Dokončení oprav Karlova mostu se odkládá. Místo v červnu skončí až v říjnu

  9:35aktualizováno  9:35
Lidé se budou na Karlově mostě mačkat spolu s lešením a dělníky déle. Původně měla být druhá fáze rekonstrukce, při které je opravován povrch mostu a zábradlí, hotová na konci června. Termín dokončení druhé etapy rekonstrukce je ale posunut na 30. října.

Oprava Karlova mostu začala po velkých povodních v roce 2002, kdy velká voda poničila dva pilíře. Největší rozpory mezi odborníky vyvolala druhá etapa rekonstrukce, kdy se pracovalo na obnovení mostovky a zábradlí. Právě tahle část měla být už více než měsíc hotová.

Třetí etapa odložena

Třetí a zároveň finální rekonstrukce Karlova mostu je zatím odložená. Národní památkový ústav chce, aby oprava pláště, pilířů a věží probíhala postupnou výměnou dosluhujících kamenů.

Magistrát hlavního města plánuje vyhlásit výběrové řízení na firmu, která za ni bude odpovídat. A nejspíš už to nebude SMP, která velela druhé fázi oprav.

Národnímu památkovému ústavu se teprve 30. června podařilo získat posouzení záměru na opravu posledního nezrekonstruovaného bloku od restaurátora Jiřího Novotného z Fakulty restaurátorství pardubické vysoké školy.

"Půl roku trvalo výběrové řízení a předkládání návrhů na obnovu parapetního zábradlí v poli XI A. Rekonstrukce se ujal restaurátor Jiří Novotný a na konci června předložil svůj záměr," vysvětlil průtahy dokončení prací na Karlově mostě ředitel firmy SMP Martin Doksanský.

Na posouzení záměru měl Národní památkový ústav měsíc a podle informací Martina Doksanského začali restaurátoři pracovat na Karlově mostě teprve tento týden.

Více estetiky a původních materiálů

Restaurátoři by měli k opravě mostu přistupovat jinak než stavební firma, která má rekonstrukci na starosti. Práce by se měly odlišit hlavně důrazem na estetiku a zachování původního materiálu v co největší možné míře. "Jako restaurátor kladu důraz především na památkové a estetické aspekty, nejen na stavební a konstrukční," řekl Novotný.

"Dokumentace k úpravám posledního úseku označovaného jako XI A byla zpracovaná pečlivě a jeho rekonstrukce bude v restaurátorském režimu," dodala mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. "Důležitá je hlavně autentičnost povrchu, co nejmenší výměna jednotlivých kamenů, a snažíme se o kultivované ošetření povrchů," pokračuje Novotný.

Na úpravu bloku se restaurátoři chystají použít také vyřazené kameny, které jsou v současné době uskladněné v depozitáři na Šutce.

Rozdíl nikdo nepozná

Restaurátor Novotný tvrdí, že na první pohled nebude rozdíl mezi jeho prací a prací stavební firmy poznat. "Snažíme se uchovat jednotu mostu. Nemělo by být při běžném pohledu vidět, že tu pracovalo dvěma odlišnými způsoby," tvrdí Novotný.

Rekonstrukce v režii restaurátorů nebude mít vliv ani na funkčnost mostu. Z toho hlediska je nejdůležitější kvalitní hydroizolace, která zabrání prosakování dešťové vody do konstrukce mostu. S tím však "šetrnější" práce nemá nic společného.

Kromě posledního neopraveného bloku XI A se odborníci na restaurování zapojí také do obnovy bloků blíže ke Starému Městu. "Tady chceme spolupracovat s dělníky, kteří už v tomto úseku pracují," doplnil Novotný.

Na poslední úpravy před předáním stavby má čas i firma SMP. "My ještě zároveň s posledními opravami, které dělají restaurátoři, odstraňujeme poslední nedostatky a k 30. říjnu by měla být rekonstrukce dokončená a k předání," doplnil Doksanský.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...V Praze se už jedná o vládě bez ANO, magistrát je bez komunistů a ČSSD

V Praze se ještě v noci začalo jednat o nové koalici pro pražský magistrát. Šéf...

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostane ČSSD a KSČM. Sociální demokraté měli po minulých volbách...

Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Vítěze a poraženého v Praze dělí dvě křesla, v opozici mohou skončit oba

Rozdělení křesel na pražském magistrátu po komunálních volbách 2018

Rozdělení 65členného pražského zastupitelstva naznačuje pestrost i křehkost, jako může mít budoucí magistrátní koalice....

Další z rubriky

V Praze 12 se dohodli na koalici, starostou bude asi Adamec z Pirátů

Zasedani celostatniho fora Piratske strany

Starostou Prahy 12 bude pravděpodobně Jan Adamec z Pirátů. Jejich zastupitelský klub v neděli se Změnou pro Prahu 12 a...

Kouzlo první republiky středočeských budov odhalí výstava

Prvorepublikové koupaliště ve Mšeně

V souvislosti s výročím 100 let samostatného státu připravil Národní památkový ústav výstavu Architektura ve službách...

VIDEO: Řidičů MHD je nedostatek. V Praze řídí autobus už i Srb

Autobus pražské MHD řídí už i Srb Vladan Martinovič.

Dopravci se potýkají s nedostatkem řidičů. V kampaních už se snaží cílit i na ženy, které jsme dříve vídali za volantem...

Najdete na iDNES.cz