Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalé hejtmance nabídli post šéfky galerie. Nynější ředitelka to neví

  20:41aktualizováno  20:41
Kvůli vnitřním sporům nedala krajská ČSSD bývalé hejtmance Zuzaně Moravčíkové křeslo v krajské v radě. Místo toho jí vedení strany nabídlo post šéfky Galerie Středočeského kraje, a to i přesto, že nemá v oblasti zkušenosti ani vzdělání. Dosavadní ředitelka nechápe, proč by ji měl někdo nahradit.

Exhejtmanka Zuzana Moravčíková (na snímku) se kvůli neshodám s lidmi z vedení středočeské ČSSD, kteří byli blízcí Davidu Rathovi, nedostala do krajské rady. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Byli zde na svatomartinské huse a plácali mě po zádech," popisuje ředitelka Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) Jana Šorfová poslední návštěvu krajských radních v její instituci před dvěma týdny.

"Odbor kultury mě pochválil za výstavu o Jagelloncích. Nevím o tom, že by se mnou měli problém," dodává. 

Jenže nyní se pod ní chvěje židle. Její místo totiž vedení středočeské ČSSD, jakmile se s komunisty dohodlo na obsazení nových pozic radních, nabídlo bývalé hejtmance Zuzaně Moravčíkové. Ta v Kutné Hoře bydlí. Zda nabídku přijme, ještě neví.

Kdo má šanci být v čele GASK?

Zuzana Moravčíková

Vedoucí oddělení majetku v Kutné Hoře, krajská a kutnohorská zastupitelka, bývalá hejtmanka kraje, předtím náměstkyně hejtmana Davida Ratha.

Jana Šorfová

Ředitelka Galerie Středočeského kraje, osm let pracovala v Muzeu Kampa Medy Mládkové, čtyři roky jako ředitelka, předtím byla manažerkou galerie DeVorzon Art Consulting Services v Kalifornii. Podílela se také na Festivalu současného umění.

Šorfová tvrdí, že do minulého týdne netušila, že by se měla bát o práci. "Nikdo mi nic neřekl, je to opravdové překvapení," komentuje Šorfová, která má za sebou desetiletou praxi v galeriích u nás i ve Spojených státech.

"S paní Moravčíkovou mám výborné vztahy, vždy mi pomáhala," dodává.

Úspěch ve volbách jí nepomohl

Od úterního ustavujícího zastupitelstva je ze Zuzany Moravčíkové řadová zastupitelka. Tři a půl roku se starala v pozici Rathovy náměstkyně o krajský majetek a půl roku se pokoušela v roli hejtmanky vylepšit pošramocenou pověst středočeské ČSSD. Nyní vyklidila kancelář a vrátila se k práci úřednice na majetkové oddělení města do Kutné Hory.

Do krajské rady se nedostala kvůli rozporům s lidmi okolo šéfa středočeské ČSSD Miloše Petery, jinými slovy s lidmi, kteří byli blízcí Davidu Rathovi. Nepomohl jí ani úspěch ve volbách - díky kroužkování byla druhá hned za lídrem ČSSD Josefem Řihákem.

Nabízí se tedy otázka, zda vedení krajské ČSSD nehledá pro Moravčíkovou důstojné uplatnění. "Místo v GASK je jen jedna z možností, kterou jsme jí nabídli, musela by projít výběrovým řízením" uvádí Petera. Ale odmítá, že by kraj konkurz vyhlašoval kvůli tomu, aby mohl do funkce obsadit Moravčíkovou. Ta nemá v dané oblasti zkušenosti ani vzdělání.

"Ve vedení galerie již byly nesrovnalosti a situaci asi budeme řešit. Zatím ale nejsme rozhodnutí, záleží na tom, jestli do toho Zuzana Moravčíková půjde," řekl Petera.

Bývalou hejtmanku nabídka netěší. "Takovéto nabídky nemám moc ráda, stejně bych musela do konkurzu a ten bych nemusela vyhrát. A navíc nevím o tom, že by to vůbec někdo konzultoval s ředitelkou Šorfovou," uvedla.

Chce prý nejprve zjistit, jestli instituci může řídit manažer, kterému uměleckou stránku zajistí někdo jiný. "Pokud by byla požadována znalost výstav a kultury jako takové, to bych vzít nemohla, natolik jsem sebekritická," konstatovala Moravčíková.

Rozhodnout se chce po příštím zastupitelstvu, které se koná 11. prosince. Předtím se chystá do GASK na návštěvu.

Galerie Středočeského kraje

Vystřídala za poslední roky ředitele několikrát. Před nástupem Davida Ratha stál v jejím čele kurátor Ivan Neumann, který se zasloužil o rekonstrukci Jezuitské koleje. David Rath pak dočasně jmenoval na jeho pozici Jana Třeštíka, pod jehož vedením se stala galerie respektovanou a vyhledávanou institucí. Díky němu kraj například koupil vzácnou Iluminaci. Po jeho odchodu nastoupila jako ředitelka Jana Šorfová, která čtyři roky šéfovala galerii Medy Mládkové.

Velkou roli v jejím rozhodování podle ní hraje i fakt, že by se v takovém případě musela vzdát funkce zastupitelky. "Nevím, jak bych to vysvětlila svým voličům," dodala.

"Autonomie kulturních institucí by se měla brát vážně"

Podle ředitele Moravské galerie v Brně Marka Pokorného není v českých podmínkách úplně šťastné, aby galerii řídil někdo "zvenku".

"Funguje to třeba v Rakousku, kde jsou jasně rozdělené kompetence - ekonomický a umělecký ředitel. U nás bych byl velmi opatrný. A obávám se, že lidi, kteří přicházejí odjinud, vůbec nechápou, co je kulturní a sbírkotvorná instituce," komentuje Pokorný.

Přesto podle něj záleží na konkrétním člověku. U Moravčíkové vidí výhodu v tom, že zná mechanismy rozdělování peněz a fungování krajských orgánů. "Přesto si myslím, že autonomie kulturních institucí by se měla brát vážně. A tuto záležitost vidím spíše jako věc s politickým pozadím."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Prioritní jsou pro nás okruh, metro i rychlodráha, říká Stuchlík

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík na tiskové konferenci k...

Ve středu dopoledne představil kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík své řešení pro pražskou dopravu....

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz