Zachary Lieberman připravil pro návštěvníky velký světelný stůl a nechá je...

Zachary Lieberman připravil pro návštěvníky velký světelný stůl a nechá je malovat světlem. Instalaci najdete v Cihelné ulici. | foto: Festival Signal

Prahu rozzáří světlušky a humanoidi, blíží se festival světla

  • 0
Příští čtvrtek se potemnělé podzimní ulice metropole rozsvítí videomappingy a světelnými instalacemi. Festival Signal každý rok láká statisíce lidí ven, letos budou umělecká díla barevnější, veselejší a různorodější. Akce potrvá čtyři dny a je přístupná zdarma.

Výlet na neznámou planetu, obří humanoidi, malování světlem nebo efekt brockenského strašidla, nejen to čeká návštěvníky čtvrtého ročníku festivalu světla. Ve dnech 13. až 16. října se v ulicích, průchodech, parcích, ale i na staveništi představí umělci z celého světa. V centru města najdete celkem 23 instalací a uměleckých děl, dvě třetiny z nich budou mít na Signalu světovou premiéru.

„Praha je krásná, zdobná, architektonicky bohatá a nabízí obrovské množství prostoru k tomu ztvárnit ji jinak,“ uvedla mluvčí festivalu Andrea Bezdíčková. „Letos je dost instalací poměrně monumentálních, a to je něco, co člověka zajímá a přitahuje.“

Svou velikostí určitě zaujme pět bíle zářících postav osmi až dvanáctimetrových humanoidů. Vytvořila je Australanka Amanda Parer a inspiroval ji československo-francouzský animovaný sci-fi film Divoká planeta ze 70. let. Bílé obry potkáte na Kampě, na náměstí Jana Palacha nebo Karlově a dalších místech.

Festival světla - přehledná mapa instalací zde

Příloha iDNES.cz

Videomappingy jsou letos připravené tři. Na fasádu kostela sv. Ludmily na náměstí Míru bude promítat Daniel Rossa z Německa druhý díl cyklu Point Line Surface Solid (Bod, čára, plocha a pevná hmota). Pomocí těchto elementů vytváří Rossa show, v níž upozorňuje na jednotlivé prvky kostela. Součástí je i hudební podkres inspirovaný charakterem místa a jeho okolím.

Druhý mapping bude k vidění na Staroměstském náměstí na zdech paláce Kinských. Na první pohled hravá projekce základních abstraktních tvarů v sytých barvách je výsledkem složitého technologického postupu.

Ruské studio Radugadesign vychází z obrovských objemů dat, big data převádí na zvukovou stopu a obrazce. Videomapping je výsledkem složitých výpočtů a vzorců.

Festival Signal

KDY: 13. až 16. října, vždy od 19:00 do půlnoci, projekce v dómu na Klárově i během dne

Rodinám s dětmi pořadatelé doporučují navštívit akci ve čtvrtek nebo v neděli - z předchozích ročníků mají zkušenost, že v ulicích nebude tolik lidí.

CO A KDE (výběr):

  • Voice of Figures - Radugadesign, Palác Kinských / Staroměstské náměstí
  • Monolith - Hyperbinary, Pařížská ulice
  • Fantastic Planet - Amanda Parer, náměstí Curieových a Jana Palacha, Karlovo náměstí, Kampa, Střelecký ostrov
  • Struny - David Vrbík, Klementinum
  • Rezonátor - Jan Hladil, Colloredo-Mansfeldský palác
  • Reflection Studies / Interactive Edition - Zachary Lieberman, Cihelná ulice
  • Epicenter v. 2 - Tundra, palác Národní
  • Mutis - Tigrelab, Tyršův dům
  • Brocken 5.1. - Yasuhiro Chida, náměstí Republiky
  • Point Line Surface Solid - Daniel Rossa, náměstí Míru
  • Horizont událostí - Dávid Sivý, nádvoří Akademie věd ČR
  • Signal Dome pro děti - Karel IV. - Jan Šíma, Klárov

Více informací na www.signalfestival.com, ke stažení je i aplikace pro Android i iOS.

Na trase bude 18 míst s wi-fi free pointy. Poslouží jak divákům ke sdílení zážitků i fotek, tak pořadatelům. Ti zjistí, jak dlouho se u instalací návštěvníci zdrželi, odkud kam se vydali, zda použili MHD atd.

Nejlepší zážitek z videomappingu španělských tvůrců Tigrelab budete mít s 3D brýlemi. Fasádu Michnova paláce rozhýbe život na neznámé planetě plné zvláštních živočichů. Brýle seženete přímo u paláce.

Každý návštěvník se stane tvůrcem

Letošní Signal je více zaměřený na rodiny s dětmi a vzdělávání v oblasti technologií. To se odrazilo i na programu. „Připravili jsme interaktivní instalace, které budou bavit děti i dospělé,“ uvedl ředitel festivalu Martin Pošta. Instalace Davida Vrbíka v Klementinu umožní každému vyzkoušet si, jaké je to hrát na světelný hudební nástroj. Dílo se jmenuje Struny, protože paprsek světla se chová při dotyku jako skutečná struna v hudebním nástroji.

Kanaďan Maotik přiveze do Vojanových sadů laserové světlušky. Ty pohybem ruky rozsvítí sami návštěvníci, je jen na nich, jak si pohrají se světlem a stínem a jak bude vypadat výsledná projekce.

Malování světlem umožní návštěvníkům dílo amerického vědce a umělce Zacharyho Liebermana v Cihelné ulici. Instalace je vyvinuta na základě výzkumů odrazu světla. Každý, kdo se postaví k prosvětlenému stolu, tvoří světly a stíny podobu uměleckého díla.

Všechny pouliční instalace jsou k vidění zdarma. Jediné zpoplatněné projekce se budou promítat v dómu Signal na Klárově. Na programu jsou tři sférická představení, dvě večerní od českého studia The Macula turecké dvojice umělců Can Buykberbera a Yagmur Uyanik, a jedno denní. To je pro děti na téma Praha za doby Karala IV. a promítá se už od 9:30 do 18:30 v pravidelných intervalech.

Řidiči musí zpomalit

Loni festival přilákal 400 tisíc lidí, stal se nejnavštěvovanější kulturní akcí v Česku. To se ale odrazilo i na dopravě v centru města. Kvůli plynulejšímu provozu už loni organizátoři doporučovali zvolit jeden směr trasy, letos rovněž.

Nepodařilo se totiž s městem vyjednat absolutní zákaz vjezdu v hodinách, kdy se instalace rozzáří, tedy od sedmi večer do půlnoci. Řidičům ale značky omezí rychlost na 30 km/hod. Příští týden ještě bude zasedat krizový štáb, kde se upřesní posílení městské dopravy, konkrétně linky A metra.