Dobříš šetří přírodu. Kladno je na tom hůř, ukázalo měření

  9:47aktualizováno  9:47
Města po celé republice si mohou nechat změřit, jaký mají dopad na přírodu. Ve Středočeském kraji toho zatím využila jen dvě. Dobříš je podle výsledků ekologicky šetrné město. Kladno je na tom hůř, má velmi málo zeleně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kladno a Dobříš vyprodukují více odpadu a spotřebují více energie než Praha. Tedy alespoň v přepočtu na jednoho obyvatele. Došla k tomu organizace pro udržitelný rozvoj Timur, která na zakázku může takzvanou ekostopu měst přesně změřit.

Dopad na přírodu může částečně vyrovnat množství zeleně ve městě neboli jeho biokapacita. Té má ale například Kladno málo. Timur tak spočítal, že Kladno překračuje svoji biokapacitu šestadvacetkrát.

Složitou problematiku vysvětluje Viktor Třebický z Timuru, jehož pracovníci měsíce shromažďovali dokumenty potřebné k výpočtu: "Takzvaná ekologická stopa odráží, kolik obyvatelé a firmy ve městě za rok spotřebovali zdrojů a kolik přitom vytvořili odpadů."

To se však musí srovnávat především s jeho biokapacitou, tedy s plochami zeleně, luk, pastvin, zahrad a orné půdy na území města. Právě toho je v Kladně málo, proto město výrazně překračuje svou biokapacitu. Třebický však upozorňuje, že žádné město se do své biokapacity nevejde.

Kladno se přitom dlouhodobě snaží nepříznivý trend zvrátit. Některé faktory jsou ale podle primátora Dana Jiránka dány historicky.

"Je to například množství továren, bez kterých by se naše město nikdy takto nerozvinulo. Přesto se snažíme na jedné straně šetřit energiemi nebo využívat alternativní zdroje, zateplujeme budovy, a na druhé straně zvětšujeme plochy zeleně. Například platíme Lesům ČR, aby určitou část lesů kolem města nevedly jako hospodářské," popsal Jiránek.

Dobříš dopadla lépe

O něco lépe dopadla Dobříš. Spotřebu energií a množství odpadů má sice podobné jako Kladno, ale má mnohem více zeleně na jednoho obyvatele. Znamená to, že přírodní potenciál Dobříše je příznivý.

V porovnání s ostatními městy se jedná o nejlepší výsledek. Ekologická stopa, kterou Dobříš v přírodě zanechává, překračuje biokapacitu "jen" 2,4krát.

"Jsme s výsledkem spokojeni. Je to podle nás díky ekologické osvětě mezi občany. Učíme je, jak třídit odpad, nebo je nabádáme, aby více chodili pěšky. Také jsme založili ekoporadnu," řekla projektová manažerka Dobříše Kristýna Weigertová.

Ale i pro Dobříš z výsledků plyne ponaučení. "Největší díl na zasahování do přírody Dobříše má spotřeba a výstavba, celých čtyřicet procent. Doporučuji snížit novou výstavbu na orné půdě," poradil Třebický.

Kladno a Dobříš jsou jediná města v kraji, která si zatím nechala svou ekologickou stopu změřit, přestože to zatím bylo v rámci grantu zdarma.

Pomáhá třídění odpadů i cesta pěšky

Snížení dopadů na přírodu mohou pomoci i občané. Třeba tím, že budou poctivě třídit odpad nebo půjdou do práce pěšky či pojedou na kole.

Ekostopu si může spočítat kdokoliv také sám za sebe. Stačí vyplnit dotazník na www.hraozemi.cz. Program se bude ptát třeba na to, jak jezdíte do zaměstnání, čím topíte nebo co jíte.

Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...

Další z rubriky

Průsak vody na Bořislavce řeší policie jako obecné ohrožení z nedbalosti

Kvůli průsaku vody do stanice metra A Bořislavka nejezdí metro mezi Náměstím...

Pražská policie zahájila trestní řízení kvůli nedělnímu průsaku vody do stanice metra A Bořislavka, spatřuje v něm...

Nový pražský primátor by měl být stmelovač a ne aktivista, myslí si politici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Do konce týdne se má rozhodnout, kdo stane v čele metropole. Politici zkušení v řízení Prahy doporučují, aby nový...

Po nehodě na Benešovsku zemřel řidič, dvě děti se vážně zranily

Tragická dopravní nehoda se stala v pátek kolem půl jedenácté dopoledne na...

U Vlašimi na Benešovsku narazilo po 15. hodině osobní auto do stromu. Řidič po nehodě zemřel. Dvě vážně zraněné děti...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz