Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravní podnik po měsíci zrušil podezřelou zakázku na úklid za miliardu

  13:53aktualizováno  13:53
Pražský Dopravní podnik opět zadal miliardovou zakázku na úklid svých prostor a dopravních prostředků v soutěži, ve které ve finále figuroval jediný uchazeč. S ním následně uzavřel sedmiletou smlouvu, přičemž ze zákona lze sepsat rámcovou smlouvu jen na čtyři roky. Po měsíci stejné představenstvo smlouvu zrušilo.
Firma měla zajišťovat úklid vnitřních i venkovních prostor a ploch areálů, tramvajových vozů a autobusů. (Ilustrační snímek)

Firma měla zajišťovat úklid vnitřních i venkovních prostor a ploch areálů, tramvajových vozů a autobusů. (Ilustrační snímek) | foto: Robert RambousekMF DNES

Dopravní podnik, který čelil kritice za řadu podivných zakázek, rozběhl soutěž loni na podzim. Šlo o rámcovou smlouvu na úklid vnitřních a venkovních prostor a ploch areálů, tramvajových vozů a autobusů včetně odstraňování graffiti. Hodnota zakázky na sedm let činila jednu miliardu, soutěž snížila cenu na 895 milionů.

Podle zákona o veřejných zakázkách je ale možné uzavřít rámcovou smlouvu jen na čtyři roky a pouze ve výjimečných případech na delší dobu. Zdá se tedy, že úklid považuje Dopravní podnik za výjimečnou činnost.

"Je nezbytné, aby doba platnosti rámcové smlouvy byla delší než čtyři roky, neboť pouze v délce trvání rámcové smlouvy lze naplnit účel veřejnou zakázkou sledovaný," vysvětlili sedmiletou dobu úředníci Dopravního podniku v oznámení o zakázce.

Nad sedmiletou smlouvou se podivují i experti na veřejné zakázky. "Rámcová smlouva nad tři roky je vždy kontraproduktivní. Všechny dodávky a služby se za tu dobu natolik změní, že vypovídat smlouvu nebo ji dodržet třeba šest let je vždy ztrátové," míní Petr Šiška, který veřejné zakázky organizuje.

Dopravní podnik po měsíci smlouvu zrušil a chystá nový tendr

Miliardová zakázka nakonec nepřilákala ani mnoho soutěžících. Nabídku podaly jen čtyři firmy. "Některé byly vyloučeny pro nesplnění podmínek zadávací dokumentace," řekla mluvčí Dopravního podniku Monika Lojínová.

"Některé" znamená v překladu všechny tři zbývající. Týden po tomto dotazu Dopravní podnik připustil, že kritéria byla zřejmě příliš přísná a že výrazně omezovala možnosti konkurence a hospodářské soutěže. Mezi požadavky bylo například zajištění vlastního výzkumu graffiti.

DPP a jediný uchazeč ve výběrovém řízení

Tramvaje ForCity
Zakázku za 20 miliard korun vyhrála Škoda Transportation, měla dodat 250 vozů.

Vnitřní autodoprava
Loni zadanou soutěž vyhrála s nabídkou 748 milionů korun firma Karir CZ.

Úklid metra
Zakázku za miliardu korun, kterou vyhrálo sdružení firem CDV a V-Trade, potrestal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pokutou.

Zakázku nakonec získalo sdružení firem Premio Invest a V-Trade, tři ostatní zájemci - Zenova services, AB Facility a RPM services - byli vyřazeni.

Dopravní podnik nebyl od začátku k zakázce příliš sdílný. Mluvčí například odmítla uvést, kdo dosud v Dopravním podniku uklízí a za kolik. "Původní smlouva na úklid vypršela, respektive bude ukončena v souladu s výpovědní lhůtou, z toho důvodu nejsme oprávněni tyto obchodní informace sdělovat," uvedla Lojínová.

Jediný soutěžící není u Dopravního podniku novinkou, podobných tendrů bylo v minulosti několik. Antimonopolní úřad už kvůli tomu udělil Dopravnímu podniku za zakázku na úklid metra osmisettisícovou pokutu (o udělení pokuty čtěte zde).

Miliardový tendr je však nakonec minulostí - shodou okolností krátce poté, co se o něj začala zajímat MF DNES.

Dopravní podnik přišel tento týden se zprávou, že v rámci "strategie zvyšování efektivity" bude smlouva s vítězem tendru trvat jen do konce roku. "Nové vedení DPP se se sdružením společností dohodlo na smlouvě pro rok 2012 a vypsání nové veřejné zakázky s cílem dosažení výhodnějších cen," uvedla mluvčí. Reakci vítězných firem se nepodařilo získat.

"Nové vedení" je však personálně podobné jako lidé podepsaní na původní smlouvě. Původní smlouvu za Dopravní podnik podepsali současná místopředsedkyně představenstva Magdalena Češková a člen představenstva Petr Blažek.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Libeňský most chce Praha nahradit novým. Není to bourání, tvrdí Dolínek

Na pražský Libeňský most se vrátila doprava (3. března 2018).

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, který musel být kvůli špatnému stavu nedávno na několik týdnů...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Po srážce auta s vlakem na Příbramsku pro řidiče letěl vrtulník

Ke střetu osobního auta a vlaku na železničním přejezdu v Jincích na Příbramsku...

Na železničním přejezdu v Jincích na Příbramsku se odpoledne střetl vlak s osobním autem. Zraněného řidiče přepravil do...

Najdete na iDNES.cz