Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domov Permon byl jako vězení, říkají tři jeho někdejší obyvatelé

  19:57aktualizováno  19:57
V Permonu, v domově pro děti-cizince ve Vestci na Příbramsku, panoval nepořádek, násilí a neshody. To tvrdí několik jeho bývalých obyvatel, se kterými mluvila MF DNES. Ombudsman Pavel Varvařovský vydal o ústavu v úterý rozsáhlou kritickou zprávu. Ředitel Permonu tvrdí, že jde o cílenou likvidaci.

Dětský domov Permon ve Vestci – Hříměždicích u Příbrami | foto: DDC.cz

Tři kluci, tři země, tři odlišné příběhy. Spojil je domov Permon, kde chlapci nějaký čas žili a jenž nyní čelí ostré kritice ombudsmana za špatnou péči o děti.

MF DNES bývalé obyvatele Permonu kontaktovala, aby se dozvěděla, jak na ústav vzpomínají. Jejich výpovědi dokládají zejména nejvíce kritizovaný fakt, že v domově vedle sebe žijí děti s výchovnými problémy a děti traumatizované, které potřebují zcela jinou péči. Žádný z oslovených se nechtěl fotit ani uvést celé jméno.

Fotogalerie

Dvacetiletý, tichý a introvertní B. pochází z chudé africké země, nechvalně proslulé zaměstnáváním dětských otroků. V Česku se ocitl po dlouhém putování po Evropě. Zatkla ho cizinecká policie a na rok, než dosáhl dospělosti, umístila do Permonu. Česky mluví špatně, za dva roky v Česku velký pokrok neudělal.

"Nejvíce mi vadilo, že tam byl nepořádek a že se někteří spolubydlící chovali násilnicky," popisuje lámanou češtinou. "Taky jsme byli zavření v jedné společenské místnosti a nemohli navštěvovat ani africké holky v druhé budově. U nás se jí oběd dohromady a holky nám chtěly o víkendu uvařit africké jídlo," říká B., který domov opustil v osmnácti. Nyní si našel práci v McDonald’s.

Jako bych byl ve vězení, říká o Permonu mladík z Konga

E. z Konga má o poznání víc proříznutou pusu a česky mluví o dost lépe než B. Syn opozičního politika svou vlast opustil z politických důvodů a momentálně se snaží o to, aby mu v České republice uznali konžskou maturitu. Chce totiž na vysokou.

"V Permonu jsem si našel kamarády. Vadily mi konflikty s některými spolubydlícími, plné sprostých slov a násilí. Ven jsme mohli jen ve skupině nebo s vychovatelem," vzpomíná E., který strávil v domově dva roky.

I když si E. na leccos stěžoval vedoucí domova Rohrbachové, nikdy prý nesplnila, co slíbila. "Všechno povoloval ředitel Hudec. Toho jsme ale moc nevídali." Na Permon vzpomíná E. jako na vězení. Nyní se živí jako hlídač.

Rok strávil v Permonu také devatenáctiletý V. z Ukrajiny. Česky mluví perfektně, jeho rodina žije v jižních Čechách už deset let.

Do ústavu se dostal kvůli vlastní hlouposti, jak sám přiznává. "Utíkal jsem z domova a chtěl bydlet u přítelkyně," popisuje zkroušeně. Jeho matce došla trpělivost a nechala ho hledat. Nakonec skončil v Permonu s dětmi, kterým nerozuměl ani slovo.

"Když jsem zlobil, dali mě na izolaci. To mě tak naštvalo, že jsem pokaždé po propuštění z izolace zdrhal domů," vzpomíná. "Hodně záleželo na vychovateli. Některý s námi jel na výlet a bavil se s námi. Jiný si nás nevšímal a nepustil nás ani na krok," uzavírá V.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Vichřice skácela obří stožáry s dráty velmi vysokého napětí na Rakovnicku

Na Rakovnicku popadaly tři sloupy vysokého napětí, další tři byly poškozeny....

Vichřice u Krušovic na Rakovnicku v noci skácela nebo deformovala šest příhradových stožárů velmi vysokého napětí 110...

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz