Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Hasičům a saniťákům se nelíbí opravené pražské tratě, neobjedou kolony

Pražští hasiči a řidiči sanitek čím dál častěji končí v kolonách. Praha opravuje tramvajové tratě, a zatímco pro cestující je to dobře, sanitní a hasičské vozy to při práci brzdí. Mezi kolejnicemi totiž není asfalt, ale pražce, po kterých nemohou stojící kolony aut objet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

PeregrinusX

ZATRAVNENI TRATE

V ŘADĚ TECH MIST JE PRISLIBENO ZATRAVNENI TRATE, treba na Letné celá Milada Horáková vypadá jak dálnice a trávník jí velmi pomůže.

S trochou vůle řidičů není problém mezi auty projet i sanitkou, ať netvrdí nesmysly. Vyasfaltování trati je hrůza, to se skutečně hodí jen někam na periférii nebo dálnici.Rv

0/0
30.9.2011 16:05

Leinad

Proč to řešit tramvajovou tratí

Za zdržení sanitky nebo hasičů pokutovat řidiče aut, kteří neví, jak se reaguje na modrý maják, klidně i vyfakturovat výši způsobené škody(objekty v okolí původně hořícího objektu shořeli kvůli pozdnímu zásahu -> platit škodu v okolí).

Mimochodem pokuta sanitce za to, že veze stabilizovaného pacienta z nemocnice do nemocnice nebo z nemocnice domů se zaplým majákem by také neuškodila. Už vůbec ne pokuta papalášům nebo městské policii za pospíchání při jízdě na oběd.

+1/0
15.9.2011 11:40

Fist

železniční svršek = ochrana před "papaláši"

Mnohokrát jsem viděl, jak na zvýšené zakryté tramvajové těleso si to po kolejích hasilo drahé auto s papalášem... Do zákona se navíc dostal paskvil, který přiřazuje tramvajákům (řídí drážní vozidlo s papíry podle Drážního zákona) odpovědnost podle Silničního zákona. To je asi tak, jakoby strojvedoucí dával na přejezdu pro auta přednost zprava ... Nedivím se tramvajákům, že po magistrátní pokutě řidiče tramvaje, který narazil do Johna, chtějí tramvajové těleso, na které papaláši nevjedou.

+2/0
15.9.2011 10:21

Leinad

Re: železniční svršek = ochrana před

Chudák Radeček, v Praze blikaj obvody od elektroamaterů a vy byste ho nenechal, aby se na to podíval.

0/0
15.9.2011 11:27

Grossak

Jen zvyk

Zvykli jsme si, že tramvajové tratě se v minulosti realizovaly převážně z velkoplošných panelů. Což je hrůza, ale dalo se po tom jezdit silničními vozidly - ať už to má pozitivní nebo negativní dopady. Nyní se tratě konečně staví tak, že z technického hlediska jsou uzpůsobeny provozu, pro který jsou určeny, tedy pro kolejová vozidla. Zakrývat trať je extrémně nákladné, komplikuje to údržbu, zkracuje životnost, zvyšuje hlučnost, prašnost (zvláště když se po takové trati prožene třeba sanitka). V Evropě jsou otevřené svršky naprosto běžné i v místech, kde k nim Praha zatím nepřistoupila, například v místech, kde je vozovka vedle trati jen pro jedno vozidlo. Sanitky i tak dál mohou pražské koleje na většině míst využívat a myslím, že je třeba to vnímat. Navíc je zřetelné, že pokud se v centru opraví trať do živičného povrchu, autům to tolik neklouže jako na zrádných panelech. Na Podolském nábřeží určitě není problém projet bez využití trati. Chce to trochu pozornosti a ohleduplnosti.

+1/0
15.9.2011 1:01

poly_

Re: Jen zvyk

Souhlas. Napsal jste to hezky, ale asi bych nešel cestou místo pro jedno vozidlo a otevřený svršek. Pak nebude mít ani kam uhnout auto i kdyby chtělo.

Tady bych řekl, že jediný problém je v ulici Jugoslávských partyzánů, kde je úzké hrdlo na Vítězném náměstí.

K té prašnosti. Tak ono to je celkem jedno jestli to bude 15T nebo sanitka... Ale asi takhle, když jde opravdu o život, tak trochu prachu přežijeme.

0/0
15.9.2011 1:38

Leinad

Re: Jen zvyk

Pokud je to úzká silnice, tak souhlas, výjimky neuškodí. Nicméně podle konkrétního místa bych se zamyslel, jak rozšířit (Černokostelecká - zrušit parkovací pruh, nechat dva souběžné pruhy. )

0/0
15.9.2011 12:22

Grossak

Re: Jen zvyk

Pokud je vedle trati vozovka jen pro jedno vozidlo, je trať vhodné zakrýt. V ulici Jugoslávských partyzánů problém nemá s použitým svrškem nic společného. Nahoře je přechod a před ním cílené zúžení ze dvou do jednoho pruhu.

Prach přežijeme. Ale je dobře, když otevřený svršek či tráva prašnost výrazně snižují.

0/0
16.9.2011 21:15

bear64

to objevili ameriku

ja si to myslel hned, jak sem videl takovou prvni trat, ze to bude problem ;-)

0/0
14.9.2011 23:17

GoogleBomber

Řšení

Chápu, že pevný povrch přenáší vibrace a způsobuje tak hluk. Proč tedy nehledat kompromis? Zasypat pražce zeminou, uválcovat a osít travním semenem. Samozřejmě v létě sekat a zalévat, ale byla by to nádhera, občasná jízda sanitou by byla možná a hluk by byl minimální.

V Toskánsku si jistě radní mohli všimnout většího podílu zeleně v urbanistické zástavbě. Od Rozvadova to tu vypadá jako v Rusku.

0/0
14.9.2011 22:32

Grossak

Re: Řšení

Nevím, jestli by z jízdy po trávníku záchranáři řičeli nadšením. Zatravněné tratě se naopak ochraňují technickými zábranami proti vjezdu vozidel, jinak by tam nebyl trávník, ale pěkně udusaná hlína. Zatravněná trať je drahá, včetně údržby (zavlažování, sekání).

0/0
15.9.2011 1:09

Trupman

Proč?

Tramvajové tratě nejsou tratě ani pro hasiče ani pro sanitky, ale pro tramvaje.

0/0
14.9.2011 21:37

mikiqex

Re: Proč?

Je to trochu kruté, ale je to tak. Sanitka je sice podstatně důležitější, ale tramvaj tam duní co pár minut, či spíše desítek sekund.

0/0
14.9.2011 22:18

Jeffer

Re: Proč?

Asi tak. Hasiči aj sanitky sú povinní dať električkám prednosť a z pohľadu zákona o premávke na pozemných komunikáciách nemajú na električkovej trati čo hľadať, pokiaľ na nej nie je vyznačený jazdný pruh. Prečo sa nepíše viac o tom, že vodiči sú neohľaduplní a pri zastavení v kolóne nestoja podľa predpisov (s uličkou vľavo, alebo s uličkou medzi pruhmi). Alebo na to záchranári sťažovanie vzdali?

+1/0
15.9.2011 8:02

Martin Šubrt

Pro redakci.

Ta fotka není zvolena moc vhodně, neboť toto místo v Radlické ulici bylo vyfoceno během stavby. Zrovna zde je trať ve finální podobě celá zalitá asfaltem a sanitky ji mohou pro objíždění používat.

0/0
14.9.2011 21:26

Jan.P

V radlické ulici?

V radlické ulici je nová trať? Dle fotografie je v horní části té ulice? Koho tam ty tramvaje rušily? Jak je možné, že ta trať se opět opravuje, když se před pár lety dostavěla?

0/0
14.9.2011 20:36

leos.maslo

Re: V radlické ulici?

Vzdyt je to porad ta stejna trat jako pred lety (2008). Zde je clanek a fotogalerie z toho roku:

http://technet.idnes.cz/jedna-z-nejtissich-tramvajovych-trati-v-praze-zahajila-provoz-p7i-/tec_reportaze.aspx?c=A080930_201929_tec_reportaze_rja

vypada to porad stejne, nic noveho...

0/0
14.9.2011 20:47

Martin Šubrt

Re: V radlické ulici?

Ta trať se v srpnu opravovala proto, že někde pod novou tratí u Radlické školy prasklá vodaúkanalizace vytvořila kavernu, která hrozila propadem. Takže se samotnou konstrukcí tratě to nemělo nic společného.

0/0
14.9.2011 21:25Najdete na iDNES.cz