Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Praha prodlouží platnost Opencard, výměna se tak odkládá na příští rok

Lidé, kterým končí platnost Opencard, nebudou zatím potřebovat novou kartu. Magistrát se rozhodl, že končícím kartám pouze prodlouží platnost. Na úřad ale lidé budou muset stejně dojít. Výhodou je, že prodloužení bude rychlejší než výměna Opencard.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

xtonda

Mě se to nezdá

Tři dny po vydání tohoto článku vyšla na webu Opencard tato aktualita http://opencard.praha.eu/jnp/cz/aktuality/vymena_karty_opencard_z_duvodu_konce.html zmiňující se pouze o výměně, nic o prodloužení, dále je zní linkován podrobný popis jak při výměně postupovat. Zrovna tak mezi formuláři je formulář na výměnu, na prodloužení nikoliv.

Co mě na tom celém nejvíce vytáčí je naprostá paskvilnost celého jejich systému. Podle toho co píší mají jakési online napojení pouze dvě zákaznická centra, navíc naprosto dementně umístěná v jedné ulici, takže přehrání kuponu na novou kartu, expresní vydávání,  reklamace karty, anonymní karty lze pouze tam. Reklamace a vracení kuponu je zase možná pouze Na Bojišti. Ta místa z řízená v Metru (v Leňanech 10 přepážek) neumějí kartu ani vydat, to lze opět v těch dvou zákaznických centrech a v knihovnách. Na co to tam proboha tedy stavěli.

0/0
30.3.2012 11:40

xtonda

Re: Mě se to nezdá

Nejsou schopni zajistit ani takovou trivialitu jako je zasílání karet poštou.

Ten jejich selektor na stránce s kontakty na jejich webu, kde se filtrují kontakty podle požadovaného úkonu je vážně děs, to museli ty peníze rozkrást úplně všechny, že nezbylo ani na napojení kontaktních center v metru tak aby mohla provádět všechny úkony?

Dále nevěřím informaci, že jakýkoliv druh předplatného na OpenCard

využívá pouze 190 000 lidí, tedy cca pouze šestina populace Prahy, to číslo mi přijde podstřelené aby bylo možno problém bagatelizovat. Mě

končí karta letos 30.9. a Protože koncem roku to vypadalo, že k výměně karty a přehrání kuponu bude potřeba dvojí návštěva jednoho ze zákaznických center s celkovou kapacitou sedm přepážek, kde se budou muset otočit statisíce lidí z první vlny, což nelze stihnout, radši sem si roční kupon nekupoval, ale pouze čtvrtletní, což mě stojí peníze navíc, kvůli jejich naprosté neschopnosti a diletantství a to mě vážně vytáčí.

0/0
30.3.2012 11:50

Fido

proč

Proč se proboha musí chodit na úřad? To nejde prodloužit automaticky, případně v tom automatu, který na to nahrává kupóny?

+1/0
20.3.2012 12:47

mortisqqo

Neco mi tu nehraje

Neudavali nahodou jako duvod nutne omezene platnosti a vymeny opencard zivotnost "baterie", co napaji cip (zadna tam neni, cip je napajen energii ze cteciho zarizeni). Najednou zjistili, ze ji mohou prodlouzit. Ale ne automaticky. Coze?? Co takhle jednoducha aplikace databaze (300000 udaju neni vubec moc), kde ctecka vyhleda cislo karty a zjisti, je-li datum platnosti pred ci po aktualnim datu? To se prece pak da pouze zmenit v hlavni databazi, bez nutnosti nejakych formularu a behani po uradech!!

Jestli si zase nejaka firmicka nenamaze kapsu za zpracovani tech nepotrebnych formularu.

At Zije Koucorkov! R^

0/0
20.3.2012 12:33

v.sp

Re: Neco mi tu nehraje

Jenže kontrola karty se dělá offline, takže by ta nová databáze znamenala úpravu software ve všech čtečkách revizorů, příměstských autobusů a ve vlacích.

Dneska karta nemůže mít nahraný kupon po skončení platnosti karty - otázka je, jestli je to omezeno při nahrávání či zda to přímo kontroluje karta - a pak by se to na tu kartu stejně zapsat muselo.

0/0
20.3.2012 19:53

Rickr

Asi to nechápu...

Ale přijde mi to, že díky novému rozhodnutí budu letos obíhat magistrát se žádostmi o milostivé prodloužení o rok a příští rok znovu se žádostmi o prodloužení ;-O. Takže celá vychvalovaná změna bude znamenat pravidelné obíhání každý rok - to jsou mi tedy úspěchy.

0/0
20.3.2012 12:09

arné knobloch

Opencard zrušit,

Béma a spol. zavřít.

0/0
20.3.2012 10:14

AsistentprofParkinsona

??????

Laik žasne a odborník se diví. Jen uvažující člověk si řekne, že to byl perfektní tunel jak na městskou kasu, tak na peníze lidí, který ještě trvá. Mám jen skromnej dotaz, zda byl už někdo v souvislosti s Open(S)hitCardem popotahován za tč porušení povinností při správě cizího majteku, úplatkářstvím ap. Nebo jestli je spokojenost s jedním odvolaným šéfem, kterej zase nemusí být až tak úplně vinnejRv

0/0
20.3.2012 9:22

Pribinacek

Na to, že je v Praze přes milion obyvatel,

tak těch karet zase tolik není, 190 tisíc aktivních.

0/0
20.3.2012 7:58

Worff

Re: Na to, že je v Praze přes milion obyvatel,

Zbytek jezdí autem nebo načerno.

0/0
20.3.2012 8:48

arné knobloch

Re: Na to, že je v Praze přes milion obyvatel,

přesně tak. Opencard si nikdy nekoupím.

0/0
20.3.2012 10:14

kenx

kdyby

Kdyby se takhle chovala banka, klienti jí brzy utečou ke konkurenci. Nepřestává mě fascinovat přístup vedení města, které občanům svými nařízeními neustále komplikuje a otravuje život. Přijde mi až neuvěřitelné, jak neefektivní procesy je schopný magistrát vymyslet. V tomto případě nevidím showstopper, proč neumožnit kombinaci webový formulář, sms/email notifikace a nahrání zbytku kuponu pomocí validatoru - tedy to celé BEZ obtěžování občana hodinovým výletem do centra města na jediné místo (dvěma kontaktním místům v jedné ulici říkám z pohledu občana jedno místo ...). Závěrem, v době, kdy město tlačí na městské firmy v čele s DP, aby outsourcovaly své činnosti, magistrát si hraje na banku a je na to tragikomický pohled. Ať svěří OpenCard nějaké bance a bude klid. Banky už nabízí NFC technologie, podobně lze použít speciální NFC enabled simkarty telko operátorů. A úplně závěrem, městské části mají své úřady a informační kanceláře, tam všude by OpenCard měli umět ...

+3/0
20.3.2012 7:37

Mysel

Re: kdyby

Srovnani s bankou je uplne nesmyslne. Banka podnika v konkurencnim prostredi, ma zajem na spokojenosti klientu, od ktere se odvijeji jeji hospodarske vysledky. OpenKrad je naopak projekt skupiny zlocincu, zastupovanych Magistratem, ktery nema z pohledu obcanu alternativu. Proto zde o kvalite sluzeb ani nema cenu hovorit. Prijem spolupachatelu OpenKrad neni nijak zavisly na kvalite poskytovanych sluzeb.

0/0
20.3.2012 10:36

Leinad

Re: kdyby

Banka se snaží o 1) výhody pro zákazníka v konkurenčním prostředí (nesmí být otravován) 2) Co nejnižší možné náklady(aby vydělala).

Město se má snažit o 1) Nejnižší možné náklady(rozhoduje o penězích vybraných na daních, se kterými možná ne každý plátce souhlasí) 2) Výhody pro maximum voličů(plátce daní).

Moc velký rozpor v tom zase není, jenom trošku.

Vydávání nové karty v intervalu pár let není výhodné - banky to dělají z bezpečnostních důvodů (celkem nákladný pokus o kopírování či jiný podvod může přinést hromadu peněz), u zfalšování jízdenky na MHD stojí za zvážení, proč bych to dělal.

0/0
20.3.2012 13:48

Lord Helma

U nás

V Ostravě to má platnost 6 let, objednal a zaplatil jsem si to na netu, (stálo to stovku), přišlo mi to poštou. Kupon si koupím a zaplatím na netu a vůbec si ho nemusím nahrávat, když platím navíc kartou, mam ho platný okamžitě, když potřebuju. Všechny čtečky (revizoři, v některých vozech, v prodejnách) automaticky nahrají kupon při kontrole. Na internetu si můžu kontrolovat stav, DP mi posíla SMS nebo mail o blížícím se konci platnosti kuponu. Celá ta sranda stála DP 7 miliónů, ano milionu, nikoliv miliard.

Jediná nevýhoda je, že to platí pouze ve spojích DPO, je to ale dočasné, KODIS to má jako testovací provoz a počítá s nasazením po celeé MS kraji. Jo a zaměstnancí DPO to mají i jako identifikační kartu...

0/0
20.3.2012 6:46

computer

Asi není k ničemu..........

protože karta neumožňuje další funkce se kterými se porodník chlubil Tedy je nutno je vyměnit. Ale protože se magistrát zřejmě nedohodnul s bankami, ani čekými dráhami a další využití je problematické, tak holt se jenom prodlouží.

+2/0
20.3.2012 2:14

nowas2

Takže jak se zachovat,

aby to magistrát co nejvíc nasra...štvalo a já měl co nejdelší dobu platnou tu blbou kartu? :-D

0/0
20.3.2012 2:03

kecinav

Informovanost nade vše

V pátek jsem se v paláci magistrátu v Jungmannově ul. informoval, kdy si mohu vyměnit Opencard, která mi končí 30.9.2012. Bylo mi řečeno, že 5 měsíců předem, tedy od 30.4. Budou prý nutné dvě návštěvy. Na můj dotaz, že jsem slyšel, že to půjde i prodloužit,  mi bylo sděleno, že to se jen tak povídá a vzhledem k tomu, že jim již rozvezli nové žádosti o vystavení, tak se budou karty pouze vyměňovat. A teď tohle. Tak jak to tedy je PROBOHA?!?

0/0
20.3.2012 0:21

yyyjj

Už se tunelovatelnost Opencard vyčerpala?Je moc okatá ?

Máme tady OP-encard©Já pro celou ČR.  Permis de kunduire(či-čo)-card©Já. Pas-card©Já i pro batolata.  .... 

Tuneláři napříč politickým spektrem nacházejí stále nové možnosti.....

0/0
19.3.2012 23:44

Pravdu lze smazat, ne umlčet II

Toto je sprostá Buzerace občana

Jen počkej u voleb bando z Magistrátu []

+1/0
19.3.2012 23:30

Rickr

Re: Toto je sprostá Buzerace občana

HA, Ha, Ha;-(

Na to jsem tajně spoléhal minule - a výsledek??? Nejdřív vládnou v kolalici Modří a Oranžoví a nic...

Pak udělají koalici Modří a TOP a zase nic... Jen nová buzerace občana.

0/0
20.3.2012 12:03

J i ř í

Typicky české řešení.

V zemích, kde radní myslí hlavou, by se to prodloužilo automaticky, nebo aspoň on-line (pokud by se to předtím vůbec nějak časově omezovalo).

+1/0
19.3.2012 22:13

-dejf-

Platnost kuponu

Jen takovy drobny dotaz:

Co mne opravnuje vyuzivat sluzeb DP? Neni to nahodou platba poplatku za toto vyuzivani? = platnost kuponu?

Proc potrebuji platnost opencard? Proc je problem mit kartu s proslou platnosti, kdyz mam kupon, ktery prosly neni?

0/0
19.3.2012 21:15

Leinad

Re: Platnost kuponu

Protože magistrát potřebuje další peníze do kapsy. Když zbohatl horolezec, proč by nemohli zbohatnout ti další?

+1/0
20.3.2012 5:51

lukim

Mám návrh

Důchodcům by karta měla automaticky platit do 70 let věku, pak už ji stejně nepotřebují. Teď ještě jde o to, zda tento návrh někdo z magistrátu dokáže vůbec pochopit;-D;-DRv

0/0
19.3.2012 20:52

slevydr

Re: Mám návrh

tak to není zas taková pravda. Vlakem po Praze totiž lidé nad 70 let musí platit i ve vlaku, ale pokud mají OC, tak jezdí "zadarmo" v rámci vnitřních pásem Prahy....

0/0
19.3.2012 21:00

Leinad

Re: Mám návrh

Pochopit jo, ale co by na tom vydělali?

Mimochodem důchodci neplatí za parkování a neprokazují se v knihovně? 8-o

0/0
20.3.2012 5:54

Leinad

Výhody OC

OC je opravdu výhodná, je levná a přináší občanům tolik možností. To jenom občané jsou tak tupí, že se jim muselo:

1) Přestat jim tisknout předražené papírové kupóny či průkazky do knihovny.

2) Zakázat používání ISICu jako tramvajenky, rozdat jim levnější OC, na které je možné nahrát další aplikace.

0/0
19.3.2012 20:08

mortisqqo

Re: Výhody OC

jako treba Tunel v1.08?

0/0
20.3.2012 12:39

slevydr

Proč platnost?

0/0
19.3.2012 19:53

slevydr

Re: Proč platnost?

Hradecká ani Pardubická karta platnost nemají. Slouží jako el. peněženka a navíc jde nahrát kupon. Myslím, že doporučená platnost je 5let.... Může mi někdo kompetentní odpovědět?

0/0
19.3.2012 19:54

Stareye

Jsem rád, že nemusím žít v Praze.

U nás ve městě máme sice taky kartu, ale stačí se obtěžovat na DP jednou za pět let. Aspoň nějaká výhoda "venkova"...:-)

+1/0
19.3.2012 19:14

Bereniké

Re: Jsem rád, že nemusím žít v Praze.

My tu nežijeme, ale syn v Praze studuje, takže se ho tahleta blbost taky týká. Takže to není jen problém Pražanů.

0/0
19.3.2012 22:06

Občan svobodný

Openkrad nás stála miliardu

a my ještě musíme někomu platit licence?

+1/0
19.3.2012 19:11

Leinad

Re: Openkrad nás stála miliardu

Logický, ne?

+1/0
19.3.2012 20:03

chest.rockwell

Většina zlodějů krade v noci nebo tak, aby je poškozený

alespoň neviděl. ODS tady krade všem před očima ve dne v noci, ale nikdy jí policie nic nedokáže...

+2/0
19.3.2012 19:10

Občan svobodný

Proč má karta proboha omezenou platnost???

Aha, aby mohl magistrát každý rok koupit o nějaké firmy novou. R^

+2/0
19.3.2012 19:06

modrobolsev_stale vadi.

Jupi. Snad za to nikdo nesedi

:-)EUR^

0/0
19.3.2012 19:05

chest.rockwell

Vlastně by to tedy šlo prodloužit úplně jednoduše

na libovolnou dobu, jenže by z toho byl menší vejvar pro společnost, která to zajišťuje, a to by pak konto Pavlíka Bémovic a několika dalších lidí scházelo na úbytě.

+2/0
19.3.2012 19:02

Věra PohIová, 72 let, důchodkyně

Huráá!!!

To bude zase vejvar, tak co kluci, za kolik to těm sockám střelíme???? ;-D

+1/0
19.3.2012 18:59

wisitor

Kupony?

Tak doufám, že jak prodlouží platnost opencard, že automaticky prodlouží na jeho plnou délku i ten roční kupon, jehož platnost se po načtení ve validátoru zkrátila na dobu platnosti té plastové karty.

0/0
19.3.2012 18:55

Zdravííím

pro mě nejlepší by bylo

1. návrat k papírovejm kuponum.

2. nechápu proč musím na úřad abych si prodloužil kupon,

3. nechápu a nechci chápat proč openkrad vzniklo...a proč bylo povinně vnuceno všem.

4. první co chápu je, že když už jsem si  takovoudle kravinu musel pořídit, než jí skoro každej rok měnit je lepší její platnost prodloužit...

bože děkuji že pražský magistrát udělal první dobré rozhodnutí v akci vnucených magnetických karet..[]

0/0
19.3.2012 18:44

who_cares

Re: pro mě nejlepší by bylo

ad 2. nemusite. Pokud si dobre vzpominam, ja jsem si kupon koupil online a nahrat na kartu jde na vicemene kazde stanici metra z automatu.

ad 3. smysl by to melo pokud by to bylo dobrovolne a nebylo to predrazene.. prave diky bodu 2 to je pro nektere lidi pohodlnejsi nez chodit na urady

nejsou magneticke

0/0
19.3.2012 19:04

Zdravííím

Re: pro mě nejlepší by bylo

důležité pro mě je, že musím mít openkart, tedy musím na úřad již víckrát, online nic kupovat nechci a nebudu už vůbec tam nemám chut zadávat svý data, zasílat mailem,

 openkrat ukazuju často,ideální je když nesu syna cca 2 roky, v jedné ruce v druhé openkrat a nákup a snažím se, aby se mi ta druhá ruka neklepala, bo když se klepe rozsvítí se červené světlo, řešil jsem to papírovým kuponem, na pásmo jenže pak mudrci vymysleli že i když jedu ze zličína mimo prahu musím ukazovat openkrad i papírovej kupon na pásmo,

dřív jsem vytak doklady zasunul pohoda....jo pokrok on line nezastavíš...

0/0
19.3.2012 22:05

volic_plukovnik

Re: pro mě nejlepší by bylo

Jo, papírové kupony byly skvělé. Já se vždycky bavil na konci každého měsíce a čtvrtletí pozorováním front u okýnek DP :-)

0/0
19.3.2012 19:42

Zdravííím

Re: pro mě nejlepší by bylo

stejně jsem se bavil když jsem žádal o kartu a byl jsem asi 156 na řadě naštěstí tam byli docela hezký ženský.. a to nás obsluhovalo asi  dvacet úředníků   jak jsem procházel  magistrát v poslední době, tak odhaduji, že to řeší nyní i se zázemím cca 100 úředníků v pěknejch kancelářích na luxusném místě v centru..,

papírovej kupon jsem si koupil jednou za rok dostatečně dopředu frontu jsem nestál nikdy..

taky jsem se bavil těma frontama, na papírový a letos to bylo dobrý jak si  openkart museli pořizovat  důchodci co jezděj zadarmo...byli přede mnou asi 3 chudák referentka co musela vyslechnou, čemuž se nedivím...chtěl jsem si  jen dobít ... sem měl asi 18 metrů...

0/0
19.3.2012 22:13

dtx

Proč?

Existuje nějakej jinej důvod, než ukradení dalších peněz za výměny, proč se ta karta vyměňuje?

Přece ta karta může sloužit dokud ji nezničím, nebo dokud nebude potřeba skutečně výměna, např. kvůli novejm bezpečnostnim prvkům, pak bych to chápal.

+4/0
19.3.2012 18:34

who_cares

Re: Proč?

Fotka. Zejmena u mladsich lidi se za par let muze oblicej hodne zmenit.

0/0
19.3.2012 18:42

Občan svobodný

Re: Proč?

Do mého ksichtu je nějaké soukromé společnosti ...Rv

0/0
19.3.2012 19:08

who_cares

Re: Proč?

Pokud si koupite anonymni kartu tak ano. Jinak vas ksicht je vec verejna a pokud nenosite masku, tak vas denne natoci nekolik desitek kamer ;)

0/0
19.3.2012 19:21Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.