Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Z okolí Prahy budou od začátku března mizet nevytížené spoje

Středočeši, kteří cestují příměstskými autobusy, se musí připravit na to, že některé spoje budou zrušeny. Vedení kraje se dohodlo s organizací Ropid, která se stará o dopravu, že bude seškrtáno 5 procent spojů. Důvodem je nedostatek peněz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dogi1

Mám jiný návrh:

Žádné zajíždění autobusů do Prahy! Ty autobusy by měly svážet cestující jen k nejbližšímu nádraží či stanici vlaku, odkud by cestující jeli do Prahy vlakem. Určitě by se ušetřilo a Praha by nebyla sužována bordelem, který tyhle příměstské linky autobusů nadělají. To samé s osobními vozidly: Vjezd pouze na příslušné parkoviště, dál pak jen po zaplacení mýtného. Byl by pokoj.

0/0
19.2.2011 7:21

zea

Re: Mám jiný návrh:

..možná jste nezaregisroval/a, že v Praze v rámci PID příměstské autobusy jsou pak součástí MHD, proto na nich v Praze už platí jízdní doklady MHD a také je Praha na svém území dotuje. Jinak samozřejmě systém P+R v regionu na železnici jsou řešením, ale ne všude. Musí být kapacita, interval a koordinace s autobusy  a hlavně zaintegrovaná železnice. To je možné v PID, ale ne v SID bez železnice a jádrového města. Pak je to pro lidi motivační a nejméně obtěžující.

0/0
19.2.2011 9:24

leos.maslo

Re: Mám jiný návrh:

Pokud bude interval vlaků 3 minuty, tak s tím souhlasím. Bohužel je to ale nereálné z kapacitních (bezpečnostních) důvodů železnice - bezpečná propustnost je už nyní skoro na maximu.

Už nyní se tedy stává, že přijedu autobusem k vlaku a ten přijede narvaný k prasknutí a ještě se do něj snaží nacpat nás 50, kteří jsme přijeli tím busem.

0/0
19.2.2011 13:51

dogi1

Re: Mám jiný návrh:

To se omlouvám, nevěděl jsem, že interval příměstské dopravy jsou tři minuty.

0/0
20.2.2011 3:59

Leinad

Re: Mám jiný návrh:

Hranice Prahy nejsou tak ostré. Jet z Průhonic autobusem do Říčan, místo na Háje, bych nepovažoval za nejlepší.  Vlak může posloužit ze vzdálenějších většíšch měst (svoz busem do Kladna, linku Praha-Kladno by zajišťoval jenom vlak - zeptejte se na SŽDC, proč má trať takové parametry, jaké má, nulovou propustnost, povolenou rychlost místy menší, než Škodovácké lokomotivy z 198X,.... ) ale i tak si uvědomme, že to znamená otravné přestupy.

Některé linky zajišťují i vnitropražskou MHD (... Uhříněves - Petrovice - Háje; ... - Zbraslav - Smíchov, ... Podbaba - Dejvická)

S mýtným po Praze kdekoli mimo P+R a okruh souhlasím.

0/0
20.2.2011 9:24

nomad_cz

Petice - nerušte busy

Zde je možnost podepsání petice proti rušení spojů:

http://www.starostove-nezavisli.cz/petice-neruste-busy

0/0
18.2.2011 18:48

dogi1

Re: Petice - nerušte busy

Jo, už jsem podepsal antipetici. Alespoň se autobusy nebudou plést autům do cesty!

0/0
19.2.2011 7:18

českej.venkovan

Re: Petice - nerušte busy

..vašemu autu...???..se nebudou plést..???

0/0
19.2.2011 8:26

dogi1

Re: Petice - nerušte busy

Čemu na těch mých dvou prostinkých větách nerozumíte? Rád vám to vysvětlím polopaticky...

0/0
19.2.2011 8:42

českej.venkovan

Re: Petice - nerušte busy

..tak do toho....

0/0
19.2.2011 9:21

českej.venkovan

Re: Petice - nerušte busy

...hmmmm...a ozvalo se hluboké ticho......mehehéé....:-P

0/0
19.2.2011 10:28

dogi1

Re: Petice - nerušte busy

Myslíte? Já čekám, až mi odpovíte, čemu jste nerozuměl. Ale, jak jste sám napsal, ozvalo se hluboké ticho!

0/0
20.2.2011 4:01

Leinad

Zmatky

Omezit vzduchovoziče se nějak mohlo, ale ne každý měsíc soudruhu Rathe. Zkuste začít na http://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%ADzdn%C3%AD_%C5%99%C3%A1d#Term.C3.ADny_zm.C4.9Bn_j.C3.ADzdn.C3.ADch_.C5.99.C3.A1d.C5.AF a zamyslet se nad důvody. Navíc říct něco dopravcům, ROPIDu a cestujícím předem by neuškodilo. Mimochodem opravdu nemáte peníze na proplácení jízdného žákům ani na 30Kč posílaných složenkou?

0/0
18.2.2011 18:35

dogi1

Re: Zmatky

Já tedy nevím, ale v článku jsem si nepřečetl, že by kraj nechtěl rušené spoje předem oznámit. Vy ano? A, jen tak bokem, stejně jezdíte do Prahy auty, jak je vidět každé ráno a odpoledne na výpadovkách. Kdybyste nebyli  líní, tak místo aut budete jezdit sockou, autobusy budou vytížené a nebude nutno je rušit. Takhle holt bude muset těch pár zoufalců, kteří nemají na auto, jezdit v jiné časy. To je ale takový život. A k tomu proplácení jízdného žákům. Vždyť jste to Rathovi houfně vyčítali, tak jak to tedy vlastně je? Vy asi vůbec nevíte, co chcete, že? Hlavně když nadáváte, to vám jde moc dobře.

0/0
19.2.2011 7:16

českej.venkovan

Ono je to už maličko jinak

Podle Ropidu předběžná dohoda zaručuje, že snížení spojů nepřekročí 5 procent. „Škrty budou minimální, zaměříme se na nevytížené spoje,“ konstatoval mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Které linky to budou, zatím není jasné.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/z-okoli-prahy-budou-od-zacatku-brezna-mizet-nevytizene-spoje-ptp-/praha-zpravy.asp?c=A110218_1534565_praha-zpravy_ab

....při dnešním jízdném...a se zohledněním pružnosti autobusových spojů (po zrušení některých spojů to bude ještě horší) je cesta autem už pro jednoho člověka na stejné úrovni jako autobusem....pokud jezdí dva...pak už vůbec není co řešit....auto je levnější.... 

0/0
19.2.2011 8:25

dogi1

Re: Ono je to už maličko jinak

Tak proč se ti vidláci tak vztekají?

0/0
19.2.2011 8:43

zea

Re: Ono je to už maličko jinak

..třeba proto, že z rodiny jezdí každy na jiný čas a pak je koordinace s autem dost problematická, hlavně zpátky a jinak nezaškodila by trocha slušnosti, vůbec ty lidi neznáte a dovoluje si je nazývat vidláky, strašné.

0/0
19.2.2011 9:02

českej.venkovan

Re: Ono je to už maličko jinak

..na to si tady rychle zvyknete....:-/

0/0
19.2.2011 9:22

zea

Re: Ono je to už maličko jinak

děkuji, ale základní slušnost by měla být normou ne naopak

0/0
19.2.2011 9:26

českej.venkovan

Re: Ono je to už maličko jinak

..já to nepoírám.....ale nějek jsem si přestal dělat iluze, že to tady bude platit.....

0/0
19.2.2011 9:28

dogi1

Re: Ono je to už maličko jinak

Aha, takže vy jste mluvčí občanů Středočeského kraje? Ale já jsem také z toho kraje, dokonce jsem se tam narodil. Takže nevím, proč bych nemohl říci, že se moji spoluobčané vidláci, mezi něž se počítám i já, vztekají? Osobně mě spíše zaráží to, že jste o mě klidně rozhodl, že občany z kraje vůbec neznám a že si dovolujete mluvit i za mne. Já vám na to nejsem až zas tak zvědav. A pokud se cítíte uražen, tak na tom vidláctví ve vašem případě asi skutečně něco bude. Řeknu vám to takto: Kdysi jsem se jednomu svému podřízenému, který pocházel z Ostravska, snažil něco vysvětlit. Když několik pokusů bylo marných, tak jsem se rozčílil a řekl jsem mu: "Pane XY, vy jste jak chachar!" On mě s ledovým klidem opáčil: "Ale vždyť já jsem chachar!"  Takže, pro příště, zkuste to trochu s nadhledem. Nebo vás brzy klepne pepka. 

0/0
20.2.2011 4:17

Leinad

Re: Ono je to už maličko jinak

Protože si zvolili jízdné pro studenty zadarmo a diví se, že nejsou peníze na spoje. Také si zvolili proplácení třicetikoun a diví se, že bus dopravci nechtějí jezdit po děrovaných silnicích (bez dotací na tlumiče). A navíc nákup uměleckého díla v dražbě také bylo přání středočechů. :-)

0/0
19.2.2011 10:58

dogi1

Re: Ono je to už maličko jinak

Jo, vážený pane, doba už je taková. To, co byla pravda včera, ještě neznamená, že je pravda dnes či bude zítra. Dám vám to na příkladu: V pátek jsem si myslel, že v sobotu budeme mít k obědu kuře. V sobotu ráno manželka rozhodla, že kuře k obědu nebude, ale že udělám smetanové brambory. Tak jsem je udělal. A co? Mám se kvůli tomu vztekat? Na kuře nebylo, tak bylo něco jiného. Ale k té dopravě a regulačním poplatkům: Já oceňuji, že se ČSSD alespoň posnažila něco na tom změnit. Že se to nepodařilo? No, to už tak v životě bývá, ne vždy se záměr, byť sebelepší, podaří. Havel na náměstích v době převratu také hřímal, že nám budou vyhrožovat nezaměstnaností, ale že jim nemáme věřit. Jak to dopadlo? Máme takřka desetiprocentní nezaměstnanost. A co má být, občané si zvolili kapitalizmus, tak ho mají. A k nákupu uměleckého díla, které vám evidentně leží v žaludku: Někdy se holt musí člověk rozhodnout v tuto chvíli a nemůže čekat do příštích voleb. To už by možná ono dílo už nebylo k mání.   

0/0
20.2.2011 4:27

Leinad

Re: Ono je to už maličko jinak

Proč by mi ležel v žaludku nákup díla, voliči ve středních čechách to chtěli. :-)

ČSSD udělala přesně to, co voliči chtěli. Žáci neplatí za jízdu autobusem (jestli je to díky lítačce zdarma nebo díky neexistenci spoje je vedlejší. Fakt, že by spoj mohl s jízdým mohl vyžadovat menší dotace, je irelevantní. ) ČSSD proplácí regulační poplatky, o nichž Rath(i před svým ministrováním) tvrdil, že časem budou nutné, to, že silničáři nemají moc peněz, nevadí.

0/0
20.2.2011 9:10

Leinad

Re: Zmatky

Při rušení spojů 1.2. byla informovanost velmi malá, ještě 31.1. nebyly informace na všech zastávkách a idos nacházel i "špatné spoje." 

A k tomu proplácení jízdného - asi jste mě špatně pochopil, když jsem narážel na to, že na spoje peníze nejsou, ale na bezplatné jízdné bylo peněz dost, což se tak občas populistickým politikům stává.

Mimochodem já bydlím v Praze, auto nemám a do školy jezdím MHD.

0/0
19.2.2011 10:37

dogi1

Re: Zmatky

Když někdo informace chce, tak si je dokáže určitě najít. Osobně chápu, že český občan by radši, aby veškeré změny, které se chystají, a to nejen v dopravě, dostal v písemné podobě do poštovní schránky. Víte, také bydlím v Praze, alespoň většinu roku, auto sice mám, ale MHD také občas jedu, byť to považuji za poměrně nákladnou dopravu, neb když manželka jako invalidní důchodce potřebuje doprovod do nemocnice či na nějaké vyšetření, při jízdě autem ve dvou je tato doprava levnější, než jízda MHD. Vzhledem k tomu, že se zmiňujete o dojíždění do školy, tak zřejmě budete poněkud mladšího ročníku narození, než jsem já, pokud tedy nejste starším kantorem, tudíž vám určitě internet bude ještě bližším, než mně, ročníku 1961. A již léta, kdy potřebuji někam cestovat MHD, tak nespoléhám na to, že něco snad najdu na zastávce MHD, ale kouknu na net. Potřebnou informaci jsem našel vždy.. Takže, není něco špatně u občanů, kteří ještě stále nepochopili, že se musí starat sami? 

0/0
20.2.2011 4:41

Leinad

Re: Zmatky

Při mém počtu jízd za rok je lítačka na MHD levnější, než kolik by stálo auto.

Přijít na zastávku s předpokladem, že tam bude vylepená informace, kterou neznám, není můj oblíbený styl, ale přecijenom jsou místa, kam jezdím častěji a spojení do školy si nehledám každý den, podobně spojení do centra města tak nějak přibližně znám. (denní i noční)

Ale hlavně fakt, že vyhledávač spojení (idos) poskytuje nepřesné informace já nepovažuji za to, že jsem nehledal. Podobně fakt, že na webu ropidu nejsou všechny informace. Špatně u občanů je maximálně to, že si toto zvolii a nyní se diví. Špatně u ostatních cestujících(nestředočechů) není nalezení nepřesné informace. Mimochodem nemají být informace na zastávkách vylepené den předem i podle zákona?

0/0
20.2.2011 9:02

zea

Re: Zmatky

Problém je, že kraj ignoruje platnou legislativu. Dotovanou dopravu definuje zákon jako závazek veřejné služby, který by dopravce z ekonom. důvodů nepřijal, a proto je závazek veřejné služby zaveden v celé EU jako nástroj trvale udržitelného rozvoje všech oblastí. Plný spoj, který nepotřebuje dotaci nemusí být v závazku, ale smysl závazku je v tom, zajistit dopravu do všech obcí, i těch malých a daleko od cílových aktivit (práce, lékař, úřady, kultura...) a to po všechny dny v týdnu. K plným spojům v opačném směru často páruje spoj odvratný, který bývá nevytížený - návoz lidí za prací a do škol do města ráno a odpoledne zpět. Autobus se ale musí nějak dostat tam, odkud veze lidi např. do cílového města a zejména ráno jsou tyto odvratné spoje prázdné, jenže musí být součástí objednávky. Dotované podle zákona musí být především méně vytížené spoje, které obce a jejich občané potřebují. Méně vytížené spoje jezdí, ale na každý pád to jsou ty, které má kraj ze zákona objednat a platit.

0/0
19.2.2011 9:39

českej.venkovan

Re: Zmatky

..jenže tam je i zádrhel.....do veřejné službě patří spoje od škol a zaměstnání....el pro malá sídla jsou tím minimem.. pouhé dva páry spojů denně...

0/0
19.2.2011 10:27

dogi1

Re: Zmatky

Plně s vámi souhlasím. Tak, jak jste to popsal, to skutečně za socializmu s dopravou fungovalo.

0/0
20.2.2011 4:46Najdete na iDNES.cz