Takže se dostáváme k tomu, že Praze jde stejně jen o peníze jako vždy až na prvním místě. Konečně to potvrzujete i svým hodnocením Muchova díla.

0/0
10.2.2011 17:07

NovoCZ

Re: Dalo se to čekat.

A o co jde Krumlovu když ne o prachy?

0/0
10.2.2011 18:07

jarno3

Re: Dalo se to čekat.

Ale jistěže taky o prachy. Dokonce mnohem víc, než Praze. Pro Krumlov byla Epopej hlavním turistickým lákadlem a zdrojem určitých příjmů. Jenže  Praha má památek tolik, že ji nějaká Epopej nevytrhne. Navíc není vůbec jasné, zda plátna neshnijí na špulkách někde ve sklepě, až se zjistí, že Epopej nevydělává tolik, jak se čekalo. Hlasy, že je to brak ,znějí z Prahy docela silně.

0/0
10.2.2011 18:39

Viktor N.

Re: Dalo se to čekat.

R^

0/0
10.2.2011 21:34Najdete na iDNES.cz