Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zakázkách pražského Dopravního podniku se opakují stále stejná jména

  12:49aktualizováno  12:49
Auditoři prověřují podezřelé smlouvy i průběh několika výběrových řízení pražského Dopravního podniku. Praha, která vlastní sto procent jeho akcií, chce vědět, jak hospodaří. Podivností kolem zakázek je mnoho. Navíc se ukazuje, že ve většině z nich se objevují stále stejná jména.
Velkoplošná obrazovka ve stanici metra Můstek v Praze (ilustrační snímek)

Velkoplošná obrazovka ve stanici metra Můstek v Praze (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Nechávám si vypracovat forenzní audit pochybných smluv. Jde o smlouvy na SMS jízdenky i nejrůznější IT projekty nebo na obrazovky v metru. Auditoři musí prověřit jednotlivá řízení i výhodnost smluv a zjistit, zda se tímto způsobem z Dopravního podniku nevyvádějí peníze," říká primátor Bohuslav Svoboda.

Dopravní podnik je sice městskou firmou, řídí se ale pravidly akciových společností. Často je tak v poskytování informací málo sdílný. Vedení podniku zatím vždycky argumentovalo tím, že by při povinnosti zveřejňovat informace mohlo narazit.

"Budeme usilovat o to, aby dopravce zveřejňoval smlouvy na internetu či aby se v budoucnu zapojil do projektu rodného listu zakázek," popisuje plány Svoboda. To znamená, že by veřejnost mohla nahlédnout do veškeré dokumentace a zjistit, kdo zakázku zadal, jak je zpracovávána i jaká smlouva byla uzavřena.

Kancelář Šachta&Partners se objevuje u mnoha zakázek

V posledních měsících se zjistilo, že téměř u všech velkých zakázek Dopravního podniku figurují advokáti z kanceláře Šachta&Partners a pár dalších firem.

Smlouvy k prověření

Asset bloom zvelebí vestibul metra, nad ním chce postavit kanceláře.
Oleo Chemical dodává biosložku do pohonných hmot.
Peskim zajišťuje některá výběrová řízení pro Dopravní podnik.
Cross Point obsluhuje okénka v metru, kde se kupují kupony na MHD.
CS Com Sys externí správa řídicích systémů, výdej pohonných hmot, olejů.l
Crowsnest zajišťuje službu SMS jízdenky.

Na seznamu auditorů se tak objevila například firma Peskim, která pro dopravce připravovala některá výběrová řízení. Firmu totiž založili právě advokáti ze společnosti Šachta&Partners a dnes s ní úzce spolupracují.

"Pro Dopravní podnik jsme pracovali asi v deseti případech, kdy jsme třeba organizovali výběrová řízení na dodavatele zakázky opravy trakčních kabelů či instalace invertoru," reagovala jednatelka Peskimu Jana Šádková. Firma podle ní poskytuje ale také například vedení účetnictví či další služby.

"Peskim námi nebyl nijak preferován, připravoval zhruba stejné množství výběrových řízení jako ostatní společnosti, které si najímáme," uvedla Aneta Řehková z tiskového oddělení Dopravního podniku.

Jedním z jednatelů Peskimu je navíc bratr právníka Davida Michala z Šachta&Partners, a co je zvláštní, Jana Šádková z Peskimu zasedá i ve společnosti Bitmedia. Té dopravce platil licenční poplatky za obrazovky ve stanicích metra (více čtěte zde).

"Když vystupuji v orgánech společností, je to zpravidla na žádost mých klientů. Má účast v nich v žádném případě nesouvisí se službami pro Dopravní podnik. Ke střetu zájmů dle mého nikdy nemohlo dojít," řekla k tomu Šádková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Policie pátrá po vězni, který uprchl z vycházky v pražských Nuslích

Policisté pátrají po uprchlém vězni Pavlu Emmerlingovi

Čtyřiadvacetiletý vězeň ve čtvrtek odpoledne utekl z vycházky v pražských Nuslích, na které byl se svým vychovatelem....

Pražskou MHD blokuje u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdí mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova tramvaje. Kvůli poruše trolejí musí jezdit po odkloněných...

Najdete na iDNES.cz