Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Břevnovský domov seniorů je rok po dostavění prázdný, chybí nábytek

  20:30aktualizováno  20:30
Na Břevnově v Praze 6 už rok stojí prázdný domov pro seniory, nikdo v něm nebydlí. Není totiž uvnitř vybavený, protože se jeden z uchazečů o zakázku odvolal. Vyřešit situaci bude trvat ještě minimálně půl roku.

Nový domov seniorů na Břevnově. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Sluneční paprsky prostupovaly číškami se šampaňským a rozesmátí politici se hřáli nejenom v jarním slunci, ale i na vlnách přízně shromážděného davu zejména starších lidí.

Bylo 23. března roku 2010 a Pavel Bém, tehdejší primátor, spolu s Tomášem Chalupou, tehdejším starostou Prahy 6, zrovna poklepali na základní kámen nového domova pro seniory jménem Eliška.

"Ukončení stavby v ulici Za Kajetánkou na Břevnově a předání do užívání proběhne v první polovině roku 2011," psal bývalý starosta a současný ministr životního prostředí Chalupa na svém webu.

Senioři ubytovaní v nevyhovujícím a dle Chalupy "technicky i morálně zastaralém" domě v Šolínově ulici, kteří se měli do novostavby přestěhovat, se již nemohli dočkat.

Od té chvíle uběhly tři roky a stále se nikdo nestěhuje. A to i přesto, že domov Eliška už je postavený téměř rok.

"Kolaudační souhlas s užíváním stavby byl vydán 19. prosince 2011," vysvětlila mluvčí magistrátu Tereza Králová. Právě hlavní město je totiž zřizovatelem a současně investorem domova.

Na co se tedy čeká? "Ano, objekt je stavebně dokončen. Na jeho vybavení bylo vypsáno výběrové řízení, které ještě nebylo ukončeno, protože se jeden z uchazečů o zakázku odvolal," napsala Králová.

Výběrové řízení skončí na začátku příštího roku

Zkrátka, dům stojí, ale není v něm nábytek. Jaká firma a proč se proti výběrovému řízení odvolala, Praha odmítla komentovat.

"Za magistrát věc řeší advokátní kancelář, dokud nebude rozhodnutí, nebudeme se k tomu vyjadřovat," uvedla Králová.

Eva Kalhousová, ředitelka dvou domovů seniorů v Praze 6, pod který Eliška spadá, neskrývá rozmrzelost.

"Jenom čekáme, až nám město objekt předá, a byli bychom rádi, aby se tak stalo co nejdříve. Nejlepší by asi bylo výběrové řízení zrušit. Dům si vybavíme sami a rychleji," řekla ředitelka.

Naděje, že se konečně domov otevře relativně brzy, existuje. "Záleží to na ukončení výběrového řízení a podepsání smlouvy s dodavatelem. V této chvíli lze říci jen orientačně, že by Domov Eliška mohl být kompletně hotov ve 2. čtvrtletí 2013," podotkla Králová.

Do té doby se na pestrobarevný dům mohou lidé jen koukat. Ani senioři, kteří by se do něho v budoucnu rádi nastěhovali, nemají možnost o místo požádat. "Zatím se mohou hlásit k nám, do domovů v Šolínově a Thákurově ulici," řekla Kalhousová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Najdete na iDNES.cz