Diskuze

Tuny odpadků zmizely ze sadu Třešňovka, nyní opět láká na čerstvé ovoce

V současnosti Praha spravuje čtyřicítku sadů, mezi nimi i jeden v Hrdlořezích. V obnoveném sadu Třešňovka právě dozrávají třešně na stovkách stromů. Další mladé dřeviny, které zde zahradníci loni vysázeli, ponesou až v příštích letech
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

„od devadesátých let zůstaly neudržované úplně“

Nebylo by možné dohledat a zveřejnit, který úředník měl za to zodpovědnost? Vždycky mě fascinuje, když v souvislosti se státním / městským / obecním majetkem vidím formulace „se nechalo“, „se neudržovalo“ a podobně. Jakoby to byla nějaká mimovolná samozřejmost a nikoli nekompetentnost člověka, který svojí neschopností nechal situaci zajít do stavu, k jehož řešení byly zapotřebí čtyři miliony.

2 0
možnosti

Nehledejte v tom zázraky.

Mnoho sadů v Praze se přestalo udržovat někdy v osmdesátých letech min. století, kdy se staly produkčně nerentabilní. Tenkrát takové plochy spravovaly myslím Státní statky Prahy. A položte si otázku - kdo z vás by udržoval to co nepřináší zik?

Mnoho takových sadů bylo určeno v postupné zalesnění - přirozenou obnovou a nebo výsadbou.

Okolo roku 2000 ale v Praze se vytvořila potřeba zachovat ovocné sady z mnoha důvodů. Jednak jako památku na dřívější využívání krajiny (mnoho sadů byly dříve venkov), jednak jako zachování zajímavého biotopu v městském prostředí, protože ovocné stromy jsou domovem mnoha organismů, které v parcích obtížně přežívají, jako cenný estetický prvek, protože ovocné sady v městském prostoru mají výjimečnou hodnotu a také město se snaží svoje pozemky udržovat. Nicméně - ne vše jde hned - prioritou byly parky, lesy a postupně se přichází k sadům. A pokud vím, sady Praha začala dávat do nějakého přijatelného stavu už před rokem 2000.

Takže si myslím, že moc kritiky , že to někdo rozhodl k chátrání si dnes úředníci Praze nezaslouží. Prosadit obnovu sadů v městě jako je Praha asi bylo dost obtížné, protože všeobecný názor je, že taková veřejná zeleň do velkoměsta moc nepatří. naštěstí se to již změnilo a ovocné sady začíná veřejnost vnímat jako cenné rekreační zázemí města.

Naopak - byl jsem několikrát svědkem, že lidi za to, že Praha obnovuje ovocné sady, vysazuje nové aleje apod., jsou rádi a úředníkům vzkazují, aby v této práci pokračovali, protože pro ně ovocné stromy jsou v Praze potěšením.

3 0
možnosti

Super počin. Jednu dobu jsem pravidelně jezdil kolem a na ten zpustlý sad byl hodně smutný pohled. Jeho obnovu bych tehdy nečekal. Maximálně tak likvidaci a zastavění bytovými domy.

0 0
možnosti