Festival světla Signal: tipy iDNES.cz, kam se zajít podívat

  • 3
Přes dvacet světelných instalací rozsvítí centrum Prahy čtyři večery po sobě. Počínaje 13. říjnem, vždy od 19 hodin do půlnoci, můžete obdivovat díla světových i domácích umělců. Redakce iDNES.cz vybrala nejzajímavější instalace, které byste při večerní procházce neměli minout.

Garden in Development - Javier Riera, Karlovo náměstí

Geometrie s přírodou se potká na Karlově náměstí v projekci Javiera Riery.

Španělský umělec Javier Riera spojí na Karlově náměstí geometrii s přírodou. Projekt Garden in development pracuje i se vztahy, které vznikají mezi diváky a prostředím, které je obklopuje. Pomocí světel mění před očima návštěvníků festivalu i náhodných kolemjdoucích místo, které dosud znali, do zcela jiné podoby.

Riera geometrii chápe jako přirozenou součást krajiny, která ji tvoří a prostupuje ji. Snad i proto ji sám využívá jako tvůrčí nástroj, jeho tvorba se blíží principům land artu. Nechte se instalací na největším náměstí u nás obklopit a zkuste jen tak rozjímat.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Horizont událostí - Dávid Sivý, nádvoří AV ČR, Národní třída

Oslnivé světlo vás vtáhne do budovy Akademie věd ČR na Národní třídě.

Oslňující světlo zalije návštěvníky nádvoří Akademie věd ČR na Národní třídě. Autor Horizontu událostí Dávid Sivý se inspiroval všeobecnou teorií relativity, kde je horizont událostí hranicí v časoprostoru, za níž události nemohou ovlivnit vnějšího pozorovatele.

Zážitková instalace absolventa designu na ČVUT vtáhne diváka z rušné Národní třídy plné lidí a tramvají skrze světelný tunel, který svou intenzitou rozostří smysly, konfrontuje návštěvníky s jejich vlastním vnímáním prostoru a vytváří ideální podmínky pro hlubší zamyšlení. Na konci tunelu se skrývá skutečná hříčka přírody.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Rezonátor - Jan Hladil, Collorado-Mansfeldský palác

Rezonátor - Jan Hladil, Colloredo-Mansfeldský palác. Signal festival 2016.

Český vizuální umělec představuje model rezonátoru jako metaforu lidského bytí. Rezonátor je součástí mechanismu laserového modulu, podle Hladila člověk obrazně funguje jako sociokulturní rezonátor. Během života stejně jako toto zařízení vnímáme vnější vlivy společnosti. Díky zpětné vazbě a reakcím ve svém nitru pak vydáváme zpět své „memetické světlo“ a reagujeme nejčastěji mluveným projevem.

Jan Hladil pracuje několik let jako VJ (visual/video jockey), spolupracuje s Laternou magikou na Nové scéně Národního divadla. Ve své volné tvorbě se zaměřuje na interpretaci sociálních, kulturních, ale i fyzikálních procesů, které převádí do uměleckého způsobu poznání.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Struny - Strings - David Vrbík, Klementinum

Struny - David Vrbík, Klementinum. Signal festival 2016.

Instalace Davida Vrbíka v Klementinu umožní každému vyzkoušet si, jaké to je hrát na světelný hudební nástroj. Dílo se jmenuje Struny, protože paprsek světla se chová při dotyku jako skutečná struna v hudebním nástroji, přiblížila mluvčí festivalu Andrea Bezdíčková.

Laserová struna vznikla v roce 2008 a vyvíjí se do dnešních dnů. Poprvé zazářila na plese k zahájení českého předsednictví EU v Bruselu, v roce 2012 v Londýně zase symbolizovalo pět strun olympijské kruhy při otevření Českého olympijského domu.

Tento systém se dá použít i k pořizování laserových fotografií. Paprsek skenuje prostor, odražené světlo je převedeno na audiosignál a zapisuje se do bitmapy.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Monolith powered by Mercedes-Benz - Hyperbinary, Pařížská

Monolith powered by Mercedes-Benz - Hyperbinary, Pařížská. Signal festival...

Instalace Monolith vzdává hold ruchu i klidu noci ve velkoměstě, tvoří ji 3 328 LED kuliček. Každá z nich je samostatným bodem kompozice, schopným zobrazit celé barevné spektrum. Tato technologie patří k nejnovějším trendům a na festivalu Signal se objevuje zcela poprvé.

Ve střídajících se krajinách a prostředích instalace navozuje dojem dynamické jízdy v automobilu. Divákům nabízí originální zážitek plný světla, energie i elegance.

Instalaci vytvořili umělci ze skupiny Hyperbinary, Amar Mulabegović, Jan Šíma a Martin Pošta. Zaměřují se na vývoj a produkci světelných instalací, videomappingu i tvorbu konceptu.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Reflection Studies - Zachary Lieberman, Cihelná

Zachary Lieberman připravil pro návštěvníky velký světelný stůl a nechá je...

Malování světlem umožní návštěvníkům dílo amerického vědce a umělce Zacharyho Liebermana v Cihelné ulici. „Instalace je vyvinuta na základě série softwarových výzkumů odrážení světla. Každý, kdo se postaví k prosvětlenému stolu, tvoří světly a stíny podobu uměleckého díla,“ přiblížila mluvčí festivalu Bezdíčková.

Autor projektu Reflection Studies nechává volnou ruku kreativitě návštěvníků. Díky interaktivní instalaci mohou tvořit novou podobu díla.

Lieberman je autorem openFrameworks, otevřeného softwaru vyvinutého speciálně pro umělce a další kreativce k takzvanému “tvůrčímu kódování” (nemusí mít praktické využití, jde spíš o umělecké vyjádření). Jeho záběr je široký, zabýval se softwarem pro kouzelnické triky s využitím rozšířené reality nebo pomohl vyvinout snímač očního pohybu, díky němuž paralyzovaný graffiti umělec začal znovu malovat.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Dron~list - Jakub Nepraš, Kampa

Na Kampě najdete dílo inspirované Leonardem da Vincim od Jakuba Nepraše.

Inspirace stroji Leonarda da Vinciho je na první pohled zřejmá u díla Dron~list absolventa monumentální tvorby a nových médií na AVU Jakuba Nepraše. Proměňující se videomalba připomíná impresionistické obrazy s podprahovými strukturami, které reflektují dvojakost dnešní doby, její krásu i bizarnost. Dílo reprezentuje to, čemu slepě věříme a o čem stále v obavách polemizujeme.

Nepraš vystavuje od roku 1992, ve své tvorbě vychází z přesvědčení, že přetechnizovaný svět tvoří „druhou přírodu“ a volně jej ve svých videomalbách transformuje ve svébytné a vtipné mikrokosmy.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Fantastic Planet - Amanda Parer, Kampa

Náměstí Curieových, Jana Palacha, Karlovo náměstí, Kampa a Střelecký ostrov, to...

Mimozemští tvorové Australanky Amandy Parer se objeví na několika místech centra metropole. Kampa, náměstí Jana Palacha, Curieových, Střelecký ostrov a Karlovo náměstí, všude tam zasvítí humanoidi, v Česku vůbec poprvé. Bíle zářící tvorové velcí osm až dvanáct metrů vypadají, jako by právě dopadli na Zem a zvědavě pozorují okolní dění nebo se jen tak povalují v trávě.

Australskou umělkyni inspiroval československo-francouzský animovaný film Divoká planeta. Natočil jej Francouz René Laloux, vznikl v pražském studiu Jiřího Trnky mezi lety 1969 až 1973. Děj se odehrává v daleké budoucnosti, kdy planetě vládnou obří futuristické bytosti a lidé jsou spíš škodnou zvěří nebo domácími mazlíčky než plnohodnotnými bytostmi.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde