Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Člen komise nechtěl na noc odejít z volební místnosti, odvedla ho policie

Až za asistence policie opustil v pátek večer místopředseda volební komise volební místnost v Londýnské ulici v Praze 2. Padesátiletý muž nechtěl po jejím uzavření dobrovolně odejít. Policistům tvrdil, že měl obavy z manipulace s hlasy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Patrik Šebesta

nevím, nevím...

podle mne zde pochybil policista, protože volební komise je ve volební místnosti pánem... policista nemá žádný právní základ, aby vyzval člena komise k opuštění místnosti. Čtu volební zákon ze všech stran a v § 14e odst. 1 písm. a) a b)  je uvedeno "Okrsková volební komise

a) dbá o pořádek ve volební místnosti,

a b) zajišťuje hlasování a dozírá na jeho průběh...

Není důvod se dopustit přestupku - když někdo z komis enechce opustit volební místnost, tak asi nezbyde, aby tam zůstali všichni členové komise, nebo alespoň nadpoloviční většina komise.

Analogická situace je při střídání na obědě apod....

+4/0
20.10.2012 15:59

Hokki

Re: nevím, nevím...

Mám dojem, že máš pravdu slovo od slova. Jsem velmi zvědavý, čím podepře Ministerstvo vnitra ten názor, zmiňovaný v článku a jak to celé dopadne. Vyjádření mluvčího MV citovaná na tomto serveru i jinde jsou přinejmenším směšná a ukazují na, slušně řečeno, amatérský výklad paragrafů.

0/0
20.10.2012 16:47

ddtx

Re: nevím, nevím...

Pokud mel clen volebni komise duvodne podezreni, tak policista umoznil volebni manipulaci, a tudiz na Praze 2 zpusobil nutnost novych voleb, skoda ze volebni urny nehlidala policie az do rana, kdyz uz to neumoznuje volebni komisi. Takze pokud existuje podezreni , tak asi k manipulaci doslo

+1/0
20.10.2012 17:15

77surprises

Re: nevím, nevím...

No nic proti, ale pokud hlasování končí ve 22.OO a začíná druhý den v 8.00, tak tam mezi tím nemá komise co zajišťovat ani na co dozírat. Když se nehlasuje, tak ve volební místnosti nemá nikdo co dělat. Pokud jsou urny i dveře od místnosti zapečetěné, tak žádná manipulace nehrozí. Jinak souhlas s tím, že volby by mohly být jednodenní. Zejména u senátu, kde je účast kolem 20%, jsou dvoudenní volby fakt drahý luxus. Pak by taky nebylo potřeba podobné cvoky, co se chtějí zviditelnit, eskortovat policií:-)

+3/0
20.10.2012 17:22

Šerlok Homeless

Re: nevím, nevím...

Jenže jak chceš zajistit, aby se jednodenních voleb mohli zúčastnit všichni oprávnění voliči - včetně těch, kteří směnují v nepřetržitých provozech??

0/0
20.10.2012 17:25

petrajana

Jak to dělají ve světě ?:-))

0/0
20.10.2012 17:38

Patrik Šebesta

Re: Jak to dělají ve světě ?:-))

Jak kde, je to vidět na volbách do EU, které konají podle zvyklostí jednotlivých států. někdo volí už ve čtvrtek, někdo v pátek, někdo pátek a sobota a někdo soboa a neděle a někdo pouze neděle. Poslední místnosti v EU se zavírali v itálii v neděli (tuším) 23 hodin.

Teprve potom se mohl jít sčítat.

0/0
20.10.2012 18:17

Patrik Šebesta

Re: nevím, nevím...

ano, hlasování je v těchto časech, tj. kdy mohou voliči hlasovat. Zkus se zamyslet, podle tvého výkladu úderem 14.00 v sobotu tedy nemají členové v místnosti co dělat, musí jí opustit. Kdo potom bude sčítat hlasy? ;-D;-D

Napsal jsem to tam jasně, a ze zákona. Dokonce týž paragraf odst. 5 a 6 hovoří od kdy do kdy je členem volební komise... a jako člen má všechna práva člena volební komise, je úřední osobou.

Policista se mohl také dopustit hned několika trestných činů - paradoxně jednočinně zneužití pravomoci úřední osoby a útoku na úřední osobu. A k tomu ještě maření voleb a referenda...

0/0
20.10.2012 18:05

1000101111011011

Re: nevím, nevím...

Nic takového v jeho příspěvku nevidím. Naopak vidím zcela logické vysvětlení, protože v první den voleb se skutečně pouze hlasuje v určeném rozpětí hodin, pak se místnost uklidí, zabezpečí, komise tam nemá nadále co dělat. Druhý den po skončení voleb je prací komise sečíst hlasy a provést další úkony, takže tam co dělat mají, až opět do ukončení jejich práce.

.

Dle vašeho výkladu by si v noci volební komise mohla udělat přes noc mejdan, což je samozřejmě nesmysl. Komisaři tam nejsou proto, aby vyvíjeli jakoukoli samostatnou aktivitu nad rámec zákona. Jsou pouhým nástojem, který má odvést určitou práci v daném čase a rozsahu. Mimo to tam nemají co dělat.

0/0
20.10.2012 18:39

Patrik Šebesta

Re: nevím, nevím...

Ukažte mi, kde je v zákoně napsáno, že členové komise musí opustit místnost ve 22 hodin a ukažte mi, kde je tedy logicky napsáno, že to samé nemusí udělat ve 14.00 další den.

ten zákon je napsán mizerně... což mimochodem říkám už asi pět let, a není to jenom tento zákon, ale máme tady hned několik zákonů pro volby (obce, kraje, PSP/Senát, EU, prezident) a každé mají některé zcela nesmyslné odchylky, resp. úchylky.

Bezpečnost tam není řešena prakticky vůbec. V obecných ustanoveních je napsáno kdy začíná a kdy končí členství v komisi a není nikde psáno, že je povinen někdy odejít. Ba naopak, musí dělat povinnosti člena komise po celou dobu. Ten člen to sice vyhnal do absurdity, ale tato absurdita je zcela legitimní a legální. Zažil jsem (i jako člen komise i jako úředník zabezpečující volby z hlediska POU), že se i urny svážely, a to i přes názor MV, že to nelze. Nikde v zákoně není napsáno, že urna musí být po celou dobu ve volební místnosti.

Tedy, ne každá nelogická blbost je nelegální

0/0
20.10.2012 18:59

Patrik Šebesta

Re: nevím, nevím...

a budu-li se držet litery zákona, tak

§ 21 - Přerušení hlasování - (1) Po prvním dnu voleb zajistí okrsková volební komise a zvláštní okrsková volební komise zapečetění volební schránky, popřípadě přenosné volební schránky tak, aby do nich nebylo možné vkládat hlasovací lístky ani je vybírat a zabezpečí i ostatní volební dokumenty. Před zahájením hlasování druhého dne voleb zkontroluje okrsková volební komise a zvláštní okrsková volební komise neporušenost pečetí a sejme je.

.

Kde tam máte jakoukoliv zmínku o zapečetění místnosti ?

0/0
20.10.2012 19:02

Patrik Šebesta

Re: nevím, nevím...

a nelze to ani vykládat per analogiam, protože

§ 22 Ukončení hlasování - (1) Jakmile uplyne doba stanovená pro ukončení hlasování, uzavře se volební místnost....

.

všiměmě si polsedních dvou slov. Tedy ze systematického výkladu jesně vyplývá, že při přerušení hlasování (22-08 hod.) jsou zapečetěny urny a další lístky apod. A to právě z důvodu nemožnosti manipulace. O místnosti tam není zmínka. Veřejnost přístup nemá ke sčítání (viz § 23 cit zákona), ale klidně by mohly být urny cvelou noc všem na očích. A je to vcelku logické - viz oprávněnost kontroly voleb a referenda občanem dle mezinárodních úmluv...

0/0
20.10.2012 19:07

77surprises

Re: nevím, nevím...

Sčítání hlasů je další zákonná kompetence komise, ale přijde na řadu až druhý den ve 14.00. Pokud se nepletu, tak ten tyjátr, co se popisuje v článku se odehrál v noci z pátku na sobotu a se sčítáním neměl co dělat. Takže si pořád myslím, že od ukončení hlasování v pátek do zahájení hlasování v sobotu v 8.00 nemá komise ve volební místnosti co dělat, protože nezajišťuje hlasování, nedozírá na něj a samozřejmě ani nic nesčítá. Asi by bylo dobré uvědomit si, že volební komise je volební orgán a tudíž má dělat pouze to, co jí zákon při volbách ukládá. Nocování ve volební místnosti mezi hlasováním mezi úkoly volební komise nepatří - viz § 14e. Kromě toho je volební komise kolektivní orgán a o návrzích členů hlasuje. Pokud se hlasovalo (což v článku není), a návrh Mičulky na přespání ve volební místnosti neprošel, tak si měl Mičulka sbalit spacák a jít se vyspat domů;-).

0/0
20.10.2012 19:46

Patrik Šebesta

Re: nevím, nevím...

nemá smysl se opakovat - zjevně jste nečetl volební zákon, a pokud ano, tak jste jej naprosto nepochopil... holt v Plzni není dobrej oddíl ;-D;-D

0/0
20.10.2012 20:11

77surprises

Re: nevím, nevím...

S Plzní jste u mě fakt mimo, ale když Vám dojdou argumenty, tak je asi každý pokus dobrý, že??

0/0
20.10.2012 20:37

Šerlok Homeless

§ 20 Pořádek ve volební místnosti a jejím bezprostředním

okolí

Za pořádek ve volební místnosti a jejím bezprostředním okolí odpovídá předseda okrskové volební komise nebo předseda zvláštní okrskové volební komise. Jeho pokyny k zachování pořádku a důstojného průběhu hlasování jsou závazné pro všechny přítomné.

0/0
20.10.2012 17:22

Patrik Šebesta

Re: § 20 Pořádek ve volební místnosti a jejím bezprostředním

ano, zde jde ovšem o přenesení pravomocí vůči ostatním osobám protože volební komise je kolegiální orgán (viz správní řád). Člen komise nijak nerušil  pořádek (viz anal. § 47 až 50 zákona o přestupcích a obdoíbné trestné činy), jenom chtěl setrvat v místnosti, na což má právo...

0/0
20.10.2012 18:07

Patrik Šebesta

Re: § 20 Pořádek ve volební místnosti a jejím bezprostředním

jde o to, aby nemusela komise hlasovat v takovýchto případech, kdy někdo ruší pořádek, o tom, zda ruší nebo neruší a bude či nebude vykázán nebo přivolána policie apod. Obdobný přenos je uveden i ve správním řádu či dalších zákonech...

0/0
20.10.2012 18:13

Šerlok Homeless

§ 21 odst. 2

(2) Pokyny krajského úřadu a pověřeného obecního úřadu jsou, s výjimkou pokynů směřujících ke zjišťování výsledků hlasování, pro okrskovou volební komisi závazné. Při zjištění drobných nedostatků odstraní tyto předseda okrskové volební komise na pokyn krajského úřadu a pověřeného obecního úřadu na místě ihned. V případě zjištění závažných nedostatků dá krajský nebo pověřený obecní úřad pokyn k jejich odstranění okrskové volební komisi, která postupuje podle § 21.

0/0
20.10.2012 17:30

Patrik Šebesta

Re: § 21 odst. 2

Koukám umíte dobře vytrhávat z kontextu.

.

(1) Při hlasování a při sčítání hlasů ve volební místnosti členy okrskové volební komise může krajský nebo pověřený obecní úřad provést kontrolu na místě. Z provedené kontroly vyhotoví záznam, který je součástí volební dokumentace.

.

Pokyny se váží pouze na dobu hlasování a sčítání hlasů... doba mezi tím není vyřešena, tj. platí obecná úprava, kterou jsem již výše uvedl...

0/0
20.10.2012 18:10

tuskau

Re: nevím, nevím...

Předseda komise řekne jde se domů. A jde se domů. Co spekulujete?

0/0
20.10.2012 17:34

Patrik Šebesta

Re: nevím, nevím...

mno, to je samozřejmě blbost...

0/0
20.10.2012 18:10

ou_Jo

...a dali mu "dejchnout" ?

....musel být pod obraz, jinak to nelze pochopit (je mně známo, že při malém zájmu voličů si členové komisí krátí čas konzumací ) !! :-)

0/0
20.10.2012 15:27

Hokki

Re: ...a dali mu

Ty jsi ale vůl! Byl jsi vůbec někdy u voleb? Víš, že do komisí se členové především delegují? Jsou tedy zpravidla z různých stran, příp. volebních uskupení a kdyby se někdo napil, tak to ostatní okamžitě využijí ve svůj prospěch. Plácáš nesmysly a jsi úplně mimo.

+1/0
20.10.2012 16:18

MiroTR

Re: ...a dali mu

No, já mám zas zkušenost, že pokud jde o peníze, nebo o dobré pití, shodne se klidně TOPák s komunistou ! ;-D

0/0
20.10.2012 18:01

Patrik Šebesta

Re: ...a dali mu

Mno, v jedné komisi přišel delegovaný člen jedné strany pod vlivem. Stačil jeden telefon starosty straně, která tuto osobu jmenovala. Za hodinu se dostavila delegace z té strany, člena odvolala a jelikož neměli náhradníka napsaného na listině, tak navrhli, zda by mohl jiný člen strany být jmenován z moci úřední. Nikomu to nevadilo a bylo to košer.

0/0
20.10.2012 18:15

odborářský papaláš na golfu

Standa Křeček si zaslouží jakoukoliv podporu!

DOkonce i regulované nájemné si zaslouží! :-)R^

+2/0
20.10.2012 11:56

ModryGarfield

Re: Standa Křeček si zaslouží jakoukoliv podporu!

Podporuju jeho odchod do důchodu, konečně od něj bude pokoj. Na zpoždění v deregulaci nájemného má významný podíl. Dlouho mu to stačilo k podpoře, ale časy se mění.

Kromě toho jeho kandidatura na šestileté období do Senátu v 74 letech je nemístně optimistická.

0/0
21.10.2012 20:29

pivak2

Mel zapecetit urnu a byl by klid.

0/0
20.10.2012 11:52

biggles

Re: Mel zapecetit urnu a byl by klid.

urna i místnost samozřejmě zapečetěny být musí - jinak by se tam musely zopakovat volby. To stejné by se stalo, kdyby tam ten chytrolín opravdu zůstal - kdokoliv by kvůli tomu mohl volby zpochybnit.

0/0
20.10.2012 14:10

ddtx

Re: Mel zapecetit urnu a byl by klid.

ale neni problem urnu odpecetit a zase zapecetit a o tom to je,

0/0
20.10.2012 17:21

Gamehoror

Taky bych hádal že se s hlasy manipuluje

Jinak by to v plzni nemohla ODS vyhrát

+3/0
20.10.2012 11:39

p0rek

Re: Taky bych hádal že se s hlasy manipuluje

pane gamehoror, jste opravdu s takovými kecy trapný. Jako vždy, nepodložené urážky. Levičák jak hrom. Předvoj lidstva.

+7/0
20.10.2012 11:50

PASN

Člen volební komise

jen prověřil bdělost policie:-)

+2/0
20.10.2012 11:36

Patrik Šebesta

Re: Člen volební komise

vtipné na tom je, že policie byla bdělá a aktivní tam, kde podle mého neměla být ani bdělá a ani aktivní. Policista hlavně udělal pitomost, že si komisí nedal předložit volební zákon (musí být v každé volební místnosti), nenechal si stranami předložit argumenty a pokud by se v nich nevyznal, tak měl hlavně přivolat úředníka z POÚ, který za volby odpovědný a který podá relevantní stanovisko (tedy měl by to tak udělat).

nejvtipnější je, že ani policista neměl ve volební místnosti po skončení hlasování co dělat...;-)

0/0
20.10.2012 19:41

net.Xtreme se nevzdává

A jak je zajištěno, že se s hlasy nemanipuluje,

když tma nikdo není?

+1/0
20.10.2012 11:34

odborářský papaláš na golfu

Re: A jak je zajištěno, že se s hlasy nemanipuluje,

Poznat až světlo kdo je! :-)

+2/0
20.10.2012 11:57

biggles

Re: A jak je zajištěno, že se s hlasy nemanipuluje,

právě tím, že tam nikdo není...

+4/0
20.10.2012 14:22

Já, Claudius

V normální zemi

se volby konají v jeden den a pak nemůže zůstat urna bez dohledu.

+1/0
20.10.2012 11:25

Kefalín9

Re: V normální zemi

V normální zemi jdou lidi volit, a ne aby tam byla babka a půl psa...

+6/0
20.10.2012 11:27

žepré

Re: V normální zemi

Sakra, to jsou paradoxy... Aby byla nějaké země normální, očekával bych, že v ní žijí normální lidé... Ale normální lidi k volbám nechodí.... 8-o

0/0
20.10.2012 13:36

Šerlok Homeless

Re: V normální zemi

Normální lidi řeší to, co mají možnost řešit a tehdy, když to mají možnost řešit. Ostatní mají na (Y)(Y)(Y) řečí o politice, že ji nemají možnost ovlivnit a když tu možnost dostanou - tedy při volbách - tak k nim nejdou.

0/0
20.10.2012 17:35

žepré

Re: V normální zemi

Ta možnost ovlivňovat je jenom teoretická. Předpoklady pro to, která strana - kromě toho, že není per se zakázána - má sebemenší šanci získat víc hlasů než od rodinných příslušníků a kamarádů, ty jsou naprosto mimo působení voličů. Jinak řečeno: při večeři mám na výběr. Ale můžu si vybrat jenom mezi čočkou, fazolama a hrachem, pokud su extrémista, můžu zvolit sóju. Aj, to su svobodné!

0/0
21.10.2012 23:54

ddtx

Re: V normální zemi

V normalnich zemich si kandidati nekupuji hlasy poukazkama na 300kc jako v usti, nebo slosovatelnejma kuponama na kafe jako napr Grulich, ten se prohne az to kafe bude kupovat

0/0
20.10.2012 17:24

Kefalín9

Situaci konkrétně neznám, nicméně...

Pamatujete na broukožrouta Kremličku?8-o Nééé, s hlasy se nemanipuluje, nééé...Rv

0/0
20.10.2012 11:24

Absa

že

prý měl obavy z manipulace a přitom chtěl sám manipulovat :-)

+2/0
20.10.2012 11:23

Kefalín9

Re: že

I to je možné.:-)

0/0
20.10.2012 11:24

Absa

Re: že

ani trochu by mě to nepřekvapilo

0/0
20.10.2012 11:31

pettyo

Protikorupční...

...aktivista? Michálek je kariérní úředník a žádný aktivista.

+2/0
20.10.2012 10:44

vencadoa

Mě se líbí...

jak se komunisté mezi sebou mydlí a předvádí,kdo je větší blb!;-D

+4/0
20.10.2012 10:41Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.