Diskuze

Jeli načerno a teď dluží tisíce. Lidí s exekucí v Praze přibývá

Osm procent Pražanů je v exekuci. Navíc dluží obyvatelé metropole nejvyšší částky. Své dluhy řeší pozdě, někdy se o nich ale ani nedozví. Problém může vzniknout už třeba kvůli jedné jízdě načerno.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Díky našim zákonům se člověk může stát dlužníkem, aniž by cokoliv dlužil.

V roce 2004 mi ukradli doklady. V roce 2006 jel někdo v Ostravě načerno a prokázal se tou mojí kradenou občankou. Prý mi posílali dopis na adresu z té občanky, tam jsem ale již nebydlel, takže se jim to vrátilo. Přestože OP byl nahlášen jako odcizený, což si mohou na webu ověřit, podal na mě DP žalobu a soud mi v roce 2008 poslal nějaké rozhodnutí samosoudce, že mám zaplatit asi 7000 Kč. Samozřejmě to poslali zase na tu starou adresu, přestože soud by snad měl mít možnost si novou adresu dohledat, při změně bydliště se na úřadu uvádí stará i nová adresa. A protože podle našich zákonů, pokud si do 5 dnů dopis nevyzvednu, považuje se za doručený, a protože pokud se proti tomu soudnímu příkazu do 14 dnů od doručení neodvolám, nabívá platnosti a odvolání není možné, stal jsem se dlužníkem. Zajímavé, že soud moji novou adresu zjistit nedokázal, ale exekutor ano. Vtrhli k nám domů když byla doma jen manželka a děti, vrazili jí papír že včetně poplatku exekutorům dlužím 14 tisíc a zabavili půl roku starou plasmu která stála 37 tisíc. Obrátil jsem se na právníka a dostalo se mi rady, že nezbývá než zaplatit. To se mi nezdálo, obrátil jsem je na jiného právníka, ale ten potvrdil názor toho prvního. mezi tím exekutoři prodali tu TV za 11 tisíc, takže jsem musel doplatit ještě 3 tisíce. Takže 37 tisíc TV, 3 tisíce doplatek, 2 x 2 tisíce právník, celkem mě to tedy 44 tisíc a spoustu nervů jen proto, že soud není povinen si dohledat aktuální adresu, že nedoručený dopis se považuje za doručený a že proti soudnímu příkazu není odvolání pokud prošvihnete těch 14 dnů. Tolik k tomu, jak se člověk snadno dostane do křížku s exekutorem...

1 0
možnosti

J90i32ř17í 21M58a50c33e27k

19. 4. 2017 8:56

Toto je především ostuda soudů a exekutorů, že vymáhají dlužné částky až po mnoha letech. A rovněž ostuda zákonodárců, že nestavili kratší promlčecí dobu, aby se to řešilo svižně a lidé se nezatěžovali zbytečnými a nemravnými úroky (zvláště v době, kdy skutečné úrokové sazby jsou skoro na nule).

1 0
možnosti

Promlčecí doba je v pořádku. Klidně by mohla být i delší... Problém je v chybně nastaveném vypočítávání poplatků z prodlení. To v současnosti nahrává podvodníkům, vydřiduchům a podobně podlým existencím. V čele takových stojí poplatky na zdravotní a sociální spolu s dopravními podniky napříč celou zemí... Platby z prodlení se mají počítat až od chvíle, kdy se věřitel o svou pohledávku řádně přihlásí... A ne jak to funguje dnes. malý dluh někde v tichosti hnije a odpočívá a těsně před promlčením se najednou věřitel přihlásí(a jsou mu k jeho osobnímu obohacení dopočítané úroky z prodlení i za mnoho let).

Tohle neférové jednání by se mělo zatrhnout co nejdřív... Kdyby se úroky počítaly až od chvíle, kdy se dlužník o svoje peníze řádně přihlásí, vypadalo by to v naší zemi úplně jinak.

1 0
možnosti

Problém je, když někoho chytili na falešné/ztracené doklady a pokutu vymáhají po nesprávném člověku.

Ale nevidím důvod nějak litovat ty, kteří si za to mohou sami. Pokud vás chytil revizor, tak o pokutě víte a máte i doklad o jejím zaplacení(tedy, když zaplatíte)

3 0
možnosti

P49e41t69r 74K17m40í26n40e82k

18. 4. 2017 19:36

Když pomineme to, že nikdo lidi nenutí jezdit načerno, tak když už to někdo udělá a chytěj ho, má možnost pokutu zaplatit na místě. Pokud nemá peníze, může zaplatit následně, do určité doby snad i s nižší přirážkou. Potom ho dopravní podnik vyzve dopisem k zaplacení. Pokud dlužník nereaguje, dopravní podnik předá dluh svému advokátovi, který dlužníkovi zašle předžalobní výzvu k zaplacení dluhu. Když se nic neděje, advokát podá žalobu. Dlužník dostane od soudu platební rozkaz, v případě nedoručení se mu zašle žaloba a předvolá se k jednání. Při jednání se může bránit, když ne, vydá se rozsudek pro zmeškání. Rozsudek o tom, že má zaplatit, se zašle dlužníkovi. Když dlužník ani potom dluh neuhradí, předá se dluh exekutorovi k vymáhání. Celé to kolečko trvá minimálně půl roku, spíš i delší dobu. Během té doby může dlužník kdykoliv svůj dluh uhradit. Spousta lidí se zastává dlužníků a nadává na systém a exekutory, že si účtujou za nic několik tisíc odměny, ale ruku na srdce, není spíš chyba v dlužníkovi, že to nechal zajít tak daleko, když měl nespočet možností se k dluhu postavit jako chlap a uhradit ho?

6 3
možnosti

Hypoteticky: A co dluh za dítě? Nebo třeba když se mezitím člověk přestěhuje, v případě žen i třeba změní příjmení... Soudy se v této zemi skutečně vůbec neobtěžují aktualizovat kontakty. A to ani v případech, kdy jim je onen člověk osobně doručí nebo písemně oznámí. I když má doklad o tom, že jej soud vědomě kontaktoval na chybnou adresu, přesto musí případný dluh uhradit(i s penále za to, že nezareagoval včas).

1 0
možnosti

... kazdy strujce sveho stesti sam ...

1 0
možnosti

pologramoti z Prahy :-P

100 000/kus - Zonky, Rychlá půjčka a Houstone, to byla jízda ;-D

0 0
možnosti