Obyvatelé jsou již na trhliny zvyklí. Začaly se tvořit hned poté, co se v roce...

Obyvatelé jsou již na trhliny zvyklí. Začaly se tvořit hned poté, co se v roce 2003 do nových bytů nastěhovali. | foto:  František Vlček, MAFRA

Lidé z domů s vadnou statikou oddalují podpírání stropů, zlobí se na úřad

  • 88
Praskliny ve zdech, výzvy od stavebního úřadu ve schránkách a dlouhé diskuse před domovními dveřmi. Tak to nyní vypadá v pěti domech v ulici Nad Okrouhlíkem v pražské Libni, které mají potíže se statikou. Majitelům bylo nařízeno podepřít stropy, místo toho ale hledají podporu u právníků.

Teprve dvanáct let staré stavby mají, jak minulý týden informovala MF DNES, špatnou statiku a stavební úřad proto před dvěma týdny nařídil majitelům, aby speciálními podpěrami vyztužili stropy. Obyvatelům jde totiž o zdraví. Tento týden vypršela lhůta, dokdy měla většina lidí práce provést.

„Stavební úřad nám dal lhůtu patnáct dní, abychom stropy podepřeli. To je naprosto šibeniční. Nevím tu o nikom, kdo by tyto požadavky splnil,“ řekl MF DNES na místě majitel jednoho z bytů Pavel, který nechtěl uveřejnit celé své jméno.

Vlastníci nemovitostí se podle něj dohodli, že se nebudou k situaci vyjadřovat. Nechtějí totiž podle svých slov „vířit vody“. Prozradili však, že se aktuálně radí s právníky o tom, jak se proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolat.

Stavební úřad Prahy 8 je od doby, kdy nařídil vlastníkům bytů podepřít stropy, pod ostrou palbou kritiky. Stojí proti němu celkem 314 majitelů bytů a také další obyvatelé, kteří v nich žijí. Všichni si stěžují na již zmíněnou patnáctidenní lhůtu. Chtějí, aby ji úředníci prodloužili.

„O tom, že mají domy problémy se statikou, se ví léta. Ale ve chvíli, kdy se o tom dozví stavební úřad, tak se to najednou musí řešit okamžitě. To vážně nechápu,“ vztekala se před jedním z domů obyvatelka Eva Havlová. Za jejími zády se táhla dlouhá prasklina. „To nic není. U výtahu je mnohem větší,“ konstatovala.

Poslední šance pro obyvatele

Stavební úřad zatím své rozhodnutí měnit nehodlá. „Víme, že je to šibeniční termín, ale ono i to samotné riziko je šibeniční. Kvůli špatné statice je ohroženo zdraví lidí,“ vysvětluje vedoucí Odboru územního rozvoje a výstavby Pavel Kryštof.

Patnáctidenní lhůta není podle něj pro všechny obyvatele stejná. Pro jednotlivé majitele začíná běžet ve chvíli, kdy převezmou výzvu od úřadu. A tu se dosud nepodařilo doručit všem. Úředníci chtějí alespoň částečně vyjít lidem z pěti domů projektu Galerie nad Vltavou vstříc a vyčkávají zatím s kontrolami. Ty zahájí až ve chvíli, kdy požadovaná lhůta, dokdy je třeba stropy podepřít, vyprší úplně všem.

Galerie nad Vltavou

  • Počátky potíží se datují už k samotné výstavbě pěti domů v ulici Nad Okrouhlíkem. Statici totiž při svých výpočtech udělali chybu. Společnost Metrostav Development, nástupce společnosti Metrostav Investment, která pět bytových domů v Libni vybudovala, chtěla situaci napravit a domy kompletně opravit. K tomu však potřebovala souhlas od všech majitelů bytů v jednotlivých domech. Ty se jí nepodařilo sehnat, a proto se obrátila na stavební úřad.
  • Společnost nabídla lidem, že od nich byty odkoupí za stejnou cenu, za kterou si je v roce 2003 kupovali. V případě, že by byli ochotni se svého bytu vzdát všichni vlastníci v domě, pak by jim firma zaplatila 120 procent z kupní ceny. Většina lidí se však svého bytu vzdát nechce. Řada obyvatel argumentuje tím, že ceny bytů za posledních dvanáct let vzrostly. Navíc se někteří zavázali k hypotéce, takže pro ně kupní cena ještě narostla. Aktuálně je možné začít s přípravami celkové rekonstrukce dvou domů z pěti.

Pokud ani poté vlastníci nemovitostí speciální podpěry ve svých bytech nenainstalují, může nechat úřad byty vyklidit, případně nosné konstrukce do jednotlivých pokojů umístit na vlastní náklady a poté peníze od majitelů vymáhat.

Lidé z ulice Nad Okrouhlíkem stále doufají, že stavební úřad nakonec své rozhodnutí zmírní. Stavební úřad si totiž objednal ještě jeden nezávislý posudek.

„Obrátili jsme se na Kloknerův ústav. Pokud by z jeho posudku vyplynulo, že například stačí podepřít jednotlivé domy pouze v suterénu, okamžitě bychom naše rozhodnutí přehodnotili,“ vysvětluje Kryštof.

Podle informací MF DNES je však tato varianta spíše nepravděpodobná. Ve chvíli, kdy by Kloknerův ústav prohlásil, že je bezpečné podepřít pouze suterén pěti budov, za toto řešení by následně i odpovídal.

Problematickou situaci chce dlouhodobě vyřešit společnost Metrostav Development, která za projektem stojí. Protože se jí ale nedařilo získat nutný souhlas ke kompletní opravě od všech majitelů domů, obrátila se nedávno na zmiňovaný stavební úřad. Tím se část zodpovědnosti přenesla na úředníky. Proto nařídili okamžitě podepřít stropy. Nyní čekají na vyjádření ústavu.

I kdyby se nakonec lidem podařilo vyhnout se instalaci speciálních sloupů v bytech, do budoucna musí stejně dojít ke kompletní opravě všech pěti staveb. Práce na jednom domě zaberou asi osm týdnů a po tuto dobu budou muset lidé bydlet jinde. Aby však mohly práce začít, musí s nimi v každém domě souhlasit všichni vlastníci.

„S 210 ze 314 majitelů už jsme se dohodli na finální opravě. U dvou domů z pěti jsme se dohodli se všemi vlastníky, takže mohou začít přípravné práce,“ dodal ředitel Metrostavu Development Jiří Procházka.