Loňský duhový pochod menšin Prague Pride.

Loňský duhový pochod menšin Prague Pride. | foto: Martin Kovář, iDNES.cz

Homosexuálové znovu projdou Prahou, podruhé uspořádají Prague Pride

  • 311
Průvod plný barev projde 18. srpna centrem Prahy. Vyvrcholí tak druhý ročník týdenního festivalu sexuálních menšin. Pořadatelé chtějí dosáhnout rovnoprávného přístupu k různým menšinám a tolerance. Loni průvod spustil vlnu kontroverzních reakcí, negativně se o něm vyjádřil prezident Václav Klaus.

Přípravy letošního ročníku odstartovali pořadatelé ve čtvrtek při příležitosti mezinárodního dne boje s homofobií.

"Rádi bychom i v roce 2012 ukázali, že Praha patří mezi tolerantní města a je právem zařazována na přední příčky seznamu nejvíce gay-friendly měst Evropy. Jsem přesvědčen o tom, že druhý ročník bude alespoň stejně úspěšný jako loňský," uvedl prezident Prague Pride Czeslaw Walek.

V hlavním městě se uskutečnil první ročník Prague Pride.
Policisté všechny pochody bedlivě hlídali
V čele průvodu kráčel organizátor Czeslaw Walek, šéfredaktor gay časopisů Jiří

Festival potrvá od 13. do 19. srpna. I nad letošní přehlídkou převzal záštitu pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS. Program nabídne koncerty, diskuse, výstavy, divadelní představení a další akce, a to nejen lesbickým ženám, gayům, bisexuálům, transsexuálům a queer lidem (LGBTQ), tedy těm sexuálně nevyhraněným.

"Společným cílem je prezentovat LGBTQ kulturu v plných barvách. Tomu také odpovídá slogan ´Dáme barvy dohromady´," upřesnil Jakub Starý z organizačního týmu festivalu. Podle něj chce festival informovat o menších komunitách, o nichž se příliš neví. Zaměří se tak třeba na zdravotně postižené homosexuály, homosexuální Romy či transvestity.

Chceme udělat z Prague Pride tradici

Festival sexuálních menšin Prague Pride se loni konal poprvé. Prvně se také uskutečnil duhový pochod s kostýmy, hudbou a vlajkami, jaké bývají k vidění v mnoha světových metropolích. Do průvodu přišlo přes pět tisíc lidí.

Akce vyvolala odpor v konzervativních kruzích. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek homosexuály tehdy označil za "deviantní spoluobčany". Podle prezidenta Václava Klause bylo slovo deviace "hodnotově neutrální" a pražský průvod hrdosti nebyl vyjádřením homosexuality, ale homosexualismu (Klausovo vyjádření čtěte zde)

Pořadatelé by svým festivalem rádi založili novou tradici. Chtějí, aby se jejich akce stala symbolem různorodosti, tolerance, liberální smýšlení a rovného přístupu k různým menšinám.

,