Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Selhávající statika vyžene lidi z bytů, za odškodné pojedou na hory

  19:47aktualizováno  19:47
Obyvatelé pěti domů se špatnou statikou v pražské Libni se budou muset na dva měsíce vystěhovat. S rekonstrukcí prvních dvou budov začne stavební firma nejspíš v březnu. U zbylých třech staveb úpravy blokují někteří vlastníci bytů, kteří se nechtějí po dobu oprav vystěhovat.

Pětici libeňských bytových domů Galerie nad Vltavou postavila v roce 2003 společnost Metrostav Investment. | foto:  František Vlček, MAFRA

Přestože jsou budovy v ulici Nad Okrouhlíkem teprve třináct let staré, mají špatnou statiku. A jak MF DNES jako první informovala v říjnu loňského roku, je třeba je opravit.

Fotogalerie

„Dostali jsme dvě možnosti. Buď budeme po dobu oprav bydlet v nedalekém dvouhvězdičkovém hotelu, nebo dostaneme za každý den mimo domov odškodné. Zvolili jsme druhou variantu a pojedeme na hory. Podobný plán mají i další sousedi,“ řekl majitel jednoho z bytů Pavel. Své příjmení zveřejnit nechtěl.

Vlastníci nemovitostí se podle něj dohodli, že se nebudou k situaci vyjadřovat. Nechtějí totiž „vířit vody“.

Podle společnosti Metrostav Development, která projekt Galerie nad Vltavou postavila a která bude opravy provádět, se výše odškodného liší případ od případu. Záleží na velikosti bytu i počtu členů rodiny.

Podle informací MF DNES by se však mělo jednat v průměru o šest set korun na den. Oprava každého z domů má trvat až dva měsíce. Průměrná rodina si tak může přijít až na 36 tisíc korun. Všichni obyvatelé zatím zvolili jako náhradu právě peníze namísto možného bezplatného ubytování v hotelu.

Opravy jednotlivých domů budou probíhat postupně. „Opravovat zatím budeme dva domy. Nejprve přijde na řadu jeden a až po jeho dokončení druhý. Posílíme nosnou konstrukci pomocí ocelových sloupků, kompletně odstraníme všechny praskliny a provedeme úpravy povrchů poškozených částí,“ uvedl ředitel Metrostavu Development Jiří Procházka.

Někteří se odmítají na dva měsíce vystěhovat

Zatímco v případě dvou zmíněných domů se již stavební společnost na opravě domluvila se všemi obyvateli, ve zbývajících třech případech rekonstrukci blokují někteří vlastníci bytů, kteří odmítají dva měsíce bydlet mimo domov. Aby mohla firma jednotlivé budovy opravit, potřebuje k tomu písemný souhlas všech vlastníků.

Galerie nad Vltavou

Na vině současných problémů je špatný výpočet statiky domů. Společnost Metrostav Development nabídla lidem, že od nich byty odkoupí za stejnou cenu, za kterou si je v roce 2003 kupovali. V případě, že by byli ochotni se svého bytu vzdát všichni vlastníci, pak by firma zaplatila 120 procent z kupní ceny. Lidé odmítli. Argumentují, že ceny bytů vzrostly. Někteří se navíc zavázali k hypotéce, takže pro ně kupní cena ještě narostla.

Společnost Metrostav Development se pokusila urychlit jednání s vlastníky, na podzim loňského roku se obrátila na stavební úřad Prahy 8. Informovala jej o stavu novostaveb a úředníci bezprostředně poté nařídili všem 314 majitelům bytů, aby podepřeli stropy speciálními podpěrami.

Jejich instalaci by lidé museli hradit ze svého. Navíc by kvůli nim museli rozebrat podlahy. Obyvatelé proti opatření protestovali, čímž donutili radnici Prahy 8 provést nový posudek na stavbu.

Provedl jej Kloknerův ústav ČVUT. Vyplynulo z něj, že budovy nejsou v natolik kritickém stavu, aby je bylo nutné okamžitě podepřít dočasnými konstrukcemi.

Kromě oprav chystá Metrostav Development žalobu na firmu SURPMO, která měla statiku budov při výstavbě na starosti.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Praha po půlnoci zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Další z rubriky

Těsně před opravou trati praskla kolej mezi Újezdem a Malostranskou

Stojící kolona aut a tramvají na pražském Újezdu (1.11.2010)

Mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská v pátek praskla kolej. Tramvaje tudy ve směru na Malostranskou neprojely...

Dopravní podnik upravil jízdní řády kvůli uzávěře Libeňského mostu

Doprava na Smíchově zkolabovala a tramvaje musely jezdit Radlickou ulicí.

Pražský dopravní podnik v pátek zveřejnil, jak pojedou tramvaje v oblasti kolem Libeňského mostu po jeho uzavření v...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz