Picassův obraz Sedící žena, který zadrželi celníci kvůli nejasnostem v dokumentech. (3. 2. 2011)

Picassův obraz Sedící žena, který zadrželi celníci kvůli nejasnostem v dokumentech. (3. 2. 2011) | foto: ČTK

Exředitel středočeské galerie čelí obvinění, povolil vyvézt Picassův obraz

  • 2
Středočeští kriminalisté obvinili bývalého ředitele GASKu Jana Třeštíka z pokusu o neoprávněný vývoz obrazu Pabla Picassa Sedící žena. Policisté ho podezírají z porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou.

Policie začala vše prošetřovat koncem ledna letošního roku, kdy si celníci na ruzyňském letišti všimli nejasností v dokumentaci k převezení díla do zahraničí. Právě to Třeštík povolil, přestože na to neměl právo.

"Podnět k šetření policii dala Národní galerie v Praze," uvedla mluvčí středočeské policie soňa Budská.

Ředitel Národní galerie Milan Knížák se domnívá, že pokus vyvézt obraz Sedící žena od Pabla Picassa z republiky byl snahou prodat dílo v zahraničí.

Obraz patří soukromému majiteli

Obraz s názvem Sedící žena je už několik let v rukou soukromého majitele. V minulosti byl součástí sbírky Národní galerie, byl ale vrácen v restituci.

"Dílo je nicméně prohlášeno kulturní památkou, majitel ho proto nemůže bez povolení ministerstva kultury vyvézt do zahraničí ani ke krátkodobé výpůjčce," upřesnila mluvčí.

Podle dosud zveřejněných informací se majitel pro povolení vyvézt obraz neobrátil na ministerstvo kultury ani Národní galerii, ale na středočeskou galerii GASK. Ta však nemá žádnou pravomoc vydávat povolení k vývozu kulturní památky.

Podle ředitele kutnohorské galerie GASK jde o omyl a nepochopení. Majiteli obrazu prý jen vyšli vstříc a vše bylo domluveno i s celníky. To, že GASK vydal dobrozdání, aniž k tomu měl zmocnění, považuje Třeštík za pochybení, které se může stát.