Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Lidičtí chtějí zarazit chystaný audioprojekt, prý zkresluje historii

Obyvatelé Lidic chtějí zastavit projekt Rozeznění, připravovaný k letošnímu 70. výročí vyhlazení obce. Návštěvníky mělo pietním místem provést takzvané audiodrama, které by přiblížilo atmosféru života v obci těsně před tragickým 10. červnem 1942. Nahrávka ale podle pamětníků události zkresluje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Josefkl

Je

až neuvěřitelné na čem se někteří lidé chtějí zviditelnit a na čem vyrejžovat nějaké peníze.Bohužel takoví lidi se ani nezastydí a brzo se vrhnou na něco podobně výnosného,třeba Terezín,Buchenwald a tak dále

0/0
5.6.2012 8:33

azazzelo

Tak to je síla - Němci dělají "pravdivý projekt" Lidice

Když se podíváte na partnery Sonosféry a Rozeznění zjistíte, že celý audioprojekt je česko-německá aktivita navázaná na česko-německý fond budoucnosti. Tedy projekt za česko-německé státní peníze. Navíc, autorce je 29 let a žije v Německu. Opravdová pamětnice. (Možná bude vědět, kdo byl Havel, když se koukne do učebnice ze základky.) Aneb nová mladá generace oblblá Landsmanšaftem a pohádkami o hodných českých Němcích má potřebu přepisovat českou historii v duchu pohledu českých Němců na historii Československa. Nyní si tato tlupa PR manipulátorů a přepisovačů české historie, dirigovaná "krajany" z Bavorska, vybrala Lidice.

Doufám, že konečně jasně zazní, jak české děti skákaly dobrovolně do plynu, aby zákeřně a se zlým podlým čecháčkovským úmyslem zdiskreditovaly české a říšské Němce, kteří jim 1942 přivezli především plno cukrovinek. :-/

+2/0
11.5.2012 6:55

Jan Havlicek

Re: Tak to je síla - Němci dělají

Dobrý den, projekt vzniká také v německé jazykové verzi, aby přiblížil tragický osud obyvatel lidic i návštěvníkům z Německa. Partnerství s vámi zmiňovanými subjekty je tedy více než logické a nemá pochopitelně jakýkoli vliv na obsahovou stránku.

Než budete vynášet unáhlené závěry o vyznění díla, zkuste se s ním prosím nejprve seznámit. Pak budeme za jakokoli zpětnou vazbu vděčni.

+1/0
11.5.2012 9:29

Kefalín3

Re: Tak to je síla - Němci dělají

AHa, zkreslování dějin už dělaj předposraně čecháčci sami, že? No na štěstí ne všichni...

0/0
11.5.2012 10:41

Jan Havlicek

Re: Tak to je síla - Němci dělají

A k čemu konkrétně máte výhrady?

+1/0
11.5.2012 11:32

2Mac7

Re: Tak to je síla - Němci dělají

Vy jste to již celé slyšel ( nebo četl?) ? A k jakému zkreslení a čeho tam tedy konkrétně došlo?

0/0
12.5.2012 12:29

azazzelo

Re: Tak to je síla - Němci dělají "pravdivý projekt" Lidice

Rád bych se s projektem seznámil, ale není jak. Nikde nejsou publikovány ukázky výsledné podoby.

Popravdě, nevím zda by bylo přínosné, chodit třeba po hřbitově a u každého náhrobku si poslechnout pár perliček ze života zesnulých. To podle mě k pietě nepatří a mělo by to být umístěno mimo pietní místo. Rozeznění až příliš připomíná dobrodružné počítačové hry či hru Geocaching. Což je absolutním popřením jakékoliv piety. "Hele tady bylo hřiště, a tady hospoda, a tady krmil Pepa Novák králíky... no to je psina. Co je to králík?" To má být životním zážitkem středoškoláků z návštěvy Lidic?

Na webu Rozeznění je popření piety uvedeno téměř jako účel projektu. Prý se téma Lidic zprofanovalo během komunistické totality a je dnes nevěrohodné. Lidice mají dostat "lidskou tvář". Přitom hlavním problémem Lidic za komunismu bylo protiněmecké memento. A na projekt přispěje 255 tis. Kč fond česko-německé budoucnosti, aby protiněmecké vyznění Lidic konečně zmizelo? To není novým přepisováním historie?

+1/0
12.5.2012 12:58

2Mac7

Re: Tak to je síla - Němci dělají

Autorce je 29, a co má být? Jakou roli hraje věk ? V podtstatě by už nikdy nemohlo vznbiknout žádné dílo třeba první světové ( o vzálenější historii ani nemluvím) a vlastně už ani o té druhé, protože kolik je dnes pamětníkům ( kdo byl tenkrát děckem, tak si zas tak moc nepamatuje) a jsou schopni něco takového stvořit? A že je projekt ( pokud je) za česko-německé státní peníze ? Na tom je špatrně co?

0/0
12.5.2012 12:28

azazzelo

Re: Tak to je síla - Němci dělají "pravdivý projekt" Lidice

Setkáváme se neustále s nacistickým revizionismem i se sudetoněmeckým revizionismem. Navíc při styku s německým prostředím hrozí ovlivnění německou mentalitou. Aneb fakta jsou zde považována za ověřená fakta, pokud jsou popsána a na takové popisy se lze odkazovat. Nezáleží příliš na hodnověrnosti takových popisů. Nositeli takového zmatení pojmů jsou zpravidla mladí nezkušení lidé, ať už pochodující proti Romům za DS nebo sepisující diplomky na německých univerzitách. Aktuálně vznikají nejhrůznější historická díla, plná záměrného přepisování historie, a jak KSČM upozorňuje, zpravidla vychází s přispěním grantů od státu nebo EU. Když vidím 29 let, okamžitě mi naskakuje tento stav věcí. Samotnou autorku a její dílo neznám.

Pod hlavičkou česko-německé budoucnosti dochází k revizím české historie ve prospěch českých Němců. Prospěch jednoho je vždy vyvážen škodou pro druhého. Proč by mělo být naším zájmem poškozovat budoucnost Čechů? A přesně k tomu dochází.

0/0
12.5.2012 13:32

porfyra1

Znásilněné Lidice

Ti, co přežili zběsilé řádění nacistických komand v noci z 9. na 10. června 1942, ti, co neměli nikdy ani možnost pochovat své zavražděné děti, otce, matky, ti, jejichž lidská tragédie byla desetiletí znásilňována poválečným komunistickým režimem, jsou opět znásilňováni. Jejich lidská tragédie má být zneužita k „učinění z Lidic místa smíření“ (slovy pana Tomáše Halíka) s potomky vrahů jejich nejdražších. Slovy Vás, pane Faltýnku: „ Tam, kde se fakty nemůžeme řídit, nemůžeme se o ně opřít, protože nejsou, tak tam pouští autorka volnou uzdu fantazii“, bylo řečeno vše. Na historickém pietním území se dopouštíte znásilňování historie. Jakým právem, za jakým účelem chcete mystifikovat návštěvníky kulturní památky Památníku Lidice? A hlavně, proč vyvíjíte tak urputnou snahu projekt dokončit, když jediní, kdo mají právo rozhodovat o tom, kým a jakým způsobem bude naloženo se vzpomínkami na jejich zavražděné blízké, jsou právě ti, kteří přežili? A ti váš projekt odmítají…

+1/0
10.5.2012 21:37

Jan Havlicek

Re: Znásilněné Lidice

Dobry den, chapu vase emoce. Domnivame se, ze fenomen lidicke tragedie je velkym mementem pro vsechny Cechy, nejen pro obyvatele obce. Navic pametnici neziji jen v Lidicich. Verim, ze se shodneme, ze imaginace neni mystifikace - to bychom museli ze zasady odmitnout veskera umelecka zpracovani historickych udalosti, a to je prece absurdni. Verte prosim, ze text vychazi z historickych podkladu, realii i vzpominek pametniku, jak je to jen mozne.

+1/0
11.5.2012 16:37

ranvier

Re: Znásilněné Lidice

Pane Havlíčku,

označovat lidickou tragédii fenoménem svědčí o dvou věcech:

buď používáte klišé aniž byste si byl vědom významu slova fenomén nebo, a to považuji, za příznačné pro lidi z okruhu pana Faltýnka, pro celý projekt a vaši PR medializaci projektu: stal se pro vás prostředkem vlastního zviditelnění, k čemuž využíváte dalších otřepaných frází o imaginaci. Imaginace Lidic jako poklidně žijící vesnice mezi 27.5.1942 - 3.6.1942 je obyčejným znásilněním reálií. Snažíte se vytvářet dojem, že lidičtí v té zvrácené době, kdy denně četli a poslouchali seznamy stovek zastřelených českých občanů jako odvetu za atentát na Heydricha, tlachali jakoby se nic takového okolo nich neodehrávalo. A to je prostá a nefalšovaná mystifikace lidí, kteří tu dobu neprožili. A tuto mystifikaci si ještě opovažujete relizovat na pietním místě, tedy v místech, kudy táhlo nefalšované nacistické zlo a je historickým územím s právem na historicky přesné zobrazení tragédie.

+1/0
12.5.2012 6:06

hafusak2

Tady se chce zjevně někdo zviditelnit

a namastit si kapsu. Osud Lidic byl natolik obludný, že jakékoliv akce tohoto druhu považuji za urážku památky těch mrtvých. RvRvRv

+1/0
10.5.2012 19:58

Jan Havlicek

Re: Tady se chce zjevně někdo zviditelnit

Dobrý den, projekt vznikal více než dva roky a samotné realizaci pcohopitelně předcházel důsledný a pečlivý sběr osobních vzpomínek, dokumentů a dalších materiálů. Pokud máte pocit, že jeho účelem má být nějaký finanční profit, zkuste nám možná poradit, jak by se toho dalo dosáhnout. Obávám se, že z vás mluví jen dohady bez znalosti faktů.

+1/0
11.5.2012 9:33

hafusak2

Re: Tady se chce zjevně někdo zviditelnit

Ze mě mluví hlavně to, že z Lidic pocházela rodina mé babičky. Tu zachránilo jen to, že před válkou už byla vdaná v Praze. Navíc když vidím všechny ty "nové přístupy k dějinám", "pohledy z jiných úhlů", "změny bývalých dogmat" a "potřebu se dívat na dějiny jinak, evropsky" - tak mě berou mizérie. Nedivte se proto mému odmítavému stanovisku. Navíc nevím o žádném ze současných umělců, který by takovou věc dokázal udělat důstojnou, objektivní, ne rektálně alpinistickou vůči jistým kruhům ze SRN i patřičně pietní. Růžový tank, Entropa a pod. by mohly být dostatečnou výstrahou před "novým pojetím".

+1/0
11.5.2012 18:18

Jan Havlicek

Re: Tady se chce zjevně někdo zviditelnit

Děkuji za Váš věcný příspěvek. Asi rozumím Vaší obavě, ale věřte prosím, že audiodrama rozhodně nemá ambice "měnit bývalá dogmata" nebo "dívat se na dějiny ze zásadně jiných úhlů", jak se mu kdovíproč podsouvá. "Rektální alipinismus" směrem k našemu západnímu sousedovi zde rozhodně nenajdete. Z mnoha scén mrazí i při poslechu v běžném prostředí, natožpak na území bývalé obce - při vědomí toho, co historické předlohy postav neodvratně potkalo.

Byl bych nesmírně rád, kdybyste si mohla udělat úsudek sám/sama. Jsme připraveni i na odmítnutí, nikdo se nezavděčí všem. "Odmítavá stanoviska" ovšem zemožňují, aby dílo takovou šanci vůbec mělo. Respektujeme

faktické připomínky, ale na druhou stranu, žádné umělecké dílo nemůže vznikat jako výraz

kolektivní vůle zahrnující protichůdné názory, představy, zkušenosti i vkus.

Kdybyste měl/a zájem, napište na kontakty uvedené na www.sonosfera.cz, rádi najdeme cestu, jak Vám audiodrama po jeho dokončení předvést.

0/0
11.5.2012 19:05

pakostič

jste nevděčníci

víte co to firmě promopro dalo práce? Takové ozvučení to není jen tak! A je pro Lidice vrcholně důležité!

0/0
10.5.2012 18:49

Jan Havlicek

Re: jste nevděčníci

Dobrý den, pro upřesnění: Audiodrama uslyšíte jen a pouze ve sluchátkách "chytrého" mobilního telefonu, který vám při kontemplativní procházce pietním územím přehraje konkrétní pasáž podle polohy, kde se právě nacházíte. Pietní území tedy nikdo nehodlá narušit jakýmkoli "ozvučením".

0/0
11.5.2012 16:28

porfyra2

Mě by teda zajímalo

jakou oporu v reáliích období heydrichiády v Lidicích má: "Například tu vyhrávala místní dechová kapela Ladislava Huříka, u velké lípy se scházeli mladí a bavili se."

To si asi paní Semotamová opravdu nenastudovala, že od 27.5. byl vyhlášen výjimečný stav v celém protektorátu a od 28.5. probíhaly denně stovky poprav českých lidí, jejichž jmenné seznamy byly vyvěšovány a čteny rozhlasem? Neskutečné.

0/0
10.5.2012 18:14

Jan Havlicek

Re: Mě by teda zajímalo

Dobry den, dekujeme za zajem. Audiodrama co nejvice vychazi z dobovych realii, tedy zadna vyhravajici dechova kapela se v nem neobjevi. Asi se shodneme, ze v tisnive dobe druhe heydrichiady by to pusobilo jako zjeveni z Marsu. Skutecne.

0/0
11.5.2012 19:23

Bivoj, biji Odstop a VeVerky

A kolik to sudetáky stálo ????

ten projekt , a kdo kolkk na tom trhl ze státního  .

Jaká je expertíza ÚSTR ???

0/0
10.5.2012 17:57

Jan Havlicek

Re: A kolik to sudetáky stálo ????

Dekuji za otazky. Dar SKS byl vrácen. Podrobne financni vyucovani bude k dispozici po dokonceni projektu. Expertiza USTR k jedne sporne postave audiodramatu prave probiha, a to z iniciativy autoru projektu.

0/0
11.5.2012 16:32

jenda3

Pietní místo by mělo zůstat pietní

a ne se stát turistickou atrakcí

+1/0
10.5.2012 15:57

Jan Havlicek

Re: Pietní místo by mělo zůstat pietní

Dobrý den, naprosto s vámi souhlasíme. Poslech do sluchátek je velmi intimní záležitostí, nikomu ji nevnucujeme a máme za to, že rozjímání na pietním území může přinést nový rozměr.

0/0
11.5.2012 9:37

Kefalín3

A máme tu nový výklad dějin...

V minulosti osvobodila Plzeň rudá armáda, teď se zase přemalovává historie Lidic...Rv

0/0
10.5.2012 15:19

Jan Havlicek

Re: A máme tu nový výklad dějin...

Vůbec nevím, o čem mluvíte. Můžete prosím upřesnit, jak se tedy podle Vás historie Lidic přemalovává?

Třeba pak najdeme bod, o kterém budeme schopni se bavit.

0/0
11.5.2012 19:28Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.