Diskuze

VIDEO: Dříve tu těžili písek na hrnce. Brzy se Prosecké podzemí otevře

Praha 9 do dvou let zpřístupní prosecké podzemí, do kterého nelze vstoupit od roku 1999. Do míst, kde se do druhé světové války těžil jemný písek, budou lidé chodit s průvodcem na skoro kilometrovou trasu. Městská část nyní dokončuje první fázi plánů - vyhlídkovou terasu s návštěvnickým centrem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Věc: Fakta kolem záměru zpřístupnit podzemní prostory přírodní památky

Prosecké skály - podklad pro jednání Zastupitelstva dne 24.11.2015

Kolem roku 2000 začaly vycházet v měsíčku Devítka, regionálním i celostátním tisku pod různými názvy články o uvažovaném zpřístupnění proseckého podzemí veřejnosti ( např.: „Proč chráníme Prosecké skály“, „Nejlepší ochranou je dohled veřejnosti“, „Prosecké podzemí skrývá labyrint chodeb“ apod.). Objevovala se i řada úvah na řešení vstupu do podzemí, žádný konkrétní návrh však veřejnosti předložen nebyl.

Dne 9. 10. 2000 vydal stavební úřad MČ P9 pod č.j. OV V-2537/00 rozhodnutí o NAŘÍZENÍ ZABEZPEČOVACÍCH PRACÍ (havarijní výměr), který byl odůvodněn „nutností zajištění stabilizace území mezi ulicemi Na Vyhlídce a Na Rozhraní (ochranné pásmo PP), a to na základě požadavků vlastníků pozemků v tomto území na zástavbu rodinnými domy". Na zabezpečovací práce - tedy na zabezpečení stability stávajících i uvažovaných staveb soukromých osob v ochranném pásmu PP bylo z prostředků MČ P9 v létech 2000-2003 vynaloženo více jak 7,6 mil. Kč (tuto částku uvádí v záznamu o výsledku šetření odbor stížností a mimořádných kontrol MHMP).

V r. 2003 provedla ČIŽP šetření a ve svém rozhodnutí uvedla, že stavba (na základě havarijního výměru) byla prováděna bez nezbytného souhlasu příslušného orgánu ochrany přírody a také v rozporu s rozhodnutím „Nařízení zabezpečovacích prací“ (např. šachta měla být vyhloubena do hloubky 8 m, vyhloubena však byla do hloubky 14 m) . Společnosti Pragis, a.s., která prováděla zabezpečovací práce, byla uložena pokuta a veškerá další činnost v podzemí byla

zastavena. V souvislosti s uvedenou stavbou se vyskytuje i řada dalších anomálií. Např. vstupní šachta byla původně vybudována na pozemku MČ P9 (parc. č. 117/18, k.ú. Prosek). Tento pozemek však v r. 2003 MČ P9 prodala a dnes se hovoří o vybudování nové šachty s tím, že původně vybudovaná šachta se nachází na cizím pozemku.

Celý text mohu redakci zaslat.

2 2
možnosti

P66a77v57e14l 49Š40m19í21d

27. 3. 2016 11:19

Samozřejmě. Co bylo staletí volně přístupné a dokonce i relativně bezpečné, zazdíme, ohradíme a budeme vybírat vstupné. Neplacená zábava a dobrodružství nesmí ve svobodném existovat! V žívotě nezapomenu na hňupa, který si dal řetízek přes vyhlídku na Macochu a vybíral pět korun za pohled přes zábradlí. Myslím brácha starosty...Raději stáhněte Foglara z veřejných knihoven. Jeho Rychlé šípy takové výpravy pořádaly běžně a bez dozoru dospělých a zdarma. To je nebezpečný návod.

7 0
možnosti

To není nic divného, když se někomu něco stane, tak bude mít problém ten, komu to patří nebo to spravuje. Takže se všechno musí buď zavřít nebo udělat bezpečnější. Až to nikdo nebude řešit a nikomu nepřijde zvláštní, že se občas děti ztratí, tak se bude moci chodit všude :-).

1 3
možnosti