Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Benediktini zaplatí 1,5 milionu za pokácení lip v Břevnovském klášteře

Benediktinské arciopatství musí zaplatit 1,5 milionu korun za to, že v listopadu 2007 pokácelo 15 lip v areálu pražského Břevnovského kláštera. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Sankci už v roce 2008 uložila Česká inspekce životního prostředí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

majkl1

JAk se tvoří hysterie.

Úřady nejsou schopny se dohodnout mezi sebou a nakonec to odnese někdo jiný. Jen mne fascinuje, jaké má nějaký nýmand, schovaný pod hlavičkou inspekce, rozhodovací pravomoci. U historické památky první třídy, jakou břevnovský klášter, jako první mužský klášter v Čechách je, by měli rozhodovat pouze odborníci - památkáři. To zřejmě české povaze nevyhovuje, musí se pohybovat pěkně ode zdi ke zdi. Dobře si pamatuji stav kláštera a zahrad od padesátých do osmdesátých let. Díky "péči" klášter málem spadl a ze zahrad byla džungle. Podívejte se na dnešní stav. Zřejmě někdo nemohl překousnout, jak ti "fráterníci" klášter pozvedli a jak se o něj starají, tak jim "zvednul mandle".

0/0
7.4.2011 14:59

kuttna

Re: JAk se tvoří hysterie.

To je snad trošku paranoidní názor. Nemyslíte?

0/0
7.4.2011 16:02

majkl1

Re: JAk se tvoří hysterie.

Nikoliv, taková je realita.

Co se vám zdá paronoidní, konkrétně?

0/0
7.4.2011 16:15

kuttna

Re: JAk se tvoří hysterie.

Obnovu kláštera jsem taky sledoval. Kolegové se na ní dokonce podíleli.

Já se na kácení stromů dívám jako na kácení stromů, nepoteřbuji za tím vidět nějaká spiknutí ani na straně úřadů, ani na straně benediktinů. Tento způsob myšlení mi sice není cizí, ale pokládám ho za poněkud nesmyslný a stydím se za něj, když se jej dopustím. Mám raděj fakta.

Postavení zeleně na územích chráněných podle "památkového zákona" je sice trochu složitější, ale každopádně platí, že se musí vyjádřit odborník na zeleň, nikoli památkář stavebního ražení. Památkář má ze zákona stejně jen poradní hlas, rozhoduje úřad (v Praze vedený z mnoha kauz nechvalně známým panem Kněžínkem).

0/0
7.4.2011 16:26

majkl1

Re: JAk se tvoří hysterie.

No ale o tom to právě je, že je to špatně. On se totiž navíc většinou nevyjadřuje odborník, ale úředník. A pro toho je sladké, když může něco zakázat. Dát najevo svou moc. To ouřadu hřeje víc, než pekelníka získaná dušička. Také nikde o žádném spiknutí nemluvím. Mluvím o úřednické neschopnosti, nekompetentnosti,neochotě a začasté i neznalosti. Je zcela běžnou praxí že to, co platí dnes, neplatí zítra.

Malý příklad toho, jak to s takovou "ochranou" chodí. Z jiného kouta republiky a jiné kauzy. V 80tých letech jsme v okrese UL zakládali zahrádkovou kolonii. V územním rozhodnutí byla podmínka zachovat chráněný topol černý. Proč ne, byl to hezký strom na okraji pozemků, nikdo neměl námitky. Potíže nastaly v okamžiku, kdy za dvě desítky let tato rychle rostoucí dřevina s měkkým dřevem dosáhla svého zenitu a začala se rozlamovat. Pády metrákových větví ohrožovaly zahrádkáře na životě i majetku.

0/0
7.4.2011 17:07

majkl1

Re: JAk se tvoří hysterie.

Po našem upozornění a žádosti o zásah začal úřednický kolotoč mezi Ústím a Chlumcem a odpovědnost nechtěl nikdo z úřadů převzít. A jak to skončilo? Po mnoha tahanicích, když jsme nakonec pohrozili trestním oznámením z obecného ohrožení, najednou přestal být strom najednou chráněn a zjednaný dřevař ho za dřevo porazil.

0/0
7.4.2011 17:08

kuttna

Re: JAk se tvoří hysterie.

To si trošku odporujete - nejdřív podezříváte úředníky z přehnané aktivity a pak píšete o případu úředníků typu mrtvého brouka. Já mám obdobné zkušenosti - totiž že přinutit úřad k činnosti je dost obtížné, i když někdy to může být výhoda. Naopak, těch přehnaně aktivních úředníků je "v první linii", tj. tam, kde jsou ve styku s lidmi, naštěstí málo. Na druhou stranu je mnoho příliš aktivních úředníků vymýšlejících lejstra, jenže to už je zase jiný příběh.

0/0
7.4.2011 19:11

duhacenzor2

Re: JAk se tvoří hysterie.

R^R^R^R^

0/0
9.4.2011 15:46

IoannesBaptist

Co tam stálo dřív?

Klášter, nebo lípy? Podle toho by se mělo posuzovat, co si zaslouží větší ochranu.

0/0
7.4.2011 10:36

horší než komunisti

Re: Co tam stálo dřív?

co to je za nesmysl, navzájem se to nevylučuje

0/0
7.4.2011 13:30

pedr64

kutna, vy ste jak kolovrátek

asi vám nedochází, že strom má určitou životnost a pokud je nemocný, suchý, trouchnivý, tak je nebezpečný svému okolí. takže budeme čekat, až to dopadne jako ve Zlíně? Ale pro vás je asi život stromu důležitější než život člověka. A aby to nebylo tak jednoduché, tak přiklad z našeho města: Taky máme asi 80letou alej a některé stromy už jsou za zenitem a musí být pokáceny. Město chtělo na jejich místo vysadit nové, aby byla alej zachována a nevypadala jak noty na buben. Ale protoře je ta alej na koruně říční hráze a podle vodohospodářského zákona se na takových stavbách nové stromy vysazovat nesmí, tak to povodí zatrhlo.

0/0
7.4.2011 7:25

paulina

Re: kutna, vy ste jak kolovrátek

R^

0/0
7.4.2011 8:03

kuttna

Re: kutna, vy ste jak kolovrátek

Kdo tady mluví o nemocných, suchých... stromech? Tady je řeč o konkrétních stromech na konkrétním místě a o dodržování zákonů. Jste přesvědčen, že benediktini si mohou dělat co chtějí bez ohledu na zákony?

Vaše estetické cítění vám nezávidím. Osobně si myslím, že komu není líto stromu, tomu není líto ani člověka. Necita je necita v každé situaci.

Tfročku demagogicky: Kolik lidí zabijí stromy a kolik auta? Přitom většina jízd aut je zbytečná a pokud někdo navrhne zvýšení bezpečnosti v této oblasti, vzbudí vlnu nevole.

Já z Vás slušného člověka neudělám, ale svůj názor snad ještě projevit mohu. Aby to nevypadalo, že tu žijí jen jedinci, pro které staré stromy (a lidé) nemají žádnou hodnotu.

0/0
7.4.2011 8:24

pedr64

Re: kutna, vy ste jak kolovrátek

co mě tady kádrujete. mě prošlo rukama víc vysazenejch stromků v lese, než celému vedení strany zelených dohromady. Jen nejsem zaslepenej ochranou přírody ad absurdum, protože i ten člověk je její součástí a pro mě opravdu má vyšší hodnotu zdraví člověka než strom. Ale holt někteří jsou zaslepení podle hesla: "zabij bobra, zachráníš strom"

0/0
7.4.2011 8:47

horší než komunisti

Re: kutna, vy ste jak kolovrátek

les neni vůbec dobrý příklad sázení stromů

zaprvé je to jen náhrada za vykácené a zadruhý jsou to jen ty druhy které se někomu hodí

samy by tam vyrostly lepší

0/0
7.4.2011 13:26

kamil24

Re: kutna, vy ste jak kolovrátek

Ty stromy byly zdrave, zadne susinky. Diky planu opatstvi na zmenu vzhledu celeho arealu, bylo nutne je pokacet.Hnus.

0/0
7.4.2011 10:32

pedr64

Re: kutna, vy ste jak kolovrátek

250 let staré stromy nebudou zdravé ani náhodou, zvlášť v Praze

0/0
7.4.2011 11:36

pedr64

Re: kutna, vy ste jak kolovrátek

a když chtěli změnit vzhled, proč na jejich místo vysadili nové???

0/0
7.4.2011 11:38

kuttna

Re: kutna, vy ste jak kolovrátek

Třeba jim (podobně jako komunistům u lidí) vadilo, že některý vyčuhoval a některý zase nedorostl. Tak je chtěli mít všechny stejné, jako výlisky z umělé hmoty. Třeba.

0/0
7.4.2011 16:11

wrah

Re: kutna, vy ste jak kolovrátek

Pokud komplet vykáceli staré a nezdravé stromy a namísto nich vysadili nové (a že se dnes sází řekněme 3-4 metrové stromky), tak kde je problém? Ano, úředník nedostal všimné za povolení! Nicméně jinak to asi nešlo. Raději pěkné stromořadí mladých stromů, než aby starý strom s vyhnilou rozsochou koruny spadl někomu na hlavu ne?

0/0
7.4.2011 19:02

kuttna

Re: kutna, vy ste jak kolovrátek

Jenže ty stromy údajně nebyly nezdravé.

Hodně se toulám českou krajinou a vidím velmi často, jak je devastovaná mj. i přístupem "Raději pěkné stromořadí mladých stromů, než aby starý strom s vyhnilou rozsochou koruny spadl někomu na hlavu ne?" Pominu-li, že je to ukázková demagogie a měření dvojím metrem (opravdu jsou staré stromy takovým problémem?), pak nemohu pominout, že je to výchova k neúctě k životu. Není divu, že dnes z obdobných důvodů zabíjíme i (nenarozené) lidi - v jejich případě dokonce neplatí ani váš argument o ohrožení pádem na hlavu.

0/0
7.4.2011 19:17

Sladek

A stat uz kompletne odskodnil cirkev za vrazdy, niceni

klasteru, drancovani atd.?  Kdyz ne, tak at si udelaji kredit, chatra zelena.

0/0
7.4.2011 0:04

kuttna

Re: A stat uz kompletne odskodnil cirkev za vrazdy, niceni

Jsem příslušník stejné církve a v souladu v Biblí taky tak trochu "chatra zelena". Odškodnění s tímto případem nemá nic společného.

0/0
7.4.2011 8:27

Sladek

Re: A stat uz kompletne odskodnil cirkev za vrazdy, niceni

Jak se to vezme.  Kazde politicke hnuti si bere z Bible co jim vyhovuje a dela z ni zivy a flexibilni dokument.  Ale  otazka toho, ze me nekdo dluzi a jeste po me vyzaduje financni pokuty je pozastavujici.

0/0
7.4.2011 23:07

Hardox

50 let stat tenhle klaster plundroval ...

benediktini ho konecne opravili - tak ted jim modrokomunisticka mafie CSSD a ODS musi pustit zilou. Skoda, ze jindy nejsou soudruzi z magistratu tak dusledni, treba v cause poniceni Karlova mostu.RvRvRv

0/0
6.4.2011 22:15

kuttna

Re: 50 let stat tenhle klaster plundroval ...

Chovat se s úctou k přírodě nařizuje (nejen) benediktinům nejen "modrokomunisticka mafie", ale i Bible.

0/0
6.4.2011 23:58

Bubulus Extremus

Re: 50 let stat tenhle klaster plundroval ...

bible nařizuje pouze slaboduchým ovcím, které by se bez ní ani nenajedly ve správný čas.

0/0
7.4.2011 10:19

kuttna

Re: 50 let stat tenhle klaster plundroval ...

Ale no tak, zkuste se zbavit těch hloupých předsudků.

Ale na věci to nic nemění - pro benediktiny (i pro mne) je to inspirující text ze kterého je nutné v životě vycházet.

0/0
7.4.2011 16:09

Qesospi Cobigan

Tak lepší mega a půl za lípy....

než pak za opravu celéhop areálu poškozeného vlivem těch lip... to by bylo asi dražší. ;-) A koneckonců to ještě není jejich? nebo kdo se do toho vůbec co plete?

0/0
6.4.2011 22:06

kuttna

Re: Tak lepší mega a půl za lípy....

Jsem přesvědčen, že kdo nemá úctu ke stromům, ten ji nemá ani k památkám, ani k lidem. Snad nemusí být benediktini uctiví jen ke Kočkům.

0/0
7.4.2011 0:01

kamil24

Re: Tak lepší mega a půl za lípy....

R^

0/0
7.4.2011 10:33

a-zas-ten-cenzor

a kolecko presouvani

statnich penez se toci, jj, z jedne polozky to pretece na druhou, dle hesla, penize nesmi lezet, a urednici maji co delat, komedie ................................... ;-€

0/0
6.4.2011 19:19

kocourek25

Stromy se nemají kácet...

ale ošetřovat. Pokud se neví co to znamená ošetřovat : prořezávat a odstraňovat suché větve. Pokud kácet tak po prohlídce  odborníky .Tímto činem se ten kdo takto rozhodl zařadil do seznamu dnešních představitelů mnohých obcí a institucí s výchovou za totality. Odsuzuji to i když těmto stromům už nepomohu. Ty lípy se nemohly bránit. A to

je škoda . Jinak by ten správce dostal přes hubu nebo co to má.;-ORv

0/0
6.4.2011 18:29

KarelV

Mají smůlu...

že si na to kácení nesehnali dotaci z EU ... :-/ ... namísto placení by inkasovali ... ;-DRv

0/0
6.4.2011 18:23

rebbe

Staré stromy kdekoliv jsou nesmysl

Byly zasazeny kdysi s určitým účelem. Pokud tento účel přestaly plnit, třeba proto, že padající větve ohrožovaly provoz, pak je třeba přerostlé stromy nahradit. Za pouhých 70 let je tam ten problém opět.

Samozřejmě, jsou místa, kde se staré stromy opečovávají, jako prastrý dub na Svatém kopečku u Příbrami nebo staré lípy na poutním místě Lomec u Vodňan. Tam také nikoho neohrožují. Z celé republiky však nelze dělat rezervaci, život si vynucuje rozumné hospodaření. Staromilství je přežitek, spíše to vypadá na téměř zbytečný ouřad, který se chce mocí mermo tvářit jako významný ochránce práv stromů. Proč ale nechce ochraňovat i lidi?V

0/0
6.4.2011 17:59

Petr Kubík

Re: Staré stromy kdekoliv jsou nesmysl

Moje řeč.

0/0
6.4.2011 18:10

krkavec běžné velikosti

Re: Staré stromy kdekoliv jsou nesmysl

Svatý kopeček u Příbrami?

0/0
6.4.2011 19:14

kuttna

Re: Staré stromy kdekoliv jsou nesmysl

Mne neohrožují stromy, ale lidé jako Vy.

0/0
6.4.2011 21:29

zdeseny obcan

Re: Staré stromy kdekoliv jsou nesmysl

Uz jste nekdy videl strom vyvraceny ve vetru? Fakt to neni legrace, obzvlast pokud se nekdo nachomytne pobliz.

0/0
7.4.2011 12:36

horší než komunisti

Re: Staré stromy kdekoliv jsou nesmysl

už jste někdy viděl idioty za volantem? já každou chvíli a nic se s tím nedělá

0/0
7.4.2011 13:29

kuttna

Re: Staré stromy kdekoliv jsou nesmysl

Jednou na cestu, po které jsem šel, asi dvacet metrů přede mnou padnul asi 30.letý smrk. Dokonce za úplného bezvětří. Představte si, že jsem nejen nepožadoval vykácení celého lesa, dokonce jsem jen poděkoval, že jsem se o pár vteřin zpozdil. To bylo jen jednou. Téměř denně děkuji, když přežiji setkání s některými českými řidiči...

0/0
7.4.2011 16:16

horší než komunisti

Re: Staré stromy kdekoliv jsou nesmysl

tak ze stejného důvodu by se mohli likvidovat důchodci a taky všichni naráz

0/0
7.4.2011 13:31

Bivoj-biji Modré Kance a VeVerky

Svata stolice to zaplatí levou zadní

a mohou české lípy kácet dál

0/0
6.4.2011 17:09

ODSCSSD 5

tyhle pokuty to je vzdycky takova kravina....

stat da pokutu magistratu....  ted nejake cirkvy...  pak da NKU pokutu statu...  o cem to asi je.. kdyz ty penize nejsou jejich.

0/0
6.4.2011 16:39

alis

Ano, správně.

Snaha o dobrou věc musí být po zásluze v čechistánu trestána. Trapisti v Novém Dvoře, když ze svých peněz zachraňovali to, co zbylo po požehnnaé péči všeho lidu z kdysi nádherného barokního komplexu, dostali od památkářů pokutu 60tis. za to, že použitá okna byla o cca o 2% jiná než památkáři schválená.

0/0
6.4.2011 16:25

horší než komunisti

Re: Ano, správně.

něco zničit je dobrá věc? no věřím že pro někoho ano

a když je to navíc zakázáno

s těmi okny bych hádal že chtěli ušetřit korunu, tak to maji, stejně pokuta nic nevrátí

0/0
6.4.2011 16:50

alis

Re: Ano, správně.

Tak to opravdu hádáš. Když někdo horkotěžko shání peníze, aby dal něco do pořádku a státní úředníci hážoumklacky pod nohy, to ti pak do smíchu vůbec není.

0/0
6.4.2011 22:15

kuttna

Re: Ano, správně.

Vykácet alej stromů pokládáte za "dát do pořádku"? Máte divnou morálku.

0/0
7.4.2011 0:04

kocourek25

Podle těch zaparkovaných aut...

kolem klášter - to nebude pro Beneditiny žádný problém tu pokutu zaplatit. Tak chudí zase nejsou. Zákony platí pro

každého . Když mají na soudy tak ať platí. 

0/0
6.4.2011 15:38

Si0 po 4. zákazu

Re: Podle těch zaparkovaných aut...

Jsou chudí docela dost. A ty peníze by mohly sloužit něčemu užitečnějšímu.

0/0
6.4.2011 16:03Najdete na iDNES.cz