Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průmyslový palác získá zpět své křídlo. Výstaviště se promění za miliardu

  19:10aktualizováno  19:10
Praha plánuje kompletně přestavět celý areál Výstaviště. Součástí jsou i nová sportoviště či nová vrata. Obnovena by také mohla být původní bicrossová dráha. Dojde také na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, odstartovat by mohla již letos či na začátku roku 2017.

Od požáru Průmyslového paláce na podzim 2008 se areál příliš Výstaviště nezměnil. Jen spáleniště dnes překrývá provizorní stan, který nepříliš důstojně hostí výstavy a veletrhy. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Politici o Výstavišti Praha říkají, že už je ve stadiu „brownfieldu“. Inženýrské sítě jsou v tak špatném stavu, že se občas po kopnutí krumpáčem samovolně rozpadají. Divadlo Spirála i Křižíkovy pavilony chátrají a vyhořelé levé křídlo Průmyslového paláce snad netřeba připomínat.

Město proto oživuje koncepci kompletní přestavby Výstaviště z roku 2014. Přenos nápadů z papíru do areálu vyjde podle odhadů na jeden a půl miliardy. Důležité však je, že „jízdní řád“ oprav vzniká nyní a hotový má být již na jaře.

Možná už letos či spíše na začátku roku příštího chce radní Jan Wolf (KDU-ČSL) odstartovat dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce celkem za 600 až 800 milionů korun. Další velkou akcí, bez níž by jiné práce ani neměly smysl, je investice do zničených inženýrských sítí, jako je elektřina, voda či odpady.

„Tyto opravy letos vyjdou na 50 milionů,“ dodal Wolf. Zahájení dostavby repliky zničené části Průmyslového paláce záleží na výsledku soutěže na zhotovitele. Tendr vrcholí a výsledky mají být známé v řádu týdnů, a když se nikdo neodvolá, mohly by práce začít dříve.

600 milionů, nebo 1,2 miliardy?

„Cena 600 až 800 milionů odpovídá minimalistické verzi. Jsem jejím zastáncem, protože je třeba pokračovat a udělat to co nejlépe a nejlevněji,“ dodal Wolf. Narážel tím na přání městské firmy Rozvojové projekty Praha, která má Výstaviště v nájmu a navrhuje ještě modernější technologické vybavení nového křídla. To by zvedlo cenu až na 1,2 miliardy.

V roce 2016 vyjdou změny v areálu na celkem 150 milionů. V této sumě jsou vedle sítí započítaná i nová sportoviště. V zadní části přiléhající ke Stromovce by kupříkladu měly zmizet ploty, a naopak vyrůst venkovní sportoviště, jako kurty na beach volejbal.

Pět podob v jednom. Jak se změní Výstaviště Praha

Zóna 1: Kultura V přední části areálu se mají konat výstavy, veletrhy i kulturní akce.

Zóna 2: Open air a amfiteátr V prostoru za Průmyslovým palácem má vzniknout místo pro konání třeba festivalů.

Zóna 3: Zábava Zadní část je podle magistrátního plánu určena pouťovým atrakcím, ovšem v estetičtějším hávu.

Zóna 4: Relax Klasický oddechový prostor.

Zóna 5: Sport Projekt chystá sportoviště profesionální (opravená nebo přestavěná hala) i veřejná.

Institut plánování a rozvoje, který nyní chystá plán prací, zase chce obnovit původní bicrossovou dráhu z 80. let. Tento nápad není schválený na rozdíl od úpravy vstupu na Výstaviště, kde Praha hodlá odřezat vrata a nahradit je novými. Mají se zavírat během velkých akcí, ale jinak bude areál stále otevřený.

Koncepci nového Výstaviště připravil bývalý náměstek Václav Novotný (TOP 09) jako multižánrový prostor, kde bude možné jít z tenisu na výstavu moderního umění, poobědvat v parku a pak se zatočit na kolotoči.

„Výstavnictví jako obor upadá, areál proto nemůže být postavený jen na něm. Musí nabídnout více programů, aby se uživil,“ vysvětlil Novotný. Navrhl, aby sem po přestavbě město přesunulo některé sportovní akce z centra Prahy. Jednak se tím uleví středu města a jednak ožije Výstaviště.

Zastupitel Karel Grabein Procházka (ANO), člen dozorčí rady Rozvojových Projektů Praha, hovoří o pěti nových zónách Výstaviště. V první, kulturní zóně v Průmyslovém paláci mají dál probíhat výstavy.

„Ve sportovní zóně se budeme rozhodovat, zda hokejovou halu, která je téměř za zenitem, opravíme, nebo úplně přestavíme,“ jmenuje Procházka. V části nazvané zábava i nadále počítají s pouťovými atrakcemi, jež by však měly změnit podobu, aby připomínaly slavný vídeňský park Prater.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dodala, že chce palác stejně jako areál Výstaviště opravit do konce volebního období.

Křižíkovy pavilony, samozřejmě fontána, Maroldovo panoráma, Lapidárium a nakonec možná i divadlo Spirála přestavbu přečkají. Přitom divadlu donedávna hrozila demolice. Institut plánování a rozvoje však zjistil, že budovu je možné opravit asi za stejnou částku, kolik by stálo jeho zbourání. Navíc se jedná o architektonicky cennou původní unikátní budovu panoramatického kina ze 60. let.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

Učitelka měla hlídat druháky při plaveckém výcviku, místo toho popíjela

Ilustrační snímek

Když se loni v prosinci děti ze základní školy v Kosmonosech na Mladoboleslavsku učily v bazénu plavat, jejich třídní...

Muži obviněnému z vraždy v Černolicích u Prahy hrozí až výjimečný trest

Policie vyšetřuje vraždu v Černolicích u Prahy. Prohledává okolí. (17.1.2018)

Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže, kterého zadrželi po úterní vraždě v Černolicích v Praze-západ. Obvinili...

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz