Přivolaní záchranáři už miminku nepomohli. Ilustrační snímek

Přivolaní záchranáři už miminku nepomohli. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Smrt dítěte po domácím porodu nikdo nezavinil, prokázala pitva

  • 168
Novorozenec nezemřel po domácím porodu v Roztokách u Prahy kvůli cizímu zavinění. Potvrdilo to policejní vyšetřování i nařízená pitva. Úterní neštěstí, k němuž došlo několik hodin po plánovém porodu, nedokázali odvrátit ani přivolaní záchranáři.

„Provedeným šetřením a nařízenou soudní pitvou nebylo zjištěno cizí zavinění. Rovněž volba místa porodu neměla vliv na náhlé úmrtí novorozence,“ informovala mluvčí pražské policie Jana Dětská.

Domácí porody jsou podle zákona legální a mají nemálo hlasitých zastánců. Jejich odpůrců je však zjevně mnohem více a v kritice porodů doma si často neberou servítky. Je mezi nimi velká část porodníků a lékařů.

I po tragických událostech, jakou je ta v Roztokách, obhajuje porody doma prezidentka Unie porodních asistentek UNIPA Ivana Königsmarková. Dodává ovšem, že podrobnosti případu z Roztok nezná.

„Porod doma je stejně bezpečný jako porod v nemocnici. Musí se však jednat o plánovaný porod se specialistou, přičemž se u rodičky nesmí vyskytovat žádné rizikové faktory,“ řekla ve středu Königsmarková. Mezi takové problémy řadí obtíže během těhotenství, různá onemocnění a vícenásobné těhotenství.

Ano, v nemocnici je stres

UNIPA prosazuje přirozený porod bez jakýchkoli umělých zásahů a porodnicím vytýká, že matky a nakonec i novorozence zatěžují administrativními komplikacemi a stresem, který vytváří nemocniční prostředí.

Milan Robek, porodní asistent a chirurg, uznává, že v nemocnicích mohou být matky ve větším stresu, nemusí tam na ně být dost času a místa, a dokonce se může stát, že budou ležet na jiném oddělení než jejich dítě.

Asistovat u domácího porodu by se však bál. Za nezbytné považuje zázemí a vybavení, které mají porodnice. „Přístroje v nemocnici mohou selhat a nikdo si toho nevšimne, na druhou stranu tam ale pro každý případ jsou,“ říká Robek.

Ředitel středočeské zdravotnické záchranné služby Martin Houdek porody doma zcela odmítá. Přirovnává je k době kamenné.

„Domácí porod je hazard se životem človíčka, který se nemůže bránit. V dnešní době je to neadekvátní riziko,“ uvedl.

Šéf záchranářů mluví o zastáncích domácích porodů jako o pseudoodbornících. Myslí si, že by měli být za domácí porody postihováni.

„Porodní asistentky přece musí porodní rizika znát. V nemocnici se šance dítěte přežít zvýší o stovky řádů. Když nastane překotný porod, musí být rodička na sále za čtyři minuty,“ říká Houdek.

Současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček domácí porody příliš neschvaluje. „Ideu domácích porodů nepodporuji, je to zbytečné riziko pro matku i dítě,“ řekl.

Na rozdíl od svého předchůdce Leoše Hegera však podporuje opětovné zřízení komise porodních asistentek. Ta by měla vytvořit pravidla pro jejich další vzdělávání. Rodičky by tak získaly možnost rodit v nemocnici s porodní „bábou“, kterou si samy vyberou. V praxi by tak asistentky několik týdnů docházely do nemocnice na školení, kde by pak mohly rodit děti.