Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad prohrál soud o dům poblíž prezidentské vily, vrátí se dědicům

  15:23aktualizováno  16:38
Historický dům blízko Pražského hradu musí být vydán třem dědicům původních majitelů. Obvodní soud pro Prahu 1 tak ve sporu rozhodl v neprospěch Kanceláře prezidenta republiky. Verdikt ještě není pravomocný.

Dům č.p. 13 v Jelení ulici, který má být vrácen dědicům původních majitelů | foto: ČTK

Spor se týká jednopatrového obytného domu a pozemku na adrese Jelení 13, který od areálu Hradu odděluje Jelení příkop a Lumbeho zahrada, v níž stojí prezidentská vila.

Stát objekt vyvlastnil v roce 1957 podle vládního nařízení o chráněné oblasti Pražského hradu. "Vlastnické právo k nemovitostem pro Československý stát bylo vloženo bez právního důvodu a způsobem porušujícím obecně uznávaná lidská práva a svobody," odůvodnila rozsudek soudkyně Adéla Kaftanová.

Původní majitelka domu a pozemku, na němž dům stojí, se vítězství v soudním sporu nedožila. Zemřela letos v květnu. Její jediný dědic Jaroslav Šedivý má podle soudu získat polovinu objektu, dědici druhého z majitelů Václav Třmínek a Nela Třmínková každý jednu čtvrtinu.

Dědicové o dům bojují řadu let. Zvrat v jejich kauze přinesl dubnový nález Ústavního soudu, podle nějž justice doposud formalisticky hájila zřejmou nespravedlnost a převzetí domu bylo svévolným zásahem do vlastnického práva, který je neslučitelný se základními atributy právního státu.

Právní názor Ústavního soudu byl pro obvodní soud závazný. "Nález Ústavního soudu je jednoznačný, zavazuje nejen tento soud, ale každého," konstatovala Kaftanová.

Kancelář prezidenta republiky tak podle ní musí do tří dnů od právní moci rozsudku uzavřít s dědici dohodu o vydání nemovitosti, která stojí na parcele o rozloze 275 metrů čtverečních. Stát také musí uhradit náklady soudního řízení.

"Další kroky zvážíme, jakmile dostaneme písemné vyhotovení rozsudku," rekl MF DNES mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Podle něj jde o několikátý případ restituce v areálu Hradu a blízkého okolí během posledních 10 let. "Ale je to poměrně složité, protože jde o vleklé spory," dodal Šebek. 

Majitelka se nedostala ani k penězům za vyvlastněný dům

Ústavní soud ve svém nálezu řešil klíčovou otázku, zda je vládní nařízení o chráněné oblasti Pražského hradu způsobilé být právním titulem pro přechod daných nemovitostí na stát.

Dospěl k závěru, že nikoliv, protože stát v něm vůli k převzetí nemovitosti neprojevil jednoznačným a dostatečně určitým způsobem. Náhradu za vyvlastněné nemovitosti navíc tehdejší majitelce Julii Šedivé vyplatil na vázaný účet, a ta proto s penězi nemohla disponovat.

Právnička Blanka Petrlíková z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se dnes snažila soud přesvědčit o tom, aby se před vynesením verdiktu znovu obrátil na Ústavní soud.

Jeho nález je podle ní natolik průlomový, že by se ústavní soudci měli jednoznačně vyjádřit k tomu, zda je zmíněné vládní nařízení součástí právního řádu a zda na jeho základě došlo, či nedošlo k převodu dalších nemovitostí v areálu Hradu.

"Pokud dům v Jelení ulici na stát nepřešel, nepřešlo na něj ani sídlo prezidenta nebo katedrála," upozornila. Soudkyně však její návrh zamítla. Poukázala na to, že nález Ústavního soudu se týkal pouze domu v Jelení a soud při něm vzal v úvahu konkrétní okolnosti daného případu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

Kvůli smrti muže, kterého zavalila zeď domu, policie obvinila osm lidí

V ulici Na Neklance spadla zeď a zavalila nejméně jednoho muže (7. dubna 2018).

Kvůli zřícení stěny domu, která letos v dubnu zasypala a usmrtila muže v pražských Radlicích, stíhá policie osm lidí.

Noční klid v centru Prahy ohlídají měřiče hluku, mají pomoci strážníkům

Noční ruch v pražské Dlouhé ulici na Starém městě a okolí.

Nekončící halas v ulicích každou noc obtěžuje obyvatele Prahy 1. Radnice se proti tomu rozhodla bojovat měřiči hluku,...

Chrustenická šachta láká na exponáty, po těžbě se stala rájem filmařů

Naposledy se v dole loni natáčela pohádka Čertí brk. Poblíž východu s...

Železnorudný důl Chrustenice na Berounsku není možná tolik znám veřejnosti, ale často ho vyhledávají filmové štáby. V...

Najdete na iDNES.cz