Za nehodu policejní kolony nebude nikdo potrestaný, řidič měl epilepsii

  9:31aktualizováno  9:31
Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování loňské dopravní nehody, při níž se v Praze 4 srazila policejní i civilní auta. Za srážku ale nejspíš nebude nikdo potrestaný, řidič policejního vozu, který ji podle všeho zavinil, totiž trpí epilepsií.

Dva policejní vozy se před křižovatkou v Praze střetly s dvěma osobními auty (3.8.2017) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Nehoda se stala loni v srpnu na křižovatce ulic Zálesí a Štúrova, kudy se kolona speciální pořádkové jednotky přesouvala do centra metropole kvůli fotbalovému zápasu. Nejprve se střetl policejní nákladní vůz s policejními dodávkami jedoucími před ním. Ty se pak srazily ještě se dvěma civilními vozy. Při nehodě se zranilo jedenáct lidí.

„Během prověřování vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) shromáždil výslechy všech čtrnácti účastníků dopravní nehody, podařilo se mu zajistit důležité kamerové záznamy z veřejné i policejní techniky, stejně jako lékařské zprávy zraněných osob,“ informoval Ivo Mitáček z kanceláře ředitele GIBS.

Fotogalerie

Policista, který řídil nákladní auto a způsobil nehodu, po události řekl, že jeho auto nebrzdilo, a proto nedokázal včas zastavit. Soudní znalec později konstatoval, že automobil byl v dobrém technickém stavu. 

Podle Mitáčka navíc z kamerových záznamů vyplynulo, že řidič nákladního vozidla policie vůbec před křižovatkou nebrzdil a do policejní dodávky narazil, aniž by při tom brzdil.

Záhy se ukázalo, že řidič, který tehdy řídil nákladní policejní vůz, má zřejmě zdravotní problémy. Dva měsíce po hromadné nehodě v Praze 4 měl totiž podle Mitáčka „nestandardní incident“ během řízení služebního auta. 

„Podstatou bylo, že u něho nastala krátkodobá zdravotní komplikace, která způsobila výpadek vnímání a soustředění,“ sdělil Ivo Mitáček s tím, že policista proto prošel specializovaným vyšetřením.

Znalec pak zjistil, že policista v době nehody trpěl stavy krátkodobých epileptických záchvatů, které pravděpodobně ovlivnily schopnost řízení. 

„Vyšetřovatel tak v těchto dnech dospěl k závěru, že dopravní nehodu způsobilo policejní vozidlo, ale nebylo prokázáno, že by za způsobení nehody byl odpovědný řidič tohoto vozidla,“ dodal Mitáček.

Podle serveru Lidovky.cz se policista podrobil specializovanému vyšetření a podstoupil operativní zákrok, jenž veškeré komplikace odstranil a nyní ho nic v jeho službě neomezuje.

Řidič policejního auta se dle závěrů inspekce nedopustil trestného činu a nebude ani kázeňsky potrestaný. GIBS proto navrhla odložení případu. Konečné rozhodnutí je na státní policii.

V Praze měla nehodu policejní kolona (3. srpna 2017)

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Další z rubriky

Bubny připomněly transporty Židů a zahájily výstavu Fotbal ve století faulů

Nádraží Praha - Bubny.

Akce Bubnování pro Bubny, která se konala v úterý na tamním nádraží, připomněla, že uplynulo 77 let od doby, kdy z...

Praha v plamenech: Od vařiče shořela polovina Průmyslového paláce

Při požáru na Výstavišti zasahovaly desítky hasičů a záchranářů.

Ani deset let po požáru se nedočkalo obnovy levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. K jeho zkáze...

Ukradené německé kamiony našla policie v Hořovicích, zadržela dva řidiče

Berounští policisté v kamionech našli také náklad. Snaží se přijít na to, komu...

Kriminalisté z Berouna ve spolupráci se svými zahraničními kolegy vypátrali tři kamiony ukradené v Německu. Vozy i s...

Najdete na iDNES.cz