Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Esesáky při Pražském povstání zmátly anglické uniformy, tak se vzdali

Byla sobota 5. května a ulice metropole zkrápěl jarní déšť. Ani nezvykle studené počasí však nezabránilo bojechtivým Pražanům, aby se vydali bránit své město. Psal se rok 1945 a právě vypuklo Pražské povstání, kterého se účastnilo přes třicet pět tisíc povstalců. V jejich řadách bojovalo i několik cizinců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

fáfa

tady je zase "historiků"

čím míň toho vědí, tím jsou vášnivější a statečnější. Snad byste si o tom mohli aspoň něco přečíst, to co vám lila do hlavy soudružka učitelka nebyla docela pravda, víte ? Nebo myslíte že to je nějaká přednost, zarpudile "diskutovat" o něčem, o čem vlastně nemáte páru ?

Ale vy vlastně ani jiný info, než ty od soudružky učitelky nechcete, co ?

0/0
5.5.2011 16:13

nibor

Re: tady je zase "historiků"

méně hysterie, více konkrétnosti, prosím:-). Rádi se necháme poučit.

0/0
5.5.2011 16:16

hafusak2

Re: tady je zase "historiků"

Třeba je to hlavně tím, že komu to lila do hlavy soudružka učitelka, je podstatně starší nežli ten, kterému to lije do hlavy paní učitelka. Ten, kdo je starší měl mnohem více možností mluvit s přímými účastníky /často členy rodiny/ nežli ten, kdo si o tom jen něco přečte v moderní učebnici dějin s patřičně upraveným, jedině správným výkladem dějin. V tom je ten hlavní rozpor: Fakta pamětníků na jedné straně a pseudofakta účelově přepracovaných dějin na straně druhé.

0/0
5.5.2011 16:38

136N

Re: tady je zase "historiků"

Máš pravdu , předešel si mě . něco málo o tom vím , táta tam byl , má za to medaili boj o rozhlas , vyprávěl mi o tom jak to tam vypadalo . Bohužel , naši historii asi nebude nikdo pořádně znát , proto že každý režim , každá partaj má snahu upravit si to k obrazu svému a generace se budou dohadovat jak to vlastně ve skutečnosti bylo a to nejen o Pražkém povstání .

0/0
5.5.2011 17:42

bezdůvodně_smazaný_popáté

chudáci Němci

odsunutí, vybombardovaní, oni za tu válku vlastně vůbec nemohli, to začali Češi asi. Sudetští Němci už mají nachystané nové učebnice dějepisu v rámci rozvojové pomoci pro ČR.;-)

0/0
5.5.2011 15:39

weneto

Jsem hrdý na ty co nezůstali sedět a šli bojovat

Povstání na dohled postupu spojenců probíhalo všude v Evropě a je zcela normální, že když civilistům rozdám zbraně a ženu je do boje tak počítám s pomocí blízké mne přátelské armády. ČSR hrozilo, že se zde přežene či ještě hůře zakope Schorner s milionovou armádou. Já nevím, ale pokud mne někdo napadne, okupuje využívá, vraždí nejlepší příslušníky mého národa a to dokonce i na konci války (Javoříčko) tak zcela logicky při tom kdy se připravuje na boj proti mým spojencům a krajanům jejichž fronta se blíží udělám vše proto, abych mu to znepřijemnil. Kdyby mne někdo tahal z řetězů tak hned jak se můj věznitel otočí zády, aby bojoval zkusím ho na nich, byť svázaný, uškrtit. Klika je, že ti rozumbradové mluví o zbytečnosti odporu až dnes - po válce tak mluvil málokdo

0/0
5.5.2011 14:43

999

snoopee

je zbabělec a lhář. Nemá ani ponětí o tom, že každý odpovídá sám za sebe. A protože sám je takový, nepozná hrdinu ani kdyby před ním stál.

ale neříkejte že takový je český národ. snoopee se najde v každém národě. a ten usáma, co ho zrovna dostali, se škaredě spletl když tvrdil svým lidem že na západě je to jen samý snoopee.

0/0
5.5.2011 13:33

sajlor

Re: snoopee

Bud v klidu a napis nam jake melo povstani fakticky vyznam z hlediska povalecneho usporadani a zbytecnych lidskych zivotů?

0/0
5.5.2011 13:39

Reeve

Re: snoopee

Zachránilo Prahu před zničením a desetitisíce Čechů před smrtí v ústupových bojích Schörnerovy armády. Přijde vám to málo?

0/0
5.5.2011 13:47

farta

Re: snoopee

Reeve promiň,najdi si fakta,opak je pravdou,ta armáda spěchala na pomoc Berlínu,neměli zájem o boje jen chtěli volný průjezd Prahou!

0/0
5.5.2011 13:58

nibor

Re: snoopee

- hele, zasvěcenče, v té době už Berlín padl:-).

-a co je horší, zas ta tvoje příživnická logika. Prostě my buďme pasívní, okupantovi nepoložme ani stéblo přes cestu, ať životy nasazují jiní, my v NAŠEM  osvobozování nehneme ani prstem....

0/0
5.5.2011 14:09

999

Re: snoopee

Schörner spěchal? Jakpak? Takhle se nespěchá.

Kdepak jsi sebral taková "fakta"?

ostatně je to jedno, pravda je že chtěli volný průjezd Prahou. A díky povstání ho nedostali. To je dobře, ne? Byla válka. ještě 5.5. Ve válce se nedělá nepříteli volný průjezd - "prosím pane maršále, hlavně tu nikomu nic neudělejte".

0/0
5.5.2011 14:10

Reeve

Re: snoopee

5. května byl už Berlín dobytý. "Zájem o boje" možná neměli, ale byl jich milion a potřebovali se přes Prahu dostat za každou cenu. Milion vojáků přes Prahu neprojde za hodinu. Ani za den. Nezapomeňte, že za zadkem měli Rudou armádu od východu (o tankových jednotkách 1. ukrajinského frontu od Berlína ještě nikdo nic netušil) a v úsilí o holý život jim byla nějaká Praha totálně ukradená.

Vzpomeňte, co na území Krče a Pankráce napáchalo pouhých několik málo tisíc příslušníků jednotek SS divize Wallenstein z benešovska. Přestože měli prakticky volný operační prostor, v rámci "preventivního udržení kázně obyvatelstva" povraždili stovky lidí. Jen tak, pro výstrahu. Co by asi tak "pro udržení kázně" a urychlení přechodu udělal milion vojáků v konvojích, které by několik dní přecházely pražské mosty?

0/0
5.5.2011 14:19

Gemars E. Rommel

Re: snoopee

Pán si asi myslí, že české kotlině nebyl jediný německý voják, kromě Prahy. Tedy nejen asvobození Prahy, ale i sebeobrana před ustupujícími Němci. Bo taktika spálené země je svině.

0/0
5.5.2011 13:53

999

Re: snoopee

velitel praporu: "vezmete četu, obsadíte kostel a počkáte na tanky, které jdou od jihu. udržíte pozici aspoň hodinu, pak se můžete stáhnout."

velitel čety: "já chci vědět jaký to bude mít význam z hlediska poválečného uspořádání. vždyť nás tam tanky rozstřílí všechny do hodiny."

velitel praporu: "máte rozkaz, odchod za pět minut."

velitel čety: "nikam nejdu, to je zbytečná ztráta životů".

0/0
5.5.2011 14:00

farta

Re: snoopee

naprosto žádný,jen ty zbytečné lidské životy!

0/0
5.5.2011 14:04

hafusak2

Re: snoopee

Skupina armád "Mitte" měla úkol vybudovat obranná postavení v protektorátu a zde klást odpor až do úplného konce, protože někteří z německého vedení ještě doufali ve vytvoření alpské pevnosti. Kdyby nevznikla řada povstání, tak se ta obranná postavení udělala a prakticky každé město a vesnice by byly srovnány se zemí při jejich dobývání. Protektorát přestal být bezpečnou zónou a nezbylo nic jiného, nežli se pokusit ustoupit co nejrychleji na západ do Bavorska  a směrem k Alpám. Tomu ovšem zabránil velice rychlý postup americké 7. armády, která byla  na demarkační čáře dříve, nežli se čekalo. Dále povstání ulehčilo i RA, když k potlačení povstání byla stažena tanková divize, která původně byla určena k obraně Drážďan /Rusové ji dostihli a rozbili při přesunu do Čech, tudíž s menší námahou nežli v obranném boji, navíc do povstání už nestačila zasáhnout/. Padly tisíce českých lidí, byl to však je zlomek toho, kolik jich padnout mohlo v případě, že by k povstání nedošlo.

0/0
5.5.2011 16:54

farta

Re: snoopee

tak jo,snoopee je zbabělec a lhář,a vy všichni co jej odsuzujete jste co? Hrdinové kteří melou nesmysly,a o historii války vědí asi tolik jako já o elektronice raketoplánu,a že se najde takový snoopee v každém národě je jen dobře,alespoň někdo nemele ty nesmysly a zná historii!

0/0
5.5.2011 13:50

nibor

Re: snoopee

Je zvláštní, že ani Snopee ani ty nejste schopni adekvátní diskuse a kromě příživnické mentality už jste prosluli jen neznalostí faktů.

0/0
5.5.2011 14:11

farta

Re: snoopee

nibore,začínáš se mi líbit,jestliže dokážeš do této diskuse vložit termín příživnická mentalita,tak vidím,že tvoje vzdělání není na nízké úrovni,ale značně omezené pokud se týká obecného pojetí,tipuji student,strašně chtivý možnosti projevit názor,možná i více vzdělaný člověk prosazující svůj (neomylný) názor,budiž,na to máš právo! Jak říkám,beru,jen dodám,že adekvátní diskuse se vede v rámci tématu a kde jsi vzal příživnickou mentalitu je mi záhadou,ve vztahu k Pražskému povstání,asi máš dojem,že tímto uděláš dojem!

0/0
5.5.2011 14:41

snoopee

hm,

trapné okamžiky české historie. 48 hodim před ukončením války český národ hrdinsky povstane :-(. 6 let vyrábí tanky, zbrane a pod pro wehrmacht a pak, kdy je bezpečno, povraždit nemecké okupanty !!!! Jeden by blil. I ti slováci udělali povstání rok před náma

0/0
5.5.2011 12:40

nibor

Re: hm,

Sice se pro Hitlera makalo všude v okupované Evropě a těch cca 2000 padlých Čechů jenom v Praze by mohlo tvoje tvrzení o tom, jak bylo v květnu 45 bezpečno, trochu zpochybnit, ale chápu, že věrně následuješ dnešní ideovou módu. :-)

0/0
5.5.2011 12:47

snoopee

Re: hm,

jakou módu ? Zemřeli zbytečne. Smutné, ale pravdivé. Válka by neskončila jinak, Prahu by nik nevypálil, každý si hledel aby přežil a né aby riskoval že jej budou po válce soudit. Takhle se vojáci wehrmachtu bránili, jinak by složili zbraně spojencum. Prostě se vážně stydím za tohle období, jak se k němu moji předkové postavili

0/0
5.5.2011 12:52

nibor

Re: hm,

Jinými slovy, jsi příznivec myšlenky, ať za nás bojují jiní, my budeme pasívní dokonce i v okamžiku,kdy je povstání účelné (protože rozvrátí zázemí bojujících armád). já jsem zase hrdý na to, že se tehdy našlo dost lidí, co tento tvůj parazitický postoj k životu nesdíleli.

Krom toho lžeš,  5.5. Německo ještě nekapitulovalo, neskládaly se zbraně, zvláště na východní frontě se střílelo ještě fest, nikdo netušil, jak dlouho ještě válka potrvá, protože i Hitlerovi nástupci přemýšleli o prodlužování odporu. Povstání v Protektorátu bylo jedním z faktorů, proč na tyhle plány museli zapomenout.

Ale na druhou stranu jsem rád, že alespoň už neobhajuješ minulé pindy o vyrábění zbraní a o tom, jak už bylo bezpečno.

0/0
5.5.2011 13:06

farta

Re: hm,

nibore,tak mi řekni proč se nepostavili dříve,proč až tehdy když měli za zadkem armády a už byla válka rozhodnutá?

0/0
5.5.2011 13:27

pivak

Re: hm,

Vsude v Evrope probihala povstani az v dobe, kdy se priblizovaly osvobozujici armady. Provest povstani, pokud neni nablizku armada schopna a ochotna pomoci, by byla naprosta sebevrazda a zbytecnost.

0/0
5.5.2011 13:31

nibor

Re: hm,

Máš to tady víckrát, třeba ode mně v 11:39 anebo v tomto vlákně o kousek výše. Zas tak obtížné najít to fakt není.

0/0
5.5.2011 13:34

farta

Re: hm,

snoopee,naprostý souhlas,Praha nemusela být rozstřílená pokud by pár mamlasů nechtělo být za hrdiny v situaci kdy bylo vše jasné,ale to by jsme neměli po celé Praze na zdech nápisy kdo a kdy tam padl,že naprosto zbytečně (stát proti tankům s brokovnicí-bez komentáře) pochopí kdo má mozek!

0/0
5.5.2011 13:18

nibor

Re: hm,

Jistě, ať až do posledka umírají Rusové, Britové, Američané, co my bychom riskovali:-/. Jak jsem psal výše, jsem velice hrdý, že parazitů vašeho typu zas tolik u nás přece jen není.  

0/0
5.5.2011 13:21

farta

Re: hm,

parazit? Vážený,válka se má ponechat regulérní armádě,jedna věc,a když jsme u toho proč se vůbec v Praze bojovalo,generál Patton by měl Prahu osvobozenou v pohodě,Němci by se rádi vzali Američanům,parazit byl Rus,který si vynutil osvobození Prahy a tanky se vracely z Berlína!

0/0
5.5.2011 13:38

nibor

Re: hm,

Jistěže parazit, právě jsi to opět potvrdil. Podle tebe my prostě budeme čekat, až nás někdo osvobodí, protože je to zřejmě jeho povinnost nechat umírat svoje občany v uniformě i za nás, aniž bychom my sami hnuli prstem.

Takže všichni odbojáři v okupovaných zemích včetně odbojářů našich byli jen takoví politovánihodní blázni, že vůbec riskovali, lidi jako ty si počkají v klídku, až jejich nenahraditelné božstvo někdo povinně osvobodí. :-/

0/0
5.5.2011 13:59

farta

Re: hm,

nibore dobrý,beru až na jednu maličkost,odbojáři nebyli blázni protože byli činní v CELÉM průběhu války,a mám k nim úctu,ale Pražské povstání bylo zbytečné,a vůbec nezachránilo lidské životy,naopak je zmařilo! Dám (možná blbý) příklad,ty máš brokovnici a proti tobě stojí tank,a chce jen uvolnit cestu,co asi udělá když řekneš NE a střelíš po něm?

0/0
5.5.2011 14:18

nibor

Re: hm,

5.5. Němci ještě nekapitulovali, naopak zvláště na východě ještě kladli odpor a ještě po nějaký čas s ním počítali, aby získali čas na postupné stahování se.

Povstání, které jim rozvrátí týl a komunikace, vojenský význam má.

0/0
5.5.2011 14:30

farta

Re: hm,

souhlas,německá armáda žádala volný průjezd Prahou,šla na pomoc Berlínu na výzvu Hitlera,a tady se jí do cesty postavili hrdinní Pražáci,vyzbrojeni brokovnicema! Tady čtu,že vlastně stačili dva v britských uniformách a němci zvedli ruce,nejsem příznivec fašismu,jen mě štvou kecy o tom jak pár lidí s pistolkou porazilo stovky tisíc velmi dobře vyzbrojených vojáků,ale jestli tomu chtějí Pražané věřit nic proti tomu! Jen pro informaci,jsem Pražák!

0/0
5.5.2011 13:01

re_visor

Re: hm,

ono v tom konkrétním případě mohlo jít o skupinu Němců, kteří nechtěli bojovat, ale zároveň nechtěli být zajati Rusy ani Čechy, takže zjevení se dvou vojáků v západních uniformách pro ně byl dar z nebes. Pak na faktu, že těch německých vojáků bylo x-násobně víc, vůbec nezáleží.

0/0
5.5.2011 13:06

re_visor

Re: hm,

a vlastně kde někdo píše něco co se dá vyložit jako že "pár lidí s pistolkou porazilo stovky tisíc velmi dobře vyzbrojených vojáků"?

0/0
5.5.2011 13:14

farta

Re: hm,

odpověď jako otázka,čím Pražské povstání přispělo k ukončení války?

0/0
5.5.2011 13:22

re_visor

Re: hm,

hm to jste mohl rovnou přiznat, že žádnou odpověď na mou otázku nemáte.

0/0
5.5.2011 13:24

Reeve

Re: hm,

Ty "vševědoucí"! Tušíš, co by s Prahou udělal milion po zuby ozbrojených vojáků Schörnerovy skupiny "Mitte", který se za každou cenu potřeboval dostat přes Vltavu na západ (jediné použitelné mosty s dostatečnou kapacitou byly v Praze) a zároveň chtěl za každou cenu zdržet Rudou armádu, která za nimi z východu postupovala?

Při VELMI střízlivém odhadu by výsledkem byly zbořené celé čtvrti, samozřejmě zničené všechny mosty a hlavní komunikace a desetitisíce mrtvých.

Ano, i tehdy se našli "zasvěcenci", kteří chtěli ty německé jednotky nechat projít (Bylo jich milion, chápete to?). Většinou se jim říkalo "kolaboranti."

0/0
5.5.2011 13:45

weneto

Re: hm,

Nechápu debatu - Do ČSR se stáhlůa Schorner tařka s milionovou armádou a hrozilo, že bude celá tato země využita jako bašta posledního odporu - Schorner byl fanatický nacista a hitlerův oblíbenec. Ten klídek nacisté navíc ukazovali kupříkladu vyvražděním Javoříčka rovněž v květnu. Bohužel zde vládna představa, že každý v roce 1945 věděl, kdy a jak válka skončí a na 8.5. si bral dovolenou aby stihl oslavy. 

0/0
5.5.2011 14:26

Hufo

Re: hm,

slovákům nic jinýho nezbylo, po tom jak se ukázali s tím jejich slovenským státem a tisem. jinak by po válce dopadli velmi krutě.

0/0
8.5.2011 15:33

akzzko

Gabčík, Kubiš, Valčík

R^R^R^

0/0
5.5.2011 12:12

Pecicek

Re: Gabčík, Kubiš, Valčík

R^...denně jezdím kolem pomníku Josefa Valčíka a vždy mu v duchu děkuji ;-)

0/0
5.5.2011 12:44

Reeve

Re: Gabčík, Kubiš, Valčík

Zaplaťpámbu, že se nedožili dnešní diskuse.

0/0
5.5.2011 13:48

Pecicek

Re: Gabčík, Kubiš, Valčík

pročpak?

0/0
5.5.2011 14:14

MapleLeafs15

hm

je mi líto, že si dneska nikdo neváží historie a hrdinství čechů v první i ve druhé světové válce...je mi z naší dnešní společnosti nablití:-/

0/0
5.5.2011 12:09

snoopee

Re: hm

bohužel. Lidi zapomínají. Víc čechů sloužilo u Wehrmachtu než li na strane spojenců. Bohužel, statistiky se nedochovali, to bychom koukali.

0/0
5.5.2011 12:42

re_visor

Re: hm

a kde se o tom že víc Čechů sloužilo u Wehrmachtu než u Spojenců mohu něco dozvědět, když se statistiky nedochovali? Mj. taky záleží kdo podle vás byl Čech, každý občan ČSR nemusel být Čech, např. by bylo opravdu divné, kdyby Wehrmacht neodvedl sudetského Němce, bývalého občana bývalé ČSR.

0/0
5.5.2011 13:17

Reeve

Re: hm

Obyvatelé Sudet byli občany Říše, samozřejmě s brannou povinností. Totéž platilo i o obyvatelích Protektorátu, kteří se po okupaci přihlásili k německé národnosti a tím i k říšskému občanství.

Žádný Čech, tj. obyvatel bývalé ČSR, který se přihlásil k české národnosti, ve Wehrmachtu sloužit nemusel. Samozřejmě se pár kolaborantů, kteří se do Wehrmachtu nechali naverbovat dobrovolně, našlo. Zpravidla tak činili s cílem do budoucna získat německou národnost a s ní i výhody občana Říše.

0/0
5.5.2011 13:59

Kartony

Pokračování

Praze pomohla armáda generála Vlasova, což byli vojáci Rudé armády z Ukrajiny, kteří přešli na německou stranu, protože pro Ukrajinu bylo obsazení německou armádou vysvobozením ze Sovětského útlaku (ve škole se přestal učit ruský jazyk a učila se ukrajinština a němčina.. Teď se armádě gen. Vlasova říká Ukrajinská osvobozenecká armáda. Na konci války ale dostali strach z Rusů a postavili se proti Němcům a sháněl v Praze civilní oblečení (měli uniformy Rudé armády). Praha musela tedy odolávat německé armádě (hlavně oddílům SS) od 5.5.1945 do 9.5.1945, kdy s velkou slávou přijely od Berlína sovětské tanky. Kdo to nezažil, nepochopí. Nad Prahou v té době létala letadla Německá i spojenecká a střílelo se z kanonů.

0/0
5.5.2011 12:02Najdete na iDNES.cz