Fanoušci Bohemians 1905 proti likvidaci Ďolíčku bojují dlouhodobě. Ilustrační foto

Fanoušci Bohemians 1905 proti likvidaci Ďolíčku bojují dlouhodobě. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček, MAFRA

Ďolíček má šanci přežít. Praha 10 si jeho záchranu dala jako cíl

  • 2
Vedení radnice Prahy 10 se rozhodlo, že zachrání vršovický Ďolíček, tedy fotbalový stadion Bohemians 1905. Jeho záchranu si dala rada městské části do programového prohlášení. V Praze jsou ale ještě další významné stadiony a sportoviště, která chátrají a hrozí jim zbourání. Mezi nimi třeba Štvanice.

Do vršovického Ďolíčku se možná znovu vrátí klokani. Radnice desáté městské části totiž chce tradiční stadion pražské Bohemky zachránit. Nejdříve však musí lukrativní pozemky koupit.

Stadionu ve Vršovicích dnes dokonce hrozí, že bude zbourán. To ovšem nechce dopustit radnice Prahy 10. Alespoň to vyplývá z programového prohlášení, které ve středu městská část zveřejnila. Radní naopak chtějí lukrativní pozemky pod hřištěm získat a slavný Ďolíček zachránit.

Stadion Bohemians 1905 v Ďolíčku.

"Schválené programové prohlášení je však jen začátek, následovat musí konkrétní kroky pro záchranu Ďolíčku. Jedním z prvních bude jednání s majiteli stadionu," uvedl zastupitel Petr Vozobule (Desítka pro domácí).

Vzácné jsou tribuny fotbalových stadionů

V metropoli je ale celá řada zajímavých sportovních areálů, které zasluhují pozornost památkářů. Například některé fotbalové stadiony mají podle odborníků své architektonické kvality, které by se měly uchovat. "Dřevěné tribuny na Viktorce Žižkov a Bohemians mají svou atmosféru," řekl historik architektury Zdeněk Lukeš.

Nejistá budoucnost zatím čeká Masarykův stadion na Strahově, který je mezi Pražany znám spíše jako "spartakiádní stadion". Ten je stejně jako Štvanice národní kulturní památkou, ale podle Lukeše není důvod, aby se zachoval celý. Najít využití pro tak rozsáhlý areál, aniž by ztratil svou současnou podobu, je totiž prakticky nemožné.

Strahovský stadion v Praze.

"Strahovský stadion už nikdy nebude sloužit původnímu účelu -masovým cvičením s návštěvou několika stovek tisíc diváků," uvedl Lukeš s tím, že by zachoval pouze nejstarší část ze třicátých let, která je charakteristická svou cihelnou fasádou. Jedná se tedy hlavně o dvě věže, které jsou v rozích stadionu, a část původní tribuny. Současné betonové ochozy, postavené až po druhé světové válce, by se měly podle něj zbourat.

V minulosti vzniklo mnoho architektonických návrhů, které řešily možné využití lokality. Na vrcholu pražského kopce měl například stát velký atletický stadion nebo i nová rezidenční čtvrť s bytovými domy. Zatím však magistrát o ničem konkrétním nerozhodl.

Odstrašující přiklad Štvanice

Katastrofální stav oblíbeného kluziště na pražském ostrově způsobil podle památkářů hlavně dlouhodobý nezájem vlastníka.

Zchátralá dřevěná střecha byla postavena nad ledovou plochou až po mistrovství světa v roce 1959, proto není součástí historicky cenného funkcionalistického areálu s restaurací.

Chátrající zimní stadion na Štvanici.

S tím souhlasí i Lukeš, který by ošklivou dřevěnou boudu zboural a vrátil stadionu původní podobu - tedy otevřené kluziště s celoročním provozem. Tomuto řešení se nebrání ani památkáři.

"Naším cílem není tyto stavby konzervovat v podobě, kterou získaly během desetiletí, ale najít pro ně nové využití a přitom zachovat nejcennější prvky," uvedl ředitel pražského památkového ústavu Michael Zachař.

PAMÁTKOVĚ CHRÁNĚNÁ SPORTOVIŠTĚ

Stadiony
Masarykův stadion Strahov, Vaníčkova ulice, Praha 6
Zimní stadion Štvanice ostrov Štvanice, Praha 7

Sokolovny
Zapomínat by se nemělo ani na celou řadu historických tělocvičen v objektech Sokola. Mnohé z nich jsou již nyní kulturními památkami, které slouží i nadále svému původnímu účelu, tedy ke sportovnímu vyžití. Seznam sokoloven:

Holešovice, Strojnická, Praha 7
Hostivař, U Branek, Praha 15
Karlín, Malého, Praha 8
Libeň, Zenklova, Praha 8
Nové Město, Sokolská, Praha 2
Vinohrady, Polská, Praha 2
Žižkov, Koněvova, Praha 3

Další chráněná sportoviště
Loděnice Českého Yacht Klubu Podolské nábřeží, Praha 4

Zdroj: Národní památkový ústav