Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Polovina studentů zemědělky v Rakovníku musí znovu k maturitě

U společné části státní maturity většinou propadli. Řeč je o studentech rakovnické zemědělské školy. Více než polovina žáků si tak zkoušku z dospělosti zopakuje na podzim. Za špatný výsledek může podle všeho hlavně jedna laxní třída, která o maturitní zkoušky nejevila zájem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

plukovnikoneill

joj

Za hcyby žáků nese vinu učitel, né pan Ředitel, za chyby učitelů, nesou vinu učitelé sami, né pan Ředitel :-)

Né te´d vážně, přijde mi fakt postavený na hlavu,aby maturity byly pro všechny stejné, když ten kdo se vyučí a jde na nastavbu,tak potom bude dělat třeba mistra,ale ten kdo vystuduje gympl,tak jde na vysokou....[>-][>-][>-]

0/0
29.6.2011 21:39

Narhea

Re: joj

Podle mě by nějaká základní úroveň, pod kterou maturitu nezískám, daná státem být měla. I když si budu dělat nástavbu tak prostě nemůžu být "dutej jak poleno" a mít maturitu. Musím něco umět, znát. Ne tolik jako gymnazista, ale nějaké minimum.

Jinak na aktuálně.cz je ukázka maturity z čj a matematiky a až na pár otázek to podle mě celkem šlo.

0/0
29.6.2011 23:17

Leinad

Re: joj

Existuje základní úroveň a vyšší úroveň státních maturit. Proč by *každý* měl mít maturitu - jak gymnazista hlásící se na VŠ tak absolvent učiliště nastupující do práce?

Jentak mimochodem, za připuštění studenta k maturitě, ačkoli student neovládá danou látku, může učitel.

0/0
30.6.2011 18:05

Jigssaw

Školství ?

Ale jistě samozřejmě je to chyba žáků a to že v některých školách to udělali prakticky všichni a v některých jen malá část je jen náhoda a vůbec to nemá co dělat s rozdílnou kvalitou učitelů. A to že nechtějí zveřejnit výsledky podle škol to dokazuje ... přece kdyby to byly důležité údaje pro rozhodování rodičů kam dát své dítě tak by to ukázali .... 

A nebo se tady snad nehraji na co nejlepší vzdělání pro děti a otevřenost pro daňové poplatníky ale pro učitelské odbory ? Aby se náhodou neukázalo že 30% procent učitelů stojí za prd a nemají co dělat na školách ?

Ono kdyby se hrálo pro žáky tak tady už dávno jsou peníze alokovány na dítě a ne na školy a je jen na rodiči kam to dítě pošle (to znamená i do soukromé školy). Protože tahle jsou lidé s nízkými příjmy připoutání k ne zrovna skvělým veřejným školám protože je už někdo donutil za ně platit. Samozřejmě - konkurence a zavírání nekvalitních škol (protože by tam nikdo neposílal děti) by vedlo k zlepšení systému pro všechny.

0/0
29.6.2011 21:30

Kozel_

Re: Školství ?

To je přece známé, že jsou školy, kam cíleně chodí slabší žáci. Dobře si zjistí, aby sš nebyla moc těžká. Titíž zároveň už počítají, jak dále půjdou na vysokou.

Úrovně škol se liší taky, ale 92% maturantů, jak bylo dosud, to staví maturitu úrovní na odchození povinné školní docházky (bez ztráty ročníku nebo skončení v zvl. škole). Maturita by měla být mírně výběrová, dnes poskytují maturitu téměř všechny bývalé učňáky. Některé produkují i část vyučených bez maturity, většinou ale maturanty. Úroveň těch škol je stejná jak když to byl učňák, jen se jmenuje jinak ten výstupní papír. Takže ano, snížit počet středoškoláků na nějakých 60% ze současných 95%, pak tam nechme ty lepší učitele, ty horší pošleme na učňáky, pro pekaře můžou stačit.

Za 20 tis. hrubého se těžko shání kvalitní učitelé.

0/0
30.6.2011 0:00

Harpyje pralesní

Re: Školství ?

Před 25 lety byla tahle škola na špičkové úrovni. Bohužel, ne vždy se to podaří udržet. Škoda... :-(

0/0
30.6.2011 7:49

Kozel_

Pekař nemusí umět češtinu, souhlasím

Ale taky si myslím, že takový pekař nemusí mít maturitu. Na pečení chleba a housek maturitu fakt nepotřebuje. On totiž ten pekař s maturitou se může klidně hlásit na medicínu nebo na techniku či filozofickou fakultu. Ne protože je pekař, ale protože má maturitu.

0/0
29.6.2011 20:48

pavlik12

Re: Pekař nemusí umět češtinu, souhlasím

Kdyz zamestnavatel chce maturitu i na misto pekare, tak ji mit musi.

Zase druhy pohled.

0/0
29.6.2011 21:19

ooihojte

Re: Pekař nemusí umět češtinu, souhlasím

ovšem kdyby ji pekaři neměli, tak by ji zaměstnavatelé nechtěli, protože by neměli koho přijmout. Třetí pohled.

0/0
29.6.2011 21:43

petr____22

Re: Pekař nemusí umět češtinu, souhlasím

Vzdycky budou existovat lidi, kteri chteji byt pekarem a maji maturitu

Ctvrty pohled

0/0
29.6.2011 23:09

Glum3

Re: Pekař nemusí umět češtinu, souhlasím

Tak v tom případě ať se naučí i češtinu

pátý pohled

0/0
29.6.2011 23:16

Leinad

Re: Pekař nemusí umět češtinu, souhlasím

Dva + ítý pohled:

proč zaměstnavatel chce maturitu? To je zejména u státních a dotovaných institucí, že někdo požaduje i to, co není potřeba (řidič MHD - psychotesty ne, ale maturita jo...)

0/0
30.6.2011 18:08

habr

Re: Pekař nemusí umět češtinu, souhlasím

Proč by dobrý student potravinářské školy nemohl se přihlásit na studium vysoké lékařské školy?  Pokud složí stejnou maturitu jako gamnazista, tak proč ne.  Ten špatný na takovou fakultu nemá, tak nad čím mudrovat.

Nicméně maturita není jen o papíře, ale i o určitém stupni znalostí, respektive schopnosti nové informace přijímat. To by měl být jeden z úkolů střední školy proti učňákům. V době kdy se každou chvíli člověk musí ohlížet po jiné kvalifikaci, tak umět se naučit, zapamatovat není od věci pro úspěch na pracovním trhu.

Mám pocit, že stále si myslíme, že když v 18 vyjdeme učňák, tak s tím vydržíme do konce života. Možná, že v nějakém oboru ano, ale v mnoha oborech se i dělník musí učit celý život aby si svoji práci udržel a nebo aby mohl  se rychle rekvalifikovat.

0/0
29.6.2011 21:53

Kozel_

Re: Pekař nemusí umět češtinu, souhlasím

Potravinářská škola (např. v Podskalské v Praze) není totéž jako učiliště řezníků či pekařů. A souhlasím, proč by dobrý student z této průmyslovky nemohl jít na medicínu či čvut? Jistě ano. Maturita musí znamenat jistou laťku, vč. předmětů jako čeština či cizí jazyk, i pro průmyslováky. Je nanejvýš trapné, když vysokoškolák (doktor nebo inženýr) dělá hrubky v češtině.

Určití vyučení se sice musí učit nové postupy či nástroje, ale jde o trošku jiné celoživotní vzdělávání než u vš profesí. Tím netvrdím, že kominík, řezník, klempíř či pokrývač a nebo zedník jsou něco méně. Ale nevidím důvod z těch lidí dělat intelektuály. Musí umět jiné věci a být šikovní. Jejich školní vzdělávání má význam zejména tehdy, když chtějí na vš - čímž opouští svojí profesi. Většina řemeslníků, co nejsou dělníky v továrně, ale pracují na živnost, si vydělá více jak mnohý inženýr v bance.

0/0
30.6.2011 0:06

Tipeq

Státní maturita - polovičatost

Profilovou část zvládli všichni... Tedy ve srovnání vybouchli, ale  "školní" část ušolichali - bud mají skvělé odborné učitelé nebo nulové nároky. Je špatné a nepochopitelné, že právě stěžejní odborné předměty zůstaly v režii škol.

0/0
29.6.2011 20:47

viny.had

:-)

Zřejmě slušnej oddíl.

0/0
29.6.2011 20:31Najdete na iDNES.cz