Roman Dolíhal (vpravo) dostal trest 12 let ve věznici s nejpřísnějším režimem.

Roman Dolíhal (vpravo) dostal trest 12 let ve věznici s nejpřísnějším režimem. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Falešní policisté loupili při „domovních prohlídkách“, šéf dostal 12 let

  • 1
Senát Městského soudu v Praze v úterý uzavřel kauzu gangu falešných policistů, který před dvěma roky přepadal podnikatele v metropoli i na dalších místech republiky. Nejvyšší trest si odpyká „mozek“ celé skupiny Roman Dolíhal. Za loupeže si odsedí dvanáct let ve věznici s nejpřísnějším režimem.

„Vina obžalovaných byla prokázána provedenými důkazy,“ uvedla soudkyně Blanka Bedřichová.

Státní zástupkyně požadovala přísnější tresty, soud na to však nepřistoupil.

Senát městského soudu rozhodl shodně jako letos v lednu (čtěte zde). Lednový rozsudek však zrušil Vrchní soud v Praze.

Podle verdiktu parta dvakrát udeřila v Praze, poprvé to bylo 28. července 2014 v Újezdu nad Lesy. Roman Dolíhal tam tehdy spolu s bratrem Antonínem a dvěma komplici Evženem Třískou a Ivo Zobačem převlečeni za policisty přijeli s padělaným povolením k domovní prohlídce a zazvonili na dům staršího muže.

„Vyzvali ho, aby je vpustil dovnitř a oni nemuseli použít násilí,“ uvedla žalobkyně Jana Murínová.

Vetřelci muže během „prohlídky“ obrali o jeho legálně drženou devítimilimetrovou pistoli, šperky a drobnosti za 57 tisíc korun. Majitel domu nezvanou návštěvu odnesl posttraumatickou stresovou poruchou.

Zátah na padělané razítko

Ještě hůře dopadla obyvatelka jednoho z domů v Hloubětíně, kde se nepraví policisté objevili večer 10. srpna před dvěma lety. I tentokrát podle verdiktu k hlavním aktérům přepadení náleželi bratří Dolíhalové a Evžen Tříska.

V kombinézách a čepicích s nápisem Policie a černých brýlích opět předložili padělané soudní povolení k prohlídce, které podle zfalšovaného razítka vystavil brněnský soud. Dovnitř se vloudili pod záminkou, že mají zabavit ilegální tři miliony korun.

Poté, co je postarší žena pustila dovnitř, zaútočili. „Oběť napadli elektrickým paralyzérem, jehož použitím utrpěla několik elektrošoků do zadní části krku, zad a zadní části rukou,“ zaznělo v obsáhlém odůvodnění rozsudku. Když se žena bránila, pokusili se ji paralyzovat nejprve neznámou chemikálií a nakonec ji spoutali v koupelně.

Z Hloubětína odjeli podle verdiktu s 350 tisíci korunami, přepadená se dodnes z následků útoku léčí. Utrpěla totiž vážnou posttraumatickou poruchu.

Rozsudek gangu přisuzuje i útok v Ústí nad Labem na konci srpna 2014, kdy se jeho obětí stal manažer jedné z tamních továren.

Náhoda zmařila přepadení

Největší kořist, až sto milionů korun, měla podle plánů obžalovaných vynést akce v polovině srpna 2014 v jedné z vil u Veselí nad Moravou. I tam se převlékli do policejních kombinéz, k „domovní prohlídce“ však nedošlo. Jednou partu vyplašilo podivné světlo v domě, později ji kontrolovala policejní hlídka.

Obžalovaní svou vinu většinou popírali. „Vím jen to, co jsem četl v trestním spisu,“ vypověděl jeden z nich.

Proti obžalovaným svědčily důkazy z míst činu, výpovědi přepadených a pomáhal je usvědčovat i Antonín Dolíhal v roli spolupracujícího obviněného.

Roman Dolíhal si odsedí dvanáct let ve věznici s nejpřísnějším režimem. O dva roky méně dostal ze loupeže a další delikty Evžen Tříska, který zajišťoval ekonomickou stránku věci, zajišťoval potřebné propriety, tipoval podnikatele a podle potřeby angažoval další spoluobžalované.

Další z hlavních obžalovaných, Ivo Zobač, si vyslechl rozsudek 10 let a osm měsíců, Bulhara Marjana Dobrovika čeká osmiletý trest.

Antonín Dolíhal jako spolupracující obviněný dostal trest mírnější o čtyři roky a deset měsíců. Bratři Dolíhalové se s Třískou poznali za pobytu v jedné z věznic na Moravě.

Tři další, méně důležité postavy ze souzené party, si vyslechly tresty od pěti let po podmínku.

Rozsudek městského soudu není pravomocný. Lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Roman Dolíhal je souzen i v Brně za podíl na deset let starém přepadení bankovního transportu u Slavkova, z nějž zmizelo 77 milionů korun a jeden z členů ochranky, patrně komplic, byl později zavražděn. I v tomto případě vinu kategoricky popírá (více zde).