Vstupní brána zábavního parku Eden, který měl být pražskou obdobou vídeňského

Vstupní brána zábavního parku Eden, který měl být pražskou obdobou vídeňského Prateru. | foto: Praha 10

Ďolíček, Eden i vyhoštění z Milovic. Vršovice jsou městem už 110 let

  • 5
Přesně před 110 lety, tedy 2. března 1902, vydal císař František Josef I. výnos, kterým povýšil Vršovice na město. V ten samý rok vznikl také znak Vršovic, který radnice Prahy 10 používá i dnes. Vůbec první záznam o Vršovicích pak pochází z roku 1088, zmíněny jsou v zakládací listině Vyšehradské kapituly.

Název obce Vršovice se často odvozuje od jména rodu Vršovců, které nechali vyvraždit vládnoucí Přemyslovci. Jméno ale bývá také spojováno s vršemi, do kterých místní lidé lovili ryby.

Vršovice v průběhu staletí změnily hned několikrát majitele. Například v roce 1556 je získal Kašpar Granovský z Granova, který byl sekretářem Ferdinanda I. Mezi majiteli byli také Šternberkové, Paarové nebo hrabě Buquoy. Na městys byly povýšeny v roce 1885.

Pověstné zlaté časy zažila obec poté, kdy ji v roce 1797 koupil Jakub z Wimmerů, který tu podporoval rozvoj manufaktury, založil sad a vinici a podporoval i kulturu. Wimmer byl zároveň majitelem i sousedních Nuslí a nedalekých Záběhlic.

O dvacet let poté, co byly Vršovice povýšeny na město, se v roce 1922 připojily společně s dalšími šestatřiceti obcemi k Praze (o připojení čtěte zde). 

Staly se součástí nově vytvořeného obvodu Praha XIII. Součástí obvodu byly také Strašnice, Záběhlice, Hostivař a Roztyly. Do Prahy 10 "spadly" Vršovice při novém rozdělování hlavního města v roce 1960.

Svou úlohu sehrál při povýšení Vršovic na město také místní Sokol. Vůbec prvním starostou se totiž tehdy stal Václav Drobný, který byl nadšeným Sokolem a českým vlastencem.

Mimo jiné, Sokol se ve Vršovicích těšil velké popularitě a zájem o něj byl takový, že nejdříve musela být v roce 1877 dostavěna první sokolovna. Předtím cvičili ve školní tělocvičně, ale i ta byla malá, stejně jako následně první sokolovna. V roce 1933 proto byla otevřena nová a větší, která stojí ve Vršovicích dodnes.

Slavia a Bohemians už patří nedílně k Vršovicím

Nedílnou součástí Vršovic byl také zábavní park Eden. Ten měl být pražskou obdobou vídeňského Prateru. Byly tu stánky, malé laguny a celá řada restaurací.

Na jeho místě dnes stojí fotbalový stadion Slavie, kterému nikdo neřekne jinak než... Eden. Slavia se postupem času stala společně s Bohemians tradičními vršovickými kluby, přestože při svém vzniku ve Vršovicích nesídlila.

Zajímavou kapitolou vývoje Vršovic je jejich osídlení. V současnosti mají necelých čtyřicet tisíc obyvatel. Ještě v roce 1840 tu ale žilo jen devět set obyvatel.

Největší rozmach zažily v 50. letech 20. století. To vznikly domy mezi Edenem a dnešním Kubánským náměstím. Do domů byli sestěhováni obyvatelé středočeských Milovic, kteří museli opustit své původní domovy. Další nárůst obyvatel nastal v 70. letech po výstavbě sídliště podél Vršovické.