Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Bible patří do kostela, řekli o zákazu čtení Písma na náměstí v Kolíně

Čtení z Bible o Velikonocích se v mnoha městech kraje stalo tradicí. Jen v Kolíně na Karlově náměstí letos akci radní zakázali. Podle právníků tak ovšem nejspíš porušili zákon o shromažďování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

xchickox007

Odborníci jenom potvrzují moje slova

Specialisté na boj s extrémismem upozorňují na změnu shomažďovacího zákona, který by omezil shromažďování a je to správné...

Obyvatelé města popř. jejich volení zástupci by si měli sami demokraticky zvolit, kdo na náměstí bude a kdo ne. Tzn pokud tam jakékoliv sdružení města nechtějí tak tam nemají co dělat - pokud to bude ve veřejném zájmu, obyvatel...

Omezí se tím extremistické hnutí (stop genocidě, anarchisti a podobná sebranka) a demostrace nepřizpůsobivých občanů, které se schovávají za náboženská sdružení a myslí si že si můžou dělat co chtějí....

0/0
26.4.2011 17:26

Vážný

Tady není vůbec sporu

Ozvučení podle existujícího nálezu ÚS i rozsudků NSS je součástí shromažďovacího práva. Pokud někdo ohlásí shromáždění, nelze ho mimo zákonné důvody nepovolit (a náboženské ani není nutno hlásit), a jeho součástí je ozvučení. Nejedná se tedy o zábor pozemku.

0/0
25.4.2011 23:40

xchickox007

Tady by se mělo jednoznačně zohlednit kolika lidem to vadí..

a kolika ne... Jistě jedna věc je svoboda shromažďování, ale druhá je aby se nedělalo jakémukoliv náboženství nějaké privilegium....

A na druhou stranu taky s náměstí holubník. Rozhodnutí radních je sice na hraně, ale pochopitelné. Pokud v Kolíně není většina věřích, tak je otázka jestli je to ve veřejném zájmu, aby tam takové shomáždění bylo...

Na druhou stranu, nikdo nikde jim neodepírá číst si cokoliv v kostele, nebo na prostranství před kostelem k tomu určenému. Náměstí města není Hydepark, to by pak mohlo bejt za chvilku v jednom rohu muslimské shromáždění, v druhém Hare Krišna, ve třetím katolíci a ve 4tém hinduisté....

0/0
24.4.2011 10:31

truepapas123

Re: Tady by se mělo jednoznačně zohlednit kolika lidem to vadí..

R^R^

0/0
25.4.2011 11:50

Vážný

Re: Tady by se mělo jednoznačně zohlednit kolika lidem to vadí..

Náměstí je dle zákona Hydepark a klidně mohou být v jednom rohu komunisti (hlášení), v druhém ODS (hlášení), ve třetím rohu Kršňáci (nehlášení - mají církevní registraci), ve čtvrtém křesťani z církve ABC (nehlášení), v prostřed bude ř.k. kněz mít procesí a na obou stranách budou mít akce hindusti a muslimové (obojí nehlášení, mají církevní registraci). 

Podle Listiny ZPS nelze odpírat jakékoliv shromáždění na veejném prostranství, pokud je ohlášené a pokud není v rozporu řekněme s Listinou, ústavním pořádkem a demokratickými požadavky.

A tohle je navíc "futrované" i mezinárodními pakty o LP, kterých je členem většina "normálních" států a jejichž "hlídačem" je Evr. soud pro lidská práva, jehož rozhodnutí jsou závazné i tím, že je Ústavní soud považuje za výkladovou pomůcku práva.

0/0
25.4.2011 23:47

xchickox007

Re: Tady by se mělo jednoznačně zohlednit kolika lidem to vadí..

Vážný: ty seš, ale trošku mimo NE. Já Nemluvím o tom, že ten zákon není. Psal sem, že rozhodnutí je na hraně...

Spíš je k zamyšlení jestli ten zákon je OK, aby každej "****" mohl zabírat veřejný prostranství. Podle mě by měli mít právo lidé a potažmo zvolení zastupitelé města si sami zvolit co ve městě chtěj a co ne... to za a)

a za b) podle ZPS a LP a náboženských svobod by měla být rovnost, proto není vhodné některé náboženství upředňostňovat před jiným nebo nenáboženstvím...

Navíc jsou zde odstrašující příklady, kdy je přímo vhodné veřejné shromáždění zakázat: Viz Krupka, Liberecké gymnázia a pod, kdy extremistické skupiny a nepřízpůsobiví spoluobčané zkoušejí zneužít právního systému ČR k obtěžování slušných lidí. Nad tím by se měla EU, a vláda zamyslet..

0/0
26.4.2011 9:12

snaduzdost

Pastor chtěl mít navíc akci ozvučenou

I na Velký pátek jsem doma velmi intenzivně pracoval. Navečer jsem si vyjel k Muzeu, že se v klidu, abych si odpočal, projdu po Václaváku a na Staromák. Ale celou cestu po Václaváku mě pronásledovala skupinka, žřejmě hinduisticko či budhistického  založení a pochodovali ve svých dlouhých košilích. Nic proti tomu. Ať si tak chodí - Ale celou cestu přes reproduktor  pouštěli  ryčný monotónní  jekot, který se po celou tu dobu nesl Václavákem. Bylo to doslova utrpení. A policisté nic!!!

0/0
23.4.2011 18:30

Hokki

Co to má Kolín za starostu?

Pan starosta Kolína by měl hlavně zvážit, jestli je člověkem na svém místě. Buď je neuvěřitelným způsobem neznalý, nebo neuvěřitelným způsobem blbne lidi. Co z toho je horší? Prý:"Osobně proti čtení z Bible nic nemám a hlasoval jsem pro. Musím ale hájit výrok rady." Tak zaprvé - co to je výrok rady? Neznám! Zadruhé - pokud to bylo usnesení rady (jako že to z kontextu vyplývá), tak nic nemusí hájit, naopak! Pokud se podívá na §105 Zákona o obcích (to je, pane starosto, 128/2000 Sb. - to je totiž vaše "bible"), tak se tam dočte, že: "...Starosta pozastaví výkon usnesení rady obce, má-li za to, že je nesprávné..."! A že je takové usnesení rady v tomto případě nejen nesprávné, ale i protizákonné, to je zcela evidentní!

PS: Neposuzuji, jestli se mi čtení bible líbí nebo nelíbí, posuzuji výrok starosty - to pro případné naštvané komentáře.

0/0
23.4.2011 16:41

Hokki

Re: Co to má Kolín za starostu?

Ještě jsem zapomněl zdůraznit, že z citovaného paragrafu lze soudit, že starosta má nejen právo, ale s největší pravděpodobností i povinnost takové usnesení pozastavit!

0/0
23.4.2011 16:56

Ignác Pospíšil

Re: Co to má Kolín za starostu?

Přece byste nechtěl, aby čeští radní či starostové dodržovali zákony... Jednak je neznají a jednak to u nich není zvykem... A povinnost? Jedinou, kterou znají, je rozkrádat a rozfofrovávat státní majetek, protože "kdo neokrádá stát, okrádá sebe".

0/0
24.4.2011 8:15

jjyyy

Víra je jasná, osobní, nikým neovlivnitelná, neruší ostatní.

Pokud někdo potřebuje instituci, má se držet v určených k tomu místech, neotravovat svou institucí nevěrce a jinověrce, má odvádět své sektě desátky, stá má být zcela mimo, neinstituovaní věřící nebo jinoinstituovaní nesmí nedobrovolně ze svých daní platit jinoflanďáky. Já také nedostávám od nikoho příspěvek na rybářský lístek, známku, pstruhovou povolenku. Stejně by mělo být i s církvemi. Když má někdo zájem se v nich sdružovat, ať si je platí sám.

0/0
23.4.2011 16:32

2Alien.cz

...ale až přijdou muslimové, že chtějí mešitu

a položí na radnici tučný cash, nebude to jistě problém ;-D

0/0
23.4.2011 15:01

duch zavražděného iuose

hmm

a co když třeba díky týhle aféře bude moci říct "heleďte se, vaše víra patří jinam než do Evropy. Stejně jako Bible do kostela" ;-)

0/0
25.4.2011 12:18Najdete na iDNES.cz