Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letecký den připomněl 100. výročí vzletu prvního letadla s motorem auta

  19:12aktualizováno  19:12
Na sedm tisíc lidí zavítalo v sobotu na letiště mladoboleslavského Aeroklubu, kde se konal už 9. ročník Dobového leteckého dne. Ten letos připomenul 100 let od prvního vzletu letadla Metoda Vlacha, který v Mladé Boleslavi postavil první české letadlo poháněné automobilovým motorem.

Dobový letecký den v Mladé Boleslavi - přílet letounu Avenger | foto: Yan Renelt, MF DNES

Diváci měli možnost vidět stroje od počátku letectví až po současnost. Vedle jedenácti replik historických letadel Nadačního fondu letadla Metoda Vlacha z období 1909 až 1942 tu byly k vidění i moderní stíhačky JAS 39 Gripen či celá řada originálů z německé skupiny German Historie Flight. K nejzajímavějším letounům patřil třímotorový JU 52 z francouzského La Ferté Alais.

Fotogalerie

Mezi významné hosty patřily pak letouny Boeing Stearman, Fieseler Storch a Cessna 195 z německé skupiny German Historic Flight, která sdružuje majitele historických letadel z celého Německa.

Lidé ale mohli vidět i řadu dalších zajímavých letadel. Byl mezi nimi například trojplošník Fokker DR1, který používala německá armáda za první světové války. Dalším byla třeba obávaná japonská stíhačka Zero z druhé světové války nebo letoun Avenger, v němž létal v Tichomoří bývalý americký prezident George Bush starší.

Dobovou atmosféru doladily historické větroně Krajánek a Orlík tažené ve dvojvleku za dnes již historickým Brigadýrem s motorem Dorris a také letouny Aero 45 a nově postavená Tatra 101. Z místního Aeroklubu se na leteckém dnu představila vicemistryně světa v plachtění Dana Nováková.

Metoděj Vlach

Letošní akce byla zároveň vzpomínkou na průkopníka českého letectví Metoděje Vlacha (1887 - 1957), který právě v Mladé Boleslavi postavil na začátku minulého století jako první Čech letadlo vlastní konstrukce, dal do něj motor z automobilu Laurin a Klement a sám v něm i letěl. Replika tohoto stroje vzlétla na závěr akce.

Návštěvníky akce čekala také tříhodinová akrobatická show, během které mohli porovnat pomalé letouny z let 1909 až 1912 s moderními bojovými stíhačkami. Své umění tu představili i členové akrobatického týmu The Flying Bulls. Sportovní letouny od třicátých let až po současnost ukázaly divákům obrovský pokrok v letecké technice.

V bojové scénce z první světové války se poté představila celá řada historických replik letadel a také početný vojenský kompars v dobových kostýmech. Došlo dokonce i na střelbu na letouny a pyrotechnické efekty.

Závěr leteckého dne pak patřil parašutistům a jejich skupinovému seskoku. Celou akci zakončil společný start skupiny horkovzdušných balonů, ve kterých mohli diváci absolvovat vyhlídkový let.

Jinak úspěšnou akci zakalila odpoledne nepříjemná nehoda. Jeden z historických ultralightů začal po pádu hořet. Pilot a pasažér byli lehce zraněni. Hasiči oheň zlikvidovali za několik minut. Škoda je podle odhadů 50 tisíc korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Najdete na iDNES.cz