Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kvůli obnově pražského Mariánského sloupu musel sochař prodat dům

Příběh autorů repliky pražského mariánského sloupu je jak z knihy. Pracují na sloupu zdarma a navíc jeden z nich musel kvůli sloupu prodat i dům. Autoři repliky se totiž rozhodli, že sloup, který je již téměř hotový, hlavnímu městu darují. Na Staroměstském náměstí by mohl opět stát na podzim příštího roku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

azazzelo

Sloup vyjadřuje - Pražané jsou zrádci a na víře nesejde

Sloup byl postaven jako dík za vítězství katolíků nad protestanty. Švédové celou 30-letou válku deklarovali (ať už z taktických důvodů či z důvodů přesvědčení), že v Českých zemích osvobozují protestantská území. Poprvé protestantská Praha 1631 vojska vítala a sledovala lynčování katolíků. Valdštejn se dík tomu opět postavil do čela katolíků. Podruhé 1643 se již odmítla Praha Švédům podvolit a pouze sledovala obsazení českého území Švédy. 1648 nakonec katoličtí Pražané se Švédy bojovali. Aneb již zcela zaprodali víru svých předků a konvertovali ke katolictví. Pražané si spočítali ke komu je výhodnější se přidat. Majetky a živnosti byly přednější než víra. Víra, pravda, sebeúcta a hrdost šly stranou. (To je třeba oslavit sloupem.)

Od roku 1627 - nové zemské zřízení stanovilo: absolutismus ne stavovský stát, duchovenstvo má první postavení v zemském sněmu, katolictví je jediné povolené náboženství (protestanti musí odejít, poddaní musí konvertovat), němčina je nadřazena češtině.

+2/−1
14.7.2012 17:11

azazzelo

Re: Sloup vyjadřuje - Pražané jsou zrádci a na víře nesejde

Obnovené zemské zřízení vyšlo v němčině, český překlad nebyl nikdy dokončen. Pro Ferdinanda II. text připravovali arcibiskup pražský a biskup olomoucký.

Ve stavovském státě byla moc rozdělena mezi panovníka a sněm, v zemském sněmu zasedali zástupci šlechty (dělení na panstvo a rytířstvo), měšťanů a duchovenstva. Sněm volí panovníka. V novém zřízení je Česká koruna dědičná v habsburském rodě, stavy ztrácí právo volby panovníka. Nejvyšší moc soudní a zákonodárná přechází na panovníka. V zemském sněmu zasedá v prvé řadě katolické duchovenstvo, pak katolická šlechta, zástupcům měst je zachován jeden hlas. Mění se struktura šlechty a moc propříště ovládá jen několik nejbohatších rodů. Moc panovníka je delegována na prvního ministra, např. Lobkovice, Kounice...

Z toho je jasné, že podnikatelská sféra měst je potlačena. Nadále rozhoduje duchovenstvo s katolickou šlechtou. Převzetí moci a majetků po protestantské šlechtě je dokončeno.

0/0
15.7.2012 7:27

azazzelo

Re: Sloup vyjadřuje - Pražané jsou zrádci a na víře nesejde

Obnovu sloupu podporuje royalistické hnutí usilující o obnovu Českého království a změnu státního zřízení na parlamentní monarchii. Myšlenka zajímavá. Přesně v intencích zemského zřízení z roku 1627 - "lůze musí vládnout katolické duchovenstvo a katolická šlechta, lůza si sama vládnout neumí". (Je i zde na diskusi.) Což je dost silná výzva pro českou demokracii a Čechy, zda vůbec stojí o svá současná práva a svobody a umí se jich chopit. Ztratit je mohou velmi snadno.

Upřímná podpora věřících katolíků pro obnovu mariánského sloupu je zneužívána. Všechna shromáždění, modlitby a procesí mají fakticky na pozadí intriky a snahu přebarvit politické uspořádání u nás. Za obnovou sloupu tak nestojí víra a snaha o smíření, ale politika se snahou rozvracet opozici. Zřejmý důvod proč sloup neobnovovat.

0/0
15.7.2012 8:24

azazzelo

Ten sloup na Staroměstské náměstí nepatří

Funkce náměstí je dnes daná jinak. Sloup by překážel pohybu lidí jak při běžném provozu, tak při svátečních akcích a trzích. Zraněných turistů má Staroměstské nám. již víc než dost. Bylo by vhodné pro sloup vymyslet "oázu" zeleně a klidu a umístit ho na příhodné místo. Jenže obnovitelé sloupu ho musí mít tam, kde byl. Což je sobecké a zaujaté jednání, které má pouze mystickou symboliku, potvrdit absolutní moc katolické církve.

Při užívání sloupu k náboženským účelům přitom již v 19. století byli věřící rušeni dopravou a trhy. Nakonec byl v době shromáždění omezen provoz na náměstí. Pak zase věřícím vadilo, že v době kdy se katolíci modlí, přechází kolem Židé z Jozefova a hlasitě se baví. Tak byl v době shromáždění katolíků u sloupu zakázán vstup Židům na Staroměstské náměstí. Aneb kde se vzali první rasové zákony. Tohle chce v Praze někdo obnovovat? A neměl by spíš za to sedět na Pankráci?

+2/−1
14.7.2012 16:05

Nedos

nechapu

Pan prije na budku tim ze daruje ze sveho sloup mestu, kde se rozkradaji miliony snad v kazdej zakazce, kterou zadaji

0/0
14.7.2012 7:57

Lemuz ze Sudet

Zniceni Marianskeho sloupu...

se udajne zucastnila i studentka Milada Horakova.

+1/−1
14.7.2012 6:25

luban12

Jednu malou repliku už Praha má.

Jedná se o mariánský sloup, kteří věnovali v devadesátých letech Praze krajané z Ameriky. Sloup se nachází v areálu Strahovského kláštera Premonstrátů. Každá doba má své "Franty Šauery", dnes tu máme podobné nepochopené bohémy a vyniká z nich Týc, který se snaží zviditelnit a některým lidem svým chováním dokonce imponuje.;-(

+1/−1
13.7.2012 22:56

midlo

Čakovice, Kralupy nad Vltavou, Brandýs nad Labem, Liptákov

Ó svatá čtveřice měst! Slož se na sloup neotesaný velikána našeho milovaného, hodného pohledu Mistra Jana jediného!

0/0
13.7.2012 20:32

username

vůbec se nedivím

Thumbs up, vůbec se tomu sochaři nedivím, protože mít možnost udělat sochu, která bude následně budoucí století zdobit nejznámější a turisticky nejdůležitější české náměstí, to je opravdu něco, za co stojí dát i vlastní dům a roky života. Je to něco, čím se budou chlubit jeho děti, vnuci, pravnuci i pra pra pra ... A to je ostatně i cíl každého inteligentního jedince - zanechat něco pro budoucnost, udělat nějakou tu řádku v historii, aby se na vás mohlo vzpomínat.

+6/−1
13.7.2012 20:17

azazzelo

Re: vůbec se nedivím

Naši pradědové vytvořili svobodné Československo a svalili k tomu sloup "poroby českého národa". Jejich vnukové z toho udělali Česko, zaprodali ho (zpět) EU a 2,7 mil. vnoučat se patrně stydí za svou národnost (podle sčítání lidu 2011). Pravnuci pana sochaře možná budou na předka jednou hrdé, možná taky ne. Ale obnova sloupu je dalším hřebíčkem do rakve svéprávného a svobodného Českého státu. Nepřijde mi takovéto "zatloukání hřebíčků" jako vhodný cíl snažení inteligentních jedinců.

+1/−1
14.7.2012 16:15

ataknevim

"Sousoší andělů mohou být dodělána později..."

se píše ve zprávě o prováděné rekonstrukci. A asi jen málokdo ví, co ta sousoší představují: Celý sloup je vyjádření díků císaře Habsburka za konečné vítězství nad spojenci českých "pánů", potažmo drtivé většiny národa. Ale budiž. Prohráli to, prohráli. A Habsburk zvítězil. Ale ti andělé - postavy které  v bibli také bývají  nositeli boží zvěsti ! jsou na sloupu vyobrazeni s kopími jako nenávistní zabíjáci, vraždící kacíře - ďábly v personifikovaných, tedy lidských  podobách. Je to totalitně ideologický škvár, jak ho bez skrupulí v této zemi po staletí prosazovali především jezuité, ale i jiní  rekatolizační násilníci; a to si máme dnes nechat postavit na Staroměstském náměstí? Ještě dnes máme mít před očima postavy vražedné nenávisti? Nestačí zastáncům znovuobnovení mariánského sloupu, že právě to násilí, které představuje, náš národ uvedlo k bezuzdnému atheismu? To skutečně chtějí zatlouct hřebíček do rakve křesťanství v českých zemích?

+3/−1
13.7.2012 20:09

username

Re:

Ehm. Tak přesně kvůli takovým ... ten sloup byl zbořen. Zkuste si nejdřív o tom sloupu něco přečíst z nějakého důvěryhodnějšího zdroje - byl vztyčen na poděkování za úspěšnou obranu pražského souměstí před Švédy na podzim roku 1648. Poražení českých pánů bylo o generaci a dva vladaře dříve - 1620.

+3/−1
13.7.2012 20:22

username

Re:

ještě abych to upřesnil - samozřejmě když vrhli ve třicátých letech švédi a sasové do Prahy a začali to tu rabovat, tak se s nimi vrátili i někteří šlechtici, co po bílé hoře utekli. Následně byl požádán Valdštejn o pomoc, který Prahu osvobodil a čeští stavové pak se sasy uprchli (a došlo pak k dalším konfiskacím).

+2/−1
13.7.2012 20:29

Dr.Fe (2)

Re:

Nic to nemění na tom, že autor původního příspěvku hovoří pravdu. Ta symbolika je jasná, porážka švédů byla záminka.

+1/−1
13.7.2012 20:31

Dr.Fe (2)

Re:

Pokud by tuhle katolickou nabubřelou provokaci dotáhli do konce a sloup skutečně instalovali, tak pevně doufám, že se najde nějáký novodobý Sauer ......

+1/−1
13.7.2012 20:29

ČtenářXYZ

Re: ale prosim Vas, kde jste tuhle hloupost vycet?

U Vaclava Benese Trebizskeho? Ach, 300 let jsme upeli pod zlymi Habsburgy...nebo tak nejak, ze jo. Pritom bylo Rakousko to nejlepsi co se ceskymu narodu mohlo stat, nebot - jak vyvoj poslednich 90 let jasne dokazal - Cesi si vladnout neumi, nejsou statotvorny narod. Doufam ze sloup bude opet umisten a ze to snad i bude pocatek pristich lepsich casu v teto rozkradene zemi.

+2/−1
13.7.2012 20:33

překladatel do reality

Re: ale prosim Vas, kde jste tuhle hloupost vycet?

Rakousko to nejlepší :D Tady zase někdo vzhlíží k něčemu, o čehož podstatě nemá ani ponětí, že? Rozebrat do hloubky, jak trapně se mýlíte vy tu vydalo tak na 20 těchhle tisíciznakových příspěvků. Jen bych naťukl pár bodů: ekonomická aktivita katolických a protestantských zemí, vývoj ne/svobody venkovského obyvatelstva od 16. století v Habsburském soustátí vs. v severských zemích, Holandsku, severním Německu a Británii, vylidnění Zemí koruny české za trapných dynastických válek, zničení vzdělanostních center rekatolizací, ztráta Lužice a Slezska, nulová legitimita habsburské vlády od roku 1619 dále, zničení šlechtické elity, vytvoření "poddanského národa" - KDE myslíte, že ty kořeny těch vašich blábolů o vládě vlastně jsou?

0/0
13.7.2012 21:14

ČtenářXYZ

Re: "...Jen bych naťukl pár bodů..."

zatukejte si, ale na svy celo, takovouhle snusku blbosti jsem uz dlouho necetl. A jestli chcete tou Vasi otazkou "KDE jsou asi me koreny" naznacit mou blizkost k nacizmu, tak opak je pravdou. Jinak ovsem trvam stale na tom ze vyhlaseni samostatneho statu 1918 bylo tragicke rozhodnuti.

0/0
13.7.2012 22:35

TigerM

Re:

predkladatel ma pravdu. do r. 1618 byly zeme ceske koruny dnes bychom rekli vyspelejsi nez zeme katolicke a Rakousko nas sice ochranilo pred moznymi konflikty, ale jinak znicili celou ceskou elitu a od te doby jsme jiz nikdy nedosahli politickych uspechu, a ekonomicky nas behem obdobi Rakouska, dohnala polovina evropy,... i tu porazku od Prusu jsme prohrali diky temer nulovemu vyvoji po 150 letech... na pocatku 17 stol. se ceska spolecnost dostavala z feudalniho usporadani a habsburkove ho naopak upevnili...

Vznik CSR bych jako chybu nevnimal, chybou bylo naopak vyrazne oslabeni Uher a naopak temer zasne Nemecka alinkovani umelych hranic podle narodnosti, nemci v CSR se samozrejme tak citili jako v cizi zemi, ackoliv historicky v Ceskych zemich zili i pred Rakouskem...

0/0
14.7.2012 5:43

ataknevim

Rakousko nas sice ochranilo pred moznymi konflikty

Nevím, podle čeho tak soudíte, ale volba Habsburků za české hrále v roce 1526 se uskutečnila jenom a jenom na základě zodpovědné starosti českých pánů o osud Střední Evropy, do níž patřilo i Rakousko.  Tomuto úsilí předcházelo i politické snažení Jiříka z Poděbrad. Jednalo se o vytvoření jednotného obranného valu před tureckou invazí. /Palacký, Pekař, Masaryk/

0/0
14.7.2012 11:33

TigerM

Re: Rakousko nas sice ochranilo pred moznymi konflikty

Ano, tohle nepopiram, o tom vim... napsal jsem nepresne, ze se jedna o habsburky jako takove, minil jsem upevnovani moci katolicke cirkve u nas, coz se delo prave za habsburku a habsburske monarchie... to s sebou neslo i zastaveni vyvoje na nekolik desetileti...

0/0
15.7.2012 10:57

ataknevim

Re: ale prosim Vas, kde jste tuhle hloupost vycet?

Na soklu toho mariánského sloupu. Vy Třebízský, Vlastně Koniáši. To je věda, co? Vlastně je, nežvanit nesmysly, které jedna paní povídala. Pro mnohé ano. Omlouvám se Třebízskému

0/0
14.7.2012 11:36

Jan Gutbayer

Ambivalentní pocity

Samo o sobě silný příběh, ale věnovat něco tak zkorumpovanému městu, jako je Praha, to chce opravdu silné přesvědčení...

+1/−1
13.7.2012 19:52

kubíczech

A Hus?

A co ta příšernost s Husem, co hyzdí celé Staroměstské náměstí. Nedávno jsem byl na procházce noční Prahou a samozřejmě jsem se stavil na Staromáku, je to moc krásné náměstí, ale z té sochy Husa je mi na zvracení, vůbec se tam nehodí.

0/0
13.7.2012 19:50

lzw

Re: A Hus?

Právě proto že tam není Mariánský sloup, Husův pomník byl navržen aby doplnil náměstí, takže jeho křívka stoupá právě k chybějícímu sloupu.

0/0
13.7.2012 20:22

azazzelo

Re: A Hus?

Docela dobře vyjadřuje přínos Římskokatolické církve této zemi. Nenávist, rozpolcení, rozbroje, boj, zmar a mrtvé. Je to takový "!?", aneb "bylo to nutné?".

Jinak doporučuji nahlédnout na historii vzniku pomníku mistra Jana Husa. Karel Schwarzenberg se na Zemském sněmu při debatě o Husovi rozkřikl na Mladočechy, že je katolickým křižákem (zastupujícím katolické duchovenstvo a šlechtu) a bude s hrdostí v této zemi hubit husity až do skonání světa. To způsobilo pozdvižení, které vedlo k rozpadu katolické církve v Československu a jednalo se i o jejím zákazu jako protistátního živlu. Určitě to mělo i vliv na jednání komunistů v 50. letech. Je z toho tento pomník mistra Jana Husa, smetený sloup "poroby národa" a neoprávněné majetkové restituce, kdy katolíkům budou dnešní české děti platit dividendy až do smrti. Pak ať mi někdo něco povídá o upřímnosti a dobré vůli katolické církve a katolíků v Česku.

+1/−1
14.7.2012 17:51Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.