Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Dopravní podnik a Praha dostaly půlmilionové pokuty za Opencard

  • 3
Šest set tisíc pro hlavní město Praha a půl milionu pro dopravní podnik. To jsou pokuty, které mají zaplatit za porušení zákona o veřejných zakázkách při uzavírání série smluv související s čipovými kartami Opencard. Pokuty potvrdil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.

Pokutě se mohou ještě bránit podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně.  Pražský magistrát uvedl, že žalobu ke krajskému soudu podá.

Kritizovaný projekt Opencard stál už více než miliardu korun. Především v počátku ho provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu město Praha a dopravní podnik pochybily při uzavírání řady smluv s firmou Haguess, která zajišťuje správu projektu Opencard.

"Hlavní město Praha sice vybralo dodavatele na základě otevřeného řízení, následně však uzavřelo licenční smlouvy, jimiž si do budoucna samo zablokovalo možnost zadat případné následující související zakázky jinému uchazeči," uvedl Rafaj. Kritizoval v této souvislosti použití jednacího řízení bez uveřejnění.

Pražský magistrát s verdiktem antimonopolního úřadu nesouhlasí. "Budeme se bránit soudní žalobou," řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Případné právní kroky zvažuje i dopravní podnik.

"Dopravní podnik v současné době předně analyzuje rizika a právní dopady předmětného rozhodnutí na fungování dopravně odbavovacího systému, tedy aplikace provozované DPP na kartě Opencard umožňující používání jízdného. Spolu s tím samozřejmě zvažuje i možnost právní obrany proti tomuto rozhodnutí," uvedla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Kvůli Opencard padla už dvě obvinění

Dopravní podnik nejprve uzavřel smlouvu na dodávku softwaru ve vazbě na čipové karty s licencí maximálně pro 50 tisíc uživatelů. Následnými dodatky však byla původní smlouva značně rozšířena, například v počtu licencí až na 650 tisíc uživatelů. Dodatky byly zadávány vždy původnímu dodavateli.

"Zadavatel byl přitom v době uzavírání smlouvy seznámen s informační strategií hlavního města Prahy ohledně využití čipové karty a musel vědět, že bude nutno smlouvu výrazně rozšířit," dodal Rafaj.

Kvůli Opencard stojí před soudem pětice úředníků pražského magistrátu. Státní zástupkyně viní bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka a další čtyři muže z toho, že v letech 2006 a 2007 uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy, čímž městu způsobili škodu v řádu desítek milionů korun. Obžaloba tvrdí, že tím porušili závazná pravidla hospodářského styku a povinnosti při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají.

Další obvinění v kauze Opencard policie vznesla koncem letošního března. Deset pražských radních včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho nástupce Tomáše Hudečka (TOP 09) detektivové stíhají z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že Praha s firmou Haguess uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Tím, že tak radní neučinili, podle policie metropoli způsobili škodu zhruba 25 milionů.

,