Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Free Fest Troja láká na electroswing a francouzský Caravan Palace

  14:00aktualizováno  14:00
V pražské Troji se uskuteční jeden z prvních festivalů této sezony. U Vltavy bude znít třeba kapela Al-Yaman s jemenskou zpěvačkou nebo francouzská formace Caravan Palace. "Nebojíme se rozdávat energii a divoce řádíme po pódiu," slibuje jejich houslista před pražským vystoupením, které se uskuteční 12. května.

Největším lákadlem Free Festu Troja bude kapela Caravan Palace. | foto: www.caravanpalace.com

Program:

Sobota 12. května

14:00 Grundfunk DJ’s (Radio Wave)
16:00 Performing Tomatoes
17:00 Quattro Formaggi
18:00 Electric Jam Band
19:00 Al-yaman
20:30 Caravan Palace

Smývání hranic a limitů v hudebních žánrech a stylech, takové heslo má festival Free Fest Troja, který se nebojí mísit nejrůznější žánry i nástroje. Jak se to organizátorům podaří, posoudí ti, co vyrazí druhou květnovou sobotu do sportovního areálu trojské Loděnice.

Hlavním lákadlem pátého ročníku hudební akce bude electroswingová formace Caravan Palace, doma ve Francii známá svými temperamentními koncerty.

Největším lákadlem Free Festu Troja bude kapela Caravan Palace.
Největším lákadlem Free Festu Troja bude kapela Caravan Palace.

Houslista Hugues Payen a zpěvačka Sonia Fernandes Velasco z formace Caravan Palace.

Ve své rodné Francii vyprodáváte haly, ovšem v Česku budete vystupovat poprvé. Máte pro české publikum připravené něco speciálního?
Pravděpodobně budeme muset vynaložit větší úsilí, abychom české publikum přesvědčili, že naše vystoupení jsou opravdu chytlavá. Jsme si ale jistí, že ti, co se budou chtít bavit, budou na tom pravém místě!

V čem se bude vaše vystoupení lišit od výrazu a vyznění, jaké známe z vaší poslední desky?
Na každém vystoupení se snažíme zachovávat to, proč jsou naše koncerty tak strhující, to znamená nebojíme se rozdávat energii a divoce řádíme po pódiu. Ale díky novým skladbám jsme získali další možnosti, které nám dovolují vytvořit ještě uvolněnější atmosféru.

V Praze se objevíte na festivale Free Fest Troja, který kromě žánrového osvobození sympatizuje i s myšlenkou, že hudba není zadarmo, a vybízí tak lidi, aby sami se snažili zamyslet nad hodnotou kultury a podpořili ji podle svého uvážení. Co si o tom myslíte vy?
Souhlasím. S příchodem internetu se způsob nakupování respektive získávání hudby změnil. Vydavatelství kvůli tomu začaly samozřejmě krachovat, ale teď se věci obrací k lepšímu a (téměř) každý dnes souhlasí s tím, že všechno má svou cenu. Možná nižší, než vydavatelství předpokládali, a vyšší, než jak by očekávali konzumenti. Ale má! Proto nechme alespoň pro jednou, samotné uživatele ji určit sami pro sebe.

Do Česka se podívá ale poprvé a diváci se mají na co těšit. Půvabná zpěvačka Sonia Fernandes Velasco společně s dalšími mužskými kolegy umí během vystoupení dokázat nemožné, přitáhnout obecenstvo na svou stranu a přinutit ho k tanci.

Caravan Palace zahrají starší i novější skladby a chystají i překvapení. "Máme pro Prahu připravené i doposud nevydané skladby, které bychom rádi předvedli na živo," uvedl houslista kapely Hugues Payen (rozhovor s ním si přečtěte v boxu vlevo).

Muzikanti si uvědomují, že pro české publikum budou muset vynaložit větší úsilí, protože zde budou hrát poprvé. "Pravděpodobně budeme muset vynaložit větší úsilí, abychom české publikum přesvědčili, že naše vystoupení jsou opravdu chytlavá. Jsme si ale jistí, že ti, co se budou chtít bavit, budou na tom pravém místě," poznamenal Payen.

Neopakovatelnou improvizaci vystřídají arabské rytmy

Na pódiu se také ukáže rakouský saxofonista Werner Zangerle spolu s americkým kontrabasistou Georgem Cremaschim. Jejich hudba dá dohromady festivalový Electric Jam Band, který bude každou hodinu reflektovat aktuální atmosféru na festivalu a propojí ji s invencí muzikantů.

Pražská kapela Al-Yaman a jejich zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z Jemenu zase představí hudbu, která vychází z lidových písní Jemenu a arabského světa a propojuje je s autorskou tvorbou.

Návštěvníci festivalu se mohou těšit dále na kapelu Quaattro Formaggi nebo Performing Tomatoes. Průvodkyní Free Festu Troja bude bluesová zpěvačka Hanka Říhová alias Hanelle Blue.

Autoři:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

U trati na Palmovce se oběsil muž, vlaky do centra Prahy nejezdily

U pražské Palmovky na železniční trati byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Policie a hasiči ráno zasahovali u pražské Palmovky na železniční trati, kde byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Najdete na iDNES.cz