Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlivové skupiny v ODS pořádně oslabily, říká bývalý primátor Svoboda

  20:11aktualizováno  20:11
Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda uhájil na úterním sněmu ODS druhé místo na kandidátce do sněmovních voleb. Jenže už tak rozklížená strana v Praze se mu půlí pod rukama. S jeho pádem ztratila ODS po více než dvou desetiletích vládu nad Prahou.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda bude dvojkou na kandidátce do sněmovních voleb. | foto:  František Vlček, MAFRA

Pane předsedo, máte nyní pocit, že je pražská ODS jednotná?
Úterek ji sjednotil. Určitě na úrovni regionální rady to je jednoznačné. Na úrovni sněmu také.

Straníků, kteří nesouhlasí s vaší politikou uvnitř ODS, je ale hodně. Přibylo jich po zrušení oblastí ODS Prahy 4, 12, které v té době byly spíše proti vám. Překvapuje mě, že po tom všem stále hovoříte o jednotě...
Samozřejmě každé vylučování nebo pozastavování činnosti je vždy věc složitá a citlivá. Pravda je, že na obou sdruženích byly velmi závažné problémy. Všechny orgány ODS potvrdily, že tu docházelo k porušování stanov včetně přijímání černých duší, a rozhodly, že zrušení obvodů bylo v pořádku. Zrušila je ale výkonná rada – to je celostátní věc. Nezrušila je Praha.

Svoboda v pražské politice

říjen 2010
ODS vedená lídrem Bohuslavem Svobodou skončila ve volbách do pražského zastupitelstva na druhém místě. Předsedou strany v Praze je v tu dobu Boris Šťastný.
listopad 2010
Přestože vítězem voleb byla TOP 09, koalici uzavírá ODS s ČSSD. Ustavující zastupitelstvo provázely protesty lidí. Chtěli na radnici zástupce topky, ta si však sedla do opozičních lavic i se svým lídrem Zdeňkem Tůmou.
listopad 2011
Koalice ODS a ČSSD se rozpadá. Svoboda vyjednává novou koalici s TOP 09. Nakonec se domluvili, že primátorem zůstane Bohuslav Svoboda. Tůma neobsadil žádný post v městské radě.
leden 2012
Bohuslav Svoboda se stává novým předsedou pražských občanských demokratů, nahradil Borise Šťastného.
květen 2013
Koalice ODS a TOP 09 se rozpadá. Primátor Svoboda je následně odvolán zastupitelstvem z funkce. ODS po více než dvaceti letech ztratila vládu nad Prahou. Nově ji řídí menšinová vláda TOP 09 s podporou sociální demokracie.

Naposledy, když jste zmiňoval, že je ODS jednotná, bylo to ve chvíli, kdy jste končil jako primátor. Co považujete za váš největší počin ve funkci?
Byly nastaveny mechanismy, které už nikdo nedokáže zvrátit. Těžko se zruší zakázky pod lupou na webu magistrátu, kde se objeví záměr, že má být výběrové řízení. Ukáže se tam, kdo se přihlásil, jak to proběhlo a kdo vyhrál a jak se to plní. Nikdo nezruší rozklikávací rozpočet. Na některé komodity se dělají elektronické aukce. To jsou věci úplně zásadní. Nemám nic, co bych řekl, zásadnějšího. Je to změna filozofie a otevření prostoru pro veřejnost.

Člen ODS z Prahy 10 Milan Richter nedávno řekl, že současné vedení dělá chybu, protože o tom, co jste slibovali, jen mluvíte. Nemáte pocit, že jste jako primátor spíš mluvil než konal?
Je mi možné vyčítat, že jsem mluvil málo. Když se podívám na vše, co je uděláno a co z toho ví veřejnost, tak chyba je, že jsme to neprodávali každou hodinu a pořád dokola.

Teď zpětně, když to hodnotíte, co se vám nepovedlo?
Třeba v Dopravním podniku bych postupoval daleko tvrději. Snažil bych se ze všech sil podržet nové vedení v čele s panem Lichem, když byla proti němu odstartována akce, kdy byl odvolán. Ale příliš jsem ctil roli dozorčí rady, která je ze zákona vykonavatelem práv akcionáře. Dnes vím, že jsem se měl pokusit jejich čin změnit. To byla veliká chyba.

Někteří straníci vám ale vyčítají, že za vámi jako za primátorem nic nezůstalo, že jste jen zadával audity na všechny strany. Jak to vidíte, nebylo by lepší cílit také na větší věci, nové projekty?
Řadu významných věcí jsme udělali. Úřad plně funguje a přitom náklady na jeho provoz klesly asi o 12 procent. Podařilo se snížit cenu za stavbu čističky odpadních vod z 15, 16 miliard na pět. Za tím je dost práce. Není to o tom, že by se udělalo málo nebo malé věci. Převzali jsme město v situaci, kdy jeho téměř veškeré peníze už byly zasmluvněny. Když někdo takto utrácel příjmy města dopředu, ten, kdo přijde pak, vůbec nemá šanci, aby udělal nějaký velkorysý projekt.

Vaším velkým tématem se stal boj proti kmotrům. Někteří vaši spolustraníci to nazývají honem na čarodějnice. Máte pocit, že zmizeli kmotři z pražské ODS?
Dovoluji si protestovat proti pojmu hon na čarodějnice. To znamená, že je to hon na něco, co neexistuje. My se asi shodneme, že čarodějnice nejsou. Myslíte si, že ODS nebyla v Praze řízena zezadu, že neměla lidi, kteří se snažili ovlivňovat chod města zvenčí?

Jak je to teď?
Je to boj proti zlu. Tečka. Boj jsme zahájili a myslím si, že velmi úspěšně. Situace se velmi změnila. Vlivové skupiny, které se snažily něco ovlivňovat přes ODS, jsou nyní, nedá se říci odstavené, to člověk nikdy neví, ale pořádně oslabené. Nyní ODS nemá žádná taková spojení.

Hovoříte o jakési čistší ODS a přitom vaším zákulisním spoluhráčem je Filip Dvořák, bývalý radní spojovaný s pochybnými zakázkami, jež často vyhrávala firma Navatyp, a s dalšími kauzami. To není zrovna kladná persona pražské politiky. Právě naopak.
Filip Dvořák je, správně říkáte, persona pražské politiky.

Ale v tom negativním slova smyslu.
Je člen ODS, vystupuje na půdě ODS. Nedává žádný zákulisní pokyn někomu jinému. Já tu nejsem od toho, abych se hrabal v historii a hledal, kdo byl svatější a méně svatý, jde o to, aby strana ve chvíli, kdy za ni nesu odpovědnost, fungovala maximálně otevřeně. Pro mě jsou si všichni před Bohem rovni, pokud pracují dobře, férově, čistě, bez postranních úmyslů.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Po kolapsu Žižkova se oprava Vinohradské odkládá a začne z druhé strany

Vinohradská třída by v průběhu několika příštích let měla projít podstatnou...

Radnice Prahy 2 se po aktuálních zkušenostech s kolapsem dopravy na Žižkově domluvila s magistrátním náměstkem pro...

Soud vydá zatykač na cizince, který v Praze na Silvestra přejel turistku

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Soud vydá zatykač na obžalovaného cizince, který o silvestrovské noci usmrtil svým vozem turistku v centru Prahy. Po...

Lékařka zavolala policii kvůli opilci, sama nadýchala přes tři promile

Lékařka zavolala na opilce policii, sama nadýchala tři promile

Do čekárny polikliniky v Praze na Smíchově vyjížděli policisté po oznámení lékařky, která uvedla, že se v čekárně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz