Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jízdné teď nezdražíme, ustoupil nový šéf pražského Dopravního podniku

  15:07aktualizováno  15:07
Nový šéf Dopravního podniku Milan Křístek ustoupil ze svého záměru zdražit v příštím roce jízdné. Tento krok byl přitom součástí jeho koncepce, se kterou vyhrál výběrové řízení na post generálního ředitele. Praha totiž minimálně v příštím roce zdražování nepovolí. Co se tedy změní pod novým vedením?
Jízdné by se minimálně dva roky nemělo zvýšit. (Ilustrační snímek)

Jízdné by se minimálně dva roky nemělo zvýšit. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nejvyšší patro centrály Dopravního podniku obývá nový generální ředitel Milan Křístek teprve něco málo přes měsíc. Za tu dobu už však musel ustoupit ze dvou svých vizí, které by se bezprostředně dotkly cestujících. Minimálně na čas.

Na rozdíl od svých předchůdců nezdraží jízdné, ačkoli i on o tom uvažoval jako o jedné z možností získání peněz. Zároveň musel upustit od zavedení turniketů v metru. První změna se nelíbila městu, na druhou nejsou peníze.

"Politici nemíní podle mých informací s jízdným v příštích dvou letech hýbat, tak se patrně zdražovat nebude. Je to totiž věc, o které rozhoduje město," uvedl Křístek.

Dopravní podnik nemá dost peněz, proto oddaluje velké a nákladné projekty. Zdražení jízdného by pomohlo získat alespoň část finančních prostředků. Uvažoval o něm už Křístkův předchůdce Vladimír Lich, který chtěl zvýšit cenu předplatných kuponů.

Primátor Bohuslav Svoboda však tento krok odmítl. "Budeme se snažit v rámci úspor pro příští rok nesáhnout na to, co se Pražanů bezprostředně týká - není v plánu zdražení jízdného, zůstane stejné. A nezmění se ani ceny předplatného," slíbil Svoboda.

Turnikety by zamezily úniku peněz kvůli černým pasažérům

Další možnost, jak zvýšit výnosy podniku z jízdného, viděl nově zvolený ředitel v zavedení turniketů v metru. Ani s tímto nápadem nepřišel jako první, horlivě ho prosazoval už Martin Dvořák, který v čele Dopravního podniku skončil před rokem.

"Otázka zní, proč jsou skoro ve všech evropských městech turnikety zavedené, vyjma Německa a České republiky. Důvodem je, že podle odhadů je v evropských zemích dvacet procent černých pasažérů. Kvůli tomu nám pak unikají enormní částky a je to nefér vůči všem, kteří za MHD platí," myslí si Křístek.

Zároveň vysvětluje, že jeho vize z doby před nástupem do Dopravního podniku vycházela z veřejně dostupných informací. Podnik však na turnikety v příštích dvou letech stejně mít nebude.

Nový ředitel se už seznámil i s dalším velkým problémem. Jde o špinavá sedadla ve vozech hromadné dopravy. Právě na ně si cestující často stěžují. "Začali jsme preferovat dřevěná sedadla, jsou o půlku levnější, a tak i ušetříme. Navíc se lépe udržují čistá. Pokud budeme mít dostatek peněz, polstrovaná sedadla postupně vyměníme," řekl Křístek.

Zlepšení by se měli dočkat i cestující, kteří chtějí podrobnější informace na zastávkách. "Vždy, když budeme kompletně rekonstruovat zastávky, vyměníme zastávkové informační tabule za digitální, které ukazují, za jak dlouho vůz přijede," slíbil generální ředitel.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

V Praze se v noci srazily tramvaje, řidič si pochroumal nohu a ruku

Po srážce dvou tramvají v Praze museli hasiči vyprostit řidiči (20. dubna 2018).

V pražských Dejvicích se v pátek v noci srazily tramvaje. Zaklíněného šestapadesátiletého řidiče museli vyprostit...

O Smíchov se povede ve volbách tuhý boj, v úspěch věří Piráti i STAN

(Ilustrační snímek)

Během necelých čtyř let si v Praze 5 všech osm politických uskupení zvolených do zdejšího zastupitelstva vyzkoušelo...

Muž zapálil karavan, v němž spali tři lidé. Policie pachatele obvinila

Karavan hořel 14. dubna v areálu Nákladového nádraží Žižkov v Praze 3.

Pražští policisté obvinili muže ze zapálení karavanu, ve kterém v tu chvíli spali tři lidé. Při požáru přišli o život...

Najdete na iDNES.cz