Lom Velká Amerika u Mořiny

Lom Velká Amerika u Mořiny | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Důl Mořina u lomu Amerika se po letech otevře lidem, možná nabídne i muzeum

  • 1
Zájemci se po dlouhých deseti letech budou moci opět podívat do dolu Mořina u známého lomu Amerika na Berounsku. Během několika měsíců by měly být zpřístupněny další dva kilometry zdejších podzemních tunelů a šachet. Občanské sdružení, které je obnovilo, v nich chce dokonce otevřít i muzeum.

"Deset let jsme všechno připravovali, teď nás ještě čekají administrativní kroky, různá povolení od báňského úřadu," řekl předseda sdružení Karel Fous. "Všechno jsme si tam udělali sami, problém byl sehnat nářadí nebo důlní vozíky, zloději to totiž všechno rozkradli," dodal.

Některé šachty mohou lidé navštívit už dnes, musí se však předem domluvit. "Je to hlavně proto, aby sem nikdo nelezl přes ploty, což je zakázané a hlavně nebezpečné," vysvětlil Fous.

Nová móda: oprava technických památek

Kromě velkých dolů jsou ve středních Čechách i stovky dalších, menších děl. "Středočeský kraj byl vždycky bohatý na suroviny, hlavně rudy. Zlato, stříbro a železnou rudu tady těžili už Keltové, následovala rozsáhlá těžba uhlí nebo uranu. Nyní se dá říct, že v Česku nastává konec hornictví," řekl specialista na ložiska z České geologické služby Dalibor Mašek.

Objevuje se však nová móda. Zvedá se zájem o technické památky. "Ještě donedávna většina lidí upřednostňovala hrady a zámky, v technických objektech viděla jen 'hromadu železa'. Tento trend funguje všude ve světě," popsal ředitel příbramského hornického muzea Josef Velfl.

V kraji je přístupný jen zlomek existujících dolů

Chroustenická šachta u Rudné nebo štola Halíře v Jílovém u Prahy jsou už přístupné, ale třeba kilometry chodeb zlatých dolů v Novém Kníně na Příbramsku zatím ne. "V kraji je zpřístupněných důlních děl okolo třiceti, dalších asi tři sta jich je zajištěno, ale nesmí se tam. Celkově jich ve středních Čechách bude několik stovek, možná i k tisíci," uvedl Mašek.

Kraj se může také pochlubit jednou velkou raritou - štolou Josef nedaleko Dobříše. Tu využívají vysoké školy, především ČVUT. "Je tady podzemní laboratoř, naši studenti se tady učí, dělají se i vědecké pokusy," říká vysokoškolská odborná asistentka Danuše Nádherná. Podle ní se tady studenti učí v praxi třeba geologii, geodezii nebo napětí v horninách.

NĚKTERÉ PŘÍSTUPNÉ DOLY A ŠACHTY V KRAJI

Kutná Hora

Místní doly dosáhly už ve 14. století hloubky pět set metrů, jako první na světě.

Příbram

V roce 1875 se horníci dostali poprvé do hloubky tisíc metrů pod zem. Bylo to v dole Vojtěch. Císař František Josef I. nechal vyrazit zvláštní medaile a do Příbrami se sjely panovnické rody z celé Evropy. Slavily tu celý týden a horníci stejně tak dlouho nechodili do práce.

Jílové u Prahy

Naučná stezka seznamuje s pozůstatky po historické i novodobé těžbě zlata v jižním okolí města Jílové u Prahy.

Chroustenická šachta v Rudné

Ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb jsou desítky historických exponátů.